Pytania od laika

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
ravol69
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2013, 00:34

Post autor: ravol69 »

Czytam te forum już od jakiegoś czasu i mam zamiar wziąć się za pędzenie. A więc tak żeby było od początku. Mam zamiar zrobić nastaw 1410. Z robieniem samego nastawu nie sądzę żebym miał jakiekolwiek problemy, ale z destylacją to już całkowicie inna sprawa... A mianowicie czy ze zwykłego pot sitlla da się wyciągnąć coś pitnego. Mówię tylko o deflegmatorze i chłodnicy. Na pierwszą destylacje przygotuję sobie około 10 szklanek i do każdej będę odlewał po 200 albo 100ml żeby porównać smak.

I wreszcie moje pytania:
1. czy drożdże mogą stać w już otwartym opakowaniu (zakręcone jak najbardziej się da ale jednak otwarte) czy nie stanie się z nimi coś niedobrego. Ponieważ na sam początek nie chce robić od razu 30L nastawu
2. Posiadam "garniec firmy z takim logiem
Obrazek
z podpisem PH6. Ma niewielkie pomarańczowe wypryski ale to już chyba ze starości i dało by się do jakoś doczyścić.
3. Może się wydawać trochę głupie, ale czemu jak przekroczy się próg parowania całego nastawu to nie kontrolować temperatury żeby utrzymywała się na tym samym poziomie. Bo na chłopski rozum powinien sam bimberek lecieć
4. Jak taka wódka z cukrówki po podwójnej destylacji ma się do wódek ze sklepu np: krupnik czy ŻG De Luxe. (Przyjmując że nic nie spieprzę)
5. Chciałbym zrobić deflegmator jako wieże z druciankami i tu pytanie. Jaką wysokość musiała by mieć ta wieża minimalnie?
6. Przeczytałem ostatnio że rurki miedziane chodzą po ok. 10zł/1m bż. a u mnie w leroy merlin 3m sa po 50zł


Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam
Awatar użytkownika

xkazielx
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 7 kwie 2012, 01:03
Krótko o sobie: "Prawo pędzenie bimbru jest prawem człowieka." - Jakub Wędrowycz
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: Pytania od laika

Post autor: xkazielx »

ravol69 pisze: 3. Może się wydawać trochę głupie, ale czemu jak przekroczy się próg parowania całego nastawu to nie kontrolować temperatury żeby utrzymywała się na tym samym poziomie. Bo na chłopski rozum powinien sam bimberek lecieć
10% nastaw paruje gdzieś koło 93 st (chyba) jak odbierasz alkohol + wodę to żeby dalej parowało musi być więcej niż 93 (mniej alkoholu), aż do 100 st gdzie pruje sama woda (bez etanolu) - logiczne nie? Stąd się nie utrzymuje jej na stałym poziomie.
30L z 1410 bez żadnych dodatków i na drożdżach babuni nie przerobi całego cukru jak dla mnie.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Pytania od laika

Post autor: mtx »

1. Mogą oby nie za długo, ja kiedyś tez dzieliłem drożdże i te pozostałe czekały sobie tak około
miesiąca, nie było problemów z ich pracą (oczywiście pisze o drożdżach turbo).
2. Nie znam takiego loga, więc nie pomogę.
3. Sam "bimberek" będzie leciał jak będziesz destylował na kolumnie, w pot-stilu temperatura
będzie rosła wraz z ubytkiem alko. z nastawu, jak zaczniesz regulować temperature (moc grzania)
to w końcu przestanie Ci kapać i tyle, a dużo alko. zostanie jeszcze w garze.
4. A no, taka z pot-stilla po użyciu chemi, węgla, po drugim gotowaniu i kolejnym filtrowaniu przez
węgiel będzie nawet dobra, a co ważniejsze nie będzie kaca, ale żeby otrzymać wódkę klasy lux trzeba
pędzić dwa razy na kolumnie rektyfikacyjnej.
5. Satrczy metr rury fi28 ale możesz użyć i większej średnicy.
6. O jakiej średnicy tych rurek piszesz?

Autor tematu
ravol69
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2013, 00:34
Re: Pytania od laika

Post autor: ravol69 »

Ale czy po dwóch destylacjach i bez chemi da się otrzymać coś pitnego co nie będzie wykrzywiało twarzy?
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Pytania od laika

Post autor: klodek4 »

No oczywiście :!: :!: , /nie chce Ci się czytać forum :?: /, wszelkiej maści whiskacze, smakówki, owocówki!!!!
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Pytania od laika

Post autor: mtx »

Tak jak pisał klodek wszelkie smakówki wychodzą bardzo dobre i wtedy koniecznie bez chemi
i węgla, ale jeśli chcesz otrzymać "czystą" (czyli z cukrówki) to bez chemi i węgla dostaniesz
"bimber" - no nie ma innej opcji, bedzie miało to swój posmak i tyle, ale jeśli choćby przefiltrujesz
to przez węgiel (pierwsza destylacja z nad nastawu+węgiel, druga destylacja "surówki" + węgiel)
to otrzymasz już produkt dobry, wiadomo może jeszcze zawierać jakieś tam posmaki, ale ogólnie
będzie już bardziej zblizony do czystej niż do "bimbru".

Autor tematu
ravol69
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 29 sty 2013, 00:34
Re: Pytania od laika

Post autor: ravol69 »

A może to być jakiś węgiel aktywny typu: http://allegro.pl/wegiel-aktywny-granul ... 61104.html czy koniecznie jakiś gorzelniczy typu np. Coobra. I czy to prawda że węglu można używać więcej niż raz?
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Pytania od laika

Post autor: mtx »

No, gorzelniczy też jest aktywny ;) ja osobiście do tych granulowanych nie mam przekonania,
podobno są dobre, ale sam jakoś ich nie testowałem więc polecić nie mogę.
Co do wielokrotnego użycia węgla, to przez "świerzy" można przepuścić około 40-50l
destylatu (a można i mniej - zależnie jak mocno zanieczyszczony jest destylat), potem
można węgiel "reanimować" (przez płukanie, wygotowanie i wyparzenie w piekarniku), ale
nie napisze Ci o tym jak taki węgiel działa bo dopiero pierwszy raz coś takiego robiłem i
czekam teraz na destylat by sprawdzić na ile taki regenerowany węgiel jest skuteczny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”