Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17

Post autor: Papiak »

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem forum. Bardzo podoba mi się strona oraz forum na którym nie ukrywam jest wiele przydatnych informacji. Posiadam prostą aparaturę, baniaczek dwa odstojniki i chłodnica. Popatrzyłem, poczytałem i stwierdziłem, że zbuduję kolumnę.

Przesyłam schemat kolumny którą chcę zbudować. wysokość kolumny to 150 cm, średnica wewnętrzna 7cm, długość chłodnicy 30 cm. Zastanawiam się jaką średnicę powinna mieć rurka którą opary z kolumny przechodzą na chłodnicę oraz wracają na wypełnienie jako reflux. Czy robić taki "ala" zbiorniczek jak to jest na schemacie gdzie skroplony alkohol będzie się zbierał. Prawdopodobnie do regulacji użyty będzie zawór kulowy.

Z góry dziękuję za poradę. ;)
Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: wiking »

Rysunek wiemy skąd i jest spoko, ale od czasu tego rysunku zaistniało wiele innych rozwiązań, więc poczytaj troszkę o kolumnie typu Aabratek, Bokakobb i w ogóle poczytaj :czytaj: zmienisz, wtedy zdanie na temat tego co chcesz zbudować.

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Papiak »

Wiem, czytałem o tych kolumnach ale już tak wyszło, że mam pospawany zbiornik, kolumnę tylko nie wiem jak powinna być średnica wlotu oparów i powrotu alkoholu. I może ile obniżyć wlot oparów od góry kolumny. Jeśli ktoś by mógł podpowiedzieć byłbym wdzięczny.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 sty 2013, 17:36 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wielkie litery, ogonki itp...

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Papiak »

Może mógłby ktoś jakoś pomóc?

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: major »

Jeśli masz już gotową, pospawaną kolumnę, to w czym mamy pomóc? Jeśli kolumna jest jeszcze w budowie, to przerób ją na Bokaboba lub AAbratka i dołóż termometr w wypełnieniu.

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: kobuszki »

Wybrałeś przestarzałą koncepcję kolumny, wręcz antyk. Dlatego nie dziw się, że nikt nie chce się z nią identyfikować i pomagać ci w jej budowie. Będziesz miał bardzo duże problemy ze stabilizacją tej kolumny szczególnie, że jako nowy nie masz doświadczenia. Po kilku psoceniach na niej jestem pewny, że będziesz miał dosyć i będziesz ją przerabiał. Nie wyważaj dawno otwartych drzwi. Jak się coś robi, to należy to robic dobrze już na początku w naszym hobby. Budój Bokakoba lub Aabratka ze stałym refluksem.
Jeżeli się już upierasz przy obecnej koncepcji, to średnicę wlotu oparów proponuję zróbić taką samą jak średnica pionowej chłodnicy. Powrót alkoholu do kolumny możesz zrobić z rurki 8 mm.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Emiel Regis »

@kobuszki
Coś najwyraźniej pomyliłeś, to nie jest CM.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: kobuszki »

Przepraszam, kolega Pokrec pisał o tej kolumnie w temacie" Tytuł: destylator reflux ,budowa, materiały". Moja wina - nie doczytałem.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Emiel Regis »

Zobacz jeszcze raz tamten temat
http://alkohole-domowe.com/forum/destyl ... ria%C5%82y
i porównaj oba schematy. Ten jest zdecydowanie lepszy- możliwe jest w nim zrobienie odpowietrzenia nad skraplaczem, w tamtym brak takiego odpowietrzenia i nieumiejętne obchodzenie się z zaworami refluksu mogłoby spowodować wybuch.

Projekt ogólnie nie wygląda źle, choć wygląda jak bokakob, którego ktoś chciał na siłę skomplikować.
I może ile obniżyć wlot oparów od góry kolumny.
@Papiak, o co chodzi z tymi oparami od góry? Takie rozwiązanie jest stosowane schemacie, do którego link podałem wyżej. Tutaj opary wchodzą dołem.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Papiak »

Poczytałem trochę o tej kolumnie Aabratek i zastanawiam się jaka jest różnica, skoro tam też robi się źródełko i jest przelew tylko że chłodnica jest pod kątem. Z tymi oparami to chodziło mi o odległość rury doprowadzającej opary do chłodnicy do szczytu kolumny, ale to już tak popatrzyłem i zobaczę jaką będę miał sondę termometru, jaką długą.

Zastanawiam się jak duże zrobić to źródełko, w sensie jakie wysokie. Rura w której będzie chłodnica ma 68 mm. Rurka do odbioru będzie miała 8 mm. Jakby mógł ktoś podpowiedzieć... Czytałem, że im mniejsze źródełko tym lepiej.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Emiel Regis »

Papiak pisze:Zastanawiam się jak duże zrobić to źródełko [...]
Czytałem, że im mniejsze źródełko tym lepiej.
:klaszcze: :ok:
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Papiak »

No tak im mniejsze tym lepsze, ale jakieś musi być żeby coś zawracać. Rura w której jest chłodnica ma 68mm wewnątrz i 300 mm długości, a kupiłem przez internet chłodnicę która miała mieć 300 mm długości, a ma 320mm i muszę dorobić dno okrągłodenne i myślę żeby nie była za duża ta miseczka. Rura którą będą wchodziły opary ma 45 mm średnicy wewnętrznej, więc chyba starczy. Nie będzie to problemem jeżeli pary od razu będą wchodzić na chłodnicę, a nie iść trochę do góry i dopiero napotykając na chłodnicę?

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Papiak »

Chciałem zapytać, czy rurka powrotu nie powinna być skierowana pod delikatnym kątem w dół, żeby alkohol mógł lepiej spływać?

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Papiak »

Witam.
Jestem już po pierwszym gotowaniu na mojej kolumnie zbudowanej według tego schematu. Efekt przeszedł moje oczekiwania.. mam alkoholomierz do 95% i zabrakło mi skali.. Czuć tylko woń alkoholu, pozostał taki delikatny posmak, ale naprawdę delikatny. Podejrzewam, że po rozrobieniu z miodem i cytryną będzie niewyczuwalny. W wolnej chwili wrzucę zdjęcia kolumny.
Wie ktoś, czy jest alkoholomierz z większą skalą?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: radius »

Papiak pisze:czy jest alkoholomierz z większą skalą?
Jest. Np. ten http://www.bimberhobby.pl/product.php?id_product=99. Używam go z bardzo dobrym skutkiem :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Papiak »

Kupiłem alkoholomierz do 100% i mam taki do 95% i na tym co jest do 95% wychodzi poza skalę, a na tym co ma 100% pokazuje 90%.. trochę dziwne.. któryś musi błędnie pokazywać, tylko który... Ktoś miał taka sytuację?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Zygmunt »

Sprawdź oba na czystej wodzie i wódce sklepowej w temperaturze 20C.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Papiak
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 13 wrz 2012, 16:17
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: Papiak »

Sprawdziłem jeden i drugi... jeden na czystej sklepowej wódce pokazywał 65%... a drugi normalnie 40%. Przy okazji przeprowadziłem drugie gotowanie :D i na nowym alkoholomierzu pokazuje 95 %.
Awatar użytkownika

huba74
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 22:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Schemat kolumny - pytania i prośba o rady

Post autor: huba74 »

Witam bractwo, posiadam taką kolumnę i często robię na 96% wody ;) ;) ,oto moje fotki :odlot: .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”