Jaką średnicę rurki dać do połączenia kotła z deflegmatorem?

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
panmino
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 11 sty 2010, 22:09

Post autor: panmino »

Witam, potrzebuję3 porady, moje pytanie jest następujące: Jaką średnicę rurki dać do połączenia kotła z deflegmatorem? Mam 10mm mierzone na zewnątrz, materiał: miedź, nie za mała? I jaką długość? Czy długość tego połączenia powinna być jak najmniejsza?
alembiki
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jaką średnicę rurki dać do połączenia kotła z deflegmatorem?

Post autor: Maciej_K »

Prawdopodobne 8mm fi wewn. to trochę mało, by skropliny przy nawet słabym grzaniu mogły swobodnie powracać do kotła. Długość - dowolna, byle bez przegięcia. Deflegmatory umieszcza się zarówno bezpośrednio w pokrywie kotła, jak i kilkadziesiąt cm od niego. Pooglądaj galerie.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

golaszm
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 26 cze 2012, 06:17
Re: Jaką średnicę rurki dać do połączenia kotła z deflegmatorem?

Post autor: golaszm »

To ja może najpierw się grzecznie przywitam:
Dzień dobry, Szanownym Państwu :)

A później podepnę się pod temat.
Zbudowałem sobie pierwszy zestaw do psocenia - ot, po to, by sprawdzić, czy potrafię i czy nie będzie to (typowy niestety u mnie) słomiany zapał.
Zestaw składa się z malutkiego szybkowaru (tureckie 3l z serwisu aukcyjnego), z którego silikonowym wężem fi wewn. 10mm pary lecą do szklanego zestawu deflegmator-odstojnik-chłodnica. Całość grzeje przenośna płyta indukcyjna, taka z marketu.

Dwie cukrówki udały się całkiem, całkiem, dając przy tym sporo frajdy, zdecydowałem się więc zainwestować nieco więcej i rozwinąć pomysł.
Największą bolączką jest oczywiście malutka pojemność kociołka. Zamówiłem zatem szybkowar 17l, z wyprowadzoną od razu z pokrywki rurką. Producent robi właśnie takie fi 8mm. Wlot do deflegmatora ma 12mm, dotychczas używałem węża silikonowego 10mm (wewn.), teraz dokupię wąż 7mm (wewn.) i użyję go jako redukcji.

Z powyższej wypowiedzi rozumiem, że lepiej będzie użyć krótkiego odcinka węża 7mm, pełniącego rolę redukcji między rurką kotła a wężem 10mm niż odwrotnie - krótki odcinek 10mm jako redukcja między wężem 7mm a deflegmatorem. Czy dobrze kombinuję? Pary przecisną się przez rurkę w pokrywce i polecą swobodnie szerszym wężem, a to lepsze niż tłamszenie ich na dłuższym odcinku?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”