Hybryda do psocenia.

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Katoo
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 22:59

Post autor: Katoo »

Witam jestem tu nowy i mam zamiar zakupić sprzęcik .Chciałbym psocić cukrówki oraz bimberek i tu mi wpadł do głowy taka mała hybryda. Tak jak na załączonym rysunku. Do bimbru calą kolumnę bym wykorzystywał a do cukrówek odkręcałbym rurę ze zmywakami i przykręcałbym resztę sprzętu(taki mini pot-still). Jak myślicie dobre rozwiązanie? Czy chłodzenie które zastosowałem będzie dobre? Coś trza dodać coś trza ująć? Czy na takiej końcówce mogę też cukrówki jechać?
http://img06.allegroimg.pl/photos/orygi ... 35329624_1
albo to:
http://img04.allegroimg.pl/photos/orygi ... 46890396_1

Czy znalazł by się ktoś kto mógł by mi pospawać takie cacko z okolic Bytomia? Dostarczyłbym materiały.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: silvio2007 »

Gwoli uściślenia Twojego pytania, co to jest bimber a co cukrówka? Z racji wczesnej pory nie wszystko rozumiem.
Ta "końcówka" z pierwszej foty, to jest najzwyklejsza na świecie głowica typ Aabratek, [mod. nie do tego schematu] natomiast drugie foto przedstawia bardzo zaawansowaną technologicznie chłodnicę spiralną.

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: arkadiuszcz »

Też coś nie mogę załapać co to jest bimber i cukrówka, zawsze myślałem że bimber można zrobić z cukrówki, ale widać człowiek uczy się przez całe życie a i tak umiera głupi.
Może chodzi o owocówki i spirytus?
Tylko po co ta chłodnica do głowicy Aabratka, może zamiast niej, do owocówek?

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: major »

Na AAbratku łatwo można uzyskać z cukrówki zarówno spiryt, jak i Ordynarny Bimber. Do produkcji owocówek - niezbędny będzie jeszcze owocowy nastaw ;p

Co do chłodzenia - bieżąca woda całkowicie odpada?

Autor tematu
Katoo
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 22:59
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: Katoo »

Przepraszam za ten bimber(cały czas się uczę) oczywiście chodziło o spirytus i owocówki. Niestety bieżąca woda odpada dlatego taki wymiennik.Jeżeli zmontuję głowicę Aabratka to na kolumnie mogę robić spirytus ,a jak odkręcę część rury (ze zmywakami)można destylować nastawy owocowe (owocówki)?

Pozdrawiam.

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: silvio2007 »

Dobrze Katoo, odrobiłeś zadanie.
Napisz jeszcze jaką masz rurę na deflegmator, bo może się okazać, że moc grzałki będzie nie wystarczająca, jaka dlugość, średnica, jakie planujesz wypełnienie.
Pomysł masz bardzo dobry. Cieszę się, że naprawdę zacząłeś czytać forum.
Miłego psocenia.

Autor tematu
Katoo
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 22:59
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: Katoo »

Jak na razie nie ma nic poza inwencją:) oglądałem portal aukcyjny dobrze znany myślałem o kwasówce 304 o fi 50mm . Z tego co czytałem to do na stawów cukrowych powinien być pot-still (bez odstojnika ,kolumienka też nie bo całe walory smakowe zostaną w kotle),a do spirytusu kolumna. Mówicie że na Aabratku mogę nastawy cukrowe jak i spirytus. Dlatego wypełnienie druciakami będzie 2/3 rury ,a 1/3 zostawimy tylko na przykręcenie do kotła. Gdy będzie psocony spirytusik to zmontuje całą kolumnę.Natomiast gdybym chciał cukrówki to odkręcę część ze zmywakami(mogą być z lidla lub biedronki? Ludzie na aukcjach piszą że sa one pokrywane chemicznie żeby nie rdzewiały). Oczywiście średnica jak i długość rury może się zmienić, co byście doradzili?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: Wald »

Katoo pisze: Z tego co czytałem to do na stawów cukrowych powinien być pot-still (bez odstojnika ,kolumienka też nie bo całe walory smakowe zostaną w kotle),a do spirytusu kolumna.
Gdzie to wyczytałeś :shock: Linka proszę :!: Gość zasługuje na bana, ostrzeżenie ma od razu.
Katoo pisze: Mówicie że na Aabratku mogę nastawy cukrowe jak i spirytus.
Co będziesz roił z nastawów cukrowych :?: :!:
Z czego będziesz robił spirytus :?: :!:
Katoo pisze: co byście doradzili?
Studiowanie forum :czytaj: koniecznie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: arkadiuszcz »

Wald pisze:
Katoo pisze: Z tego co czytałem to do na stawów cukrowych powinien być pot-still (bez odstojnika ,kolumienka też nie bo całe walory smakowe zostaną w kotle),a do spirytusu kolumna.
Gdzie to wyczytałeś :shock: Linka proszę :!: Gość zasługuje na bana, ostrzeżenie ma od razu.
Gość cały czas myli cukrówki z owocówkami, wszędzie gdzie pisze cukrówka, wstaw sobie owocówka, i wszystko będziesz rozumiał.

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: silvio2007 »

Katoo za szybko Cię pochwaliłem.
Cukrówka- jest to nastaw jak sama nazwa wskazuje na cukrze do tego drożdże i woda, w odpowiedniej ilości. Natomiast owocówka- owoce+drożdże+woda i zapewne cukier też.
Cukrówki bardzo dobrze jest destylować na kolumnie, jednak znam ludzi, Którzy od 20-tu lat jadą na pot-stillu i są zadowoleni. Jeżeli chcesz z nastawu owocowego oprócz alkoholu wycisnąć jakieś aromaty itp. to jak najbardziej pot-still.
Kolego z obydwóch instalacji produktem końcowym powinien być spirytus. Jednakże z kolumny i pot-stilla będą to dwa różne gatunki spirytusu i też różna moc.
Ja na pot-stillu robię śliwowicę od pięciu lat i jeszcze nigdy za pierwszym pędzeniem nie uzyskałem wyniku wyższego od 72%.
Schemat, który wkleiłeś na początku jest dobry. Dlatego poprosiłem o wymiary rury-deflegmatora, co by bardziej doświadczeni koledzy pomogli Ci dobrac moc grzałek, bo ja gotuję na gazie.
Głowa do góry, jak juz coś napsocisz to opisz.

Autor tematu
Katoo
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 22:59
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: Katoo »

Witam, przepraszam, jeszcze wszystkiego nie ogarniam. Powiem tak, mam zamiar pędzić sake(bo pracuje w japońskiej firmie), do tego rum i jacka Danielsa, ale myślałem także o spirytusie, bo w przyszłym roku się chajtam i myślałem coś swojego napędzić. Dlatego temat hybrydy, na kolumience ze zmywakami oczywiście spirytus ,a gdybym chciał rum, lub sake, to bym wykręcał kawałek rury ze zmywakami. Czy myślicie, że taka koncepcja będzie dobra? Co do spirytusu, to myślę, że nie mam co się bać, ale czy po usunięciu części rury ze zmywakami i psoceniu sake będzie to miało sens, czy będzie dobra?
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 lut 2013, 23:17 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja.

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: arkadiuszcz »

Wszystko będzie ok, tylko od dołu, część wypełnienia ze zmywaków, zastąp miedzianymi sprężynkami.

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: silvio2007 »

Odradzam Tobie wykręcanie części rury - deflegmatora na czas psocenia rumu bądź sake. Zmień lepiej "górę" czyli głowicę. Zostaw zmywaki w spokoju, cukrówki też się przez nie puszcza, tylko nie stosuje się refluksu.
To chyba tyle?

Autor tematu
Katoo
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 22:59
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: Katoo »

No i wspólnymi siłami doszliśmy do czegoś :D To jaką głowice polecacie do spirytusu i owocówek? Może jakąś głowicę w której będzie się zamykać refluks na czas psocenia owocówek? Wspólnymi siłami zawsze damy rade :)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: radius »

Katoo pisze:To jaką głowice polecacie do spirytusu i owocówek?
Bokakoba lub Aabratka. Zarówno na jednej jak i na drugiej, odkręcając zaworek odbioru na maxa, będziesz miał zerowy refluks. Do destylacji owocówek możesz wtedy dodatkowo zastosować chłodnicę zewnętrzną do schłodzenia gorącego destylatu, ale nie jest to wymóg konieczny.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: Wald »

Tak :klaszcze: , i sake wyjdzie ok 50% :evil:
:hahaha: :help:
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: radius »

Być może kolega Katoo, pracując w japońskiej firmie dowie się, że sake się nie destyluje i głowicę zostawi sobie do destylatów owocowych :?: :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Hybryda do psocenia.

Post autor: silvio2007 »

Sake to wino z ryżu!
Ja tego nie wychwyciłem mimo czterech lat pracy w hurtowni alkoholu, jako PH.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”