Duży deflegmator-jak zadziała?

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
bors23
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2013, 12:54

Post autor: bors23 »

Witam wszystkich. Trochę tu poczytałem ale nadal mam wątpliwości... Chcę zrobić zestaw do destylacji typu pot still, ale mój pomysł jest taki żeby dać duży deflegmator z kwasówki-na średnicę taki żeby idealnie pasował do otworu kega 40-42mm i z 60cm wysokości z wypełnieniem. Rura na górze zaspawana stożkiem skierowanym w dół-po to żeby flegma skapywała na wypełnienie. Otwór odbioru oparów do destylatora tak z 5cm od szczytu deflegmatora. czyli w zasadzie taka mini kolumna,tylko bez zimnych palcy i innych cudów. Chodzi mi o prostotę. Czy taki deflegmator to dobry pomysł? Czy będzie trochę rafinował, no i przede wszystkim czy nie zaszkodzi?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: Zygmunt »

Na pewno nie zaszkodzi, ale też jakoś specjalnie nie pomoże:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pawel-bob
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lis 2011, 18:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Homemade ;)
Lokalizacja: Lubelskie
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: pawel-bob »

Dokładnie, dysponuje dokładnie taką konstrukcja jaka opisałeś. Na pewno lepsze to niż "klasyczny" zestaw z odstojnikami.
pozdrawiam
Woda 60% - nowy napój dietetyczny! Woda 60% jest zalecana dla ludzi z nadmiarem wody w organizmie. Łatwa w spożyciu, poprawia apetyt i dobry nastrój. Rozluźnia świadomość. Skład: 60% wody, środek konserwujący (alkohol etylowy) - 40%...

Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: Durik »

Lepszy?? Coś więcej napisz.

patryk3381
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 13:12
Podziękował: 1 raz
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: patryk3381 »

Witam,
Ja miałem okazję w tamtym roku kupić 2 m. rury miedzianej o średnicy 42mm, z myślą że zabiorę się w najbliższym czasie za budowę kolumny. Wiec aby rura nie stała niewykorzystana pociąłem ją na 2 odcinki jeden 0,5 m na szybko na deflegmator wypełniony zmywakami (potem myślałem ją wykorzystać na skraplacz do kolumny). Z drugiego 1,5 m chciałem głowicę i wypełnienie. Niestety czasu na projekt jak nie było, tak i teraz brakuje więc po jakimś czasie z 1,5m odcinka rury zrobiłem deflegmator wypełniając go do pełna zmywaki + trochę pociętej rurki miedzianej. Przy drugiej konfiguracji z dużym deflegmatorem byłem bardzo miło zaskoczony, owocówki wychodzą dobre a i jakość cukrówki się polepszyła. W moim przypadku jestem zadowolony, choć docelowo z kolumny nie zrezygnuje i mam nadzieję że w tym roku zrobię.
Pozdrawiam

Autor tematu
bors23
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2013, 12:54
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: bors23 »

patryk3381-a czy przy tak dużym deflegmatorze wzrosła moc destylatu? I czy nie spada wtedy wydajność l/h ?

patryk3381
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 13:12
Podziękował: 1 raz
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: patryk3381 »

Średnio z drugiej destylacji gdy odbieram w zakresie wszystko co jest po odseparowaniu przedgonów do 70%, to wartość procentowa tego urobku waha sie w granicach ~83-85 % (mierzona dwoma alkoholomierzami z Biowinu). Co do wydajności w l/h to przy drugiej destylacji i w tym przedziale procentowym staram sie nie przekraczać 2 l/h, zwykle gdzieś ~1,5 l/h . Pewnie że można przyspieszyć, ale wtedy spada jakość destylatu. Co do pozostałego urobku to od 70% do 50 % zbierałem i zaprawiałem pomarańczą i ziarenkami kawy, ale ostatni raz odstąpiłem od tego bo i tak jakość jest nie najlepsza, więc wrzuce to do następnej destylacji.
Oczywiście ten opis tyczy się cukrówki a nie owocówki!!

Autor tematu
bors23
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2013, 12:54
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: bors23 »

OK. Dzięki za odpowiedź. Nie chcę zaczynać nowego tematu a mam jeszcze takie pytanie: jaka chłodnica? Mam dwie opcje z biowinu: z bańką w środku,ale ta ma tylko 15 zwoi czy bez bańki 18 zwoi? Do czego służy w ogóle ta bańka?
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: Partyzant »

Rura na górze zaspawana stożkiem skierowanym w dół-po to żeby flegma skapywała na wypełnienie.
Kiedy się stożek nagrzeje, to nic nie będzie kapało na wypełnienie, po prostu wszystko będzie szło do chłodnicy. Ale jeśli pościsz wodę przez stożek, wtedy będzie kondensacja par i jak najbardziej będzie to leciało na wypełnienie.
jaka chłodnica? Mam dwie opcje z biowinu: z bańką w środku,ale ta ma tylko 15 zwoi czy bez bańki 18 zwoi? Do czego służy w ogóle ta bańka?
Chodnica musi być zanurzona w wodzie, po to jest ta bańka... Widać że nie zauważanie czytałeś forum... :stop: Zanim się weźmiesz za budowę, poducz się teorii, na forum jest wszystko opisane. Przez małe niedopatrzenie to wszystko Ci może wywalić w powietrze i poparzyć innych http://www.youtube.com/watch?v=ti6TRIGRN-k W tym przypadku ten chłop miał "szczęście"
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Autor tematu
bors23
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2013, 12:54
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: bors23 »

pub-uploads-foto-dds-png-191-288.png
pub-uploads-foto-dms-png-191-288.png
Nie zrozumiałeś mnie... Taki czy taki?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: Partyzant »

Zgadza się nie zrozumiałem... Wybrał bym ten pierwszy. Choć drugi też jest dobry.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: duży deflegmator-jak zadziała?

Post autor: Wald »

bors23 pisze: z bańką w środku, czy bez bańki? Do czego służy w ogóle ta bańka?
Są różne chłodnice, między innymi Liebiga, kulowe i spiralne. Ta z pierwszego zdjęcia, to rodzaj mieszany, kulowa ze spiralną. Też bym taką proponował.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”