Korkowanie wina - korki proszę o pomoc

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
Franzz4
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 29 paź 2012, 17:37

Post autor: Franzz4 »

Witam,
Chciałem zakorkować kilka butelek wina ryżowego i odstawić na jakiś czas. Niestety nie mam korkownicy, ale dziś miałem butelkę po winie Carlo Rossi i korek sprawdziłem, i udało mi się zakorkować pełną butelkę. Chciałem zapytać jak długo takie winko może leżeć zakorkowane i jaki najlepiej wymiar korka kupić, aby udało się zakorkować bez korkownicy, ale było to szczelne.
Ostatnio zmieniony sobota, 10 lis 2012, 19:34 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Korkowanie wina - korki proszę o pomoc

Post autor: manowar »

Korki są w zasadzie w 2 rozmiarach 19/20 - wchodzą lekko ręką bez korkownicy i 23/24 - do tych trzeba urządzenia. Ja kupiłem korki grzybki 20mm z browarmatora - jako korki może i ok ale jako zatyczki lipa straszna - plastikowe łepki bardzo łatwo odklejają się więc jak tylko szyjka taka węższa to słabo.
Nawet z dużymi korkami dasz radę bez korkownicy - korki musisz zmoczyć we wrzątku - wtedy robią się miękkie i w miarę łatwo wchodzą.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Korkowanie wina - korki proszę o pomoc

Post autor: Partyzant »

Polecam korki " konowe ". Ale wcześniej jak inne korki do korkowania, trzeba wrzucić do gorącej wody po to aby zmiękły. Chyba że mają specjalną powlokę do korkowania... Ja osobiście wszystkie korki mocze w gorącej wodzie.

Aby dobrze zamknąć trzeba użyć młotek z winylu, od biedy gumowy.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Korkowanie wina - korki proszę o pomoc

Post autor: Pretender »

Franzz4 pisze:Witam,
Chciałem zakorkować kilka butelek wina ryżowego i odstawić na jakiś czas. Niestety nie mam korkownicy, ale dziś miałem butelkę po winie Carlo Rossi i korek sprawdziłem, i udało mi się zakorkować pełną butelkę. Chciałem zapytać jak długo takie winko może leżeć zakorkowane i jaki najlepiej wymiar korka kupić, aby udało się zakorkować bez korkownicy, ale było to szczelne.
A kiedy to winko nastawiłeś ?

bystym
50
Posty: 80
Rejestracja: czwartek, 14 sty 2010, 11:52
Krótko o sobie: Sam robię wina; ulubione aroniowe. Robię też nalewki z działkowych owoców. A do nalewek robię własny spirytus. Zdarza mi się też destylować nastawy owocowe, albo ziołowe: absynt, ouzo.
Ulubiony Alkohol: Każdy, który ma coś w sobie poza samymi procentami. Nie lubimy monopolki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Korkowanie wina - korki proszę o pomoc

Post autor: bystym »

Witam.

Jak widać można sobie poradzić upychając korek bez dodatkowych narzędzi. Ale ja namawiam na zakup ręcznej korkownicy. To przyrząd, który kosztuje kilkanaście złotych i można go kupić na stoiskach winiarskich w marketach budowlano-ogrodniczych. Jest dobry i dla amatora i dla "amatora+" :). Ja czasem korkuję nim do 30 butelek wina i nie jest to zbyt uciążliwe. Oczywiście korek moczy się w gorącej wodzie, a ja jeszcze moczę go potem w roztworze wodnym pirosiarczynu potasu. Tak dla dezynfekcji.

Pozdrawiam
Bogdan

Autor tematu
Franzz4
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 29 paź 2012, 17:37
Re: Korkowanie wina - korki proszę o pomoc

Post autor: Franzz4 »

Winko nastawiłem miesiąc temu (ryżowe z przyprawami) dwa tygodnie temu sciągałem pierwszy raz, wczoraj drugi raz. Wino jeszcze nie jest klarowne ale chciałem już zapytać o to butelkowanie i korkowanie aby później nie szukać wszystkiego na samym końcu. Pytanie jak wino ryżowe będzie klarowne to jak długo może leżeć w butelkach?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Korkowanie wina - korki proszę o pomoc

Post autor: Pretender »

Winko bardzo młode, na butelkowanie masz czas. Najpierw musisz się upewnić, że drożdże nie ruszą. Jeżeli po kolejnym zlaniu nie zrzuci osadu to wtedy pomyśl o bu=butelkowaniu. Ja również jak kolega @bystym korzystam i zachęcam do zakupu ręcznej korkownicy. Moje ryżowe już ok 18 miesięcy jest w damie, i potrafi jeszcze bulknąć .....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”