aparacik do oceny

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Rav79
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2012, 22:11
Podziękował: 1 raz

Post autor: Rav79 »

Witam kolegów psotników.
Właśnie zaprojektowałem mój pierwszy aparacik z refluksem wewnętrznym do destylacji cukrówek na bazie elementów szklanych dostępnych na allegro. Oczywiście zamierzam sterować odbiorem. Proszę o ocenę, krytykę i ewentualne wskazówki co poprawić, oczywiście jeśli budowa czegoś takiego ma w ogóle sens...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: aparacik do oceny

Post autor: wolan »

Kolego szkoda twoich nerwów na budowę takiego cuda. Podstawowym problemem jest tutaj łączenie deflegmatorów. Posiadają one wyjście/wejście o średnicy wewnętrznej 8-10mm (w zależności od modelu). I taką kolumnę będzie Ci non stop zalewać. W sumie to taki pierwszy minus tego projektu :) mówiąc szczerze taka kolumna nie ma żadnych plusów. Kup lepiej rurę nierdzewną i poszukaj spawacza. Ewentualnie jak chcesz zrobić samemu kup miedz i http://homedistiller.org/image/mini_explained.jpg. zresztą na forum jest kilkanaście postów Radiusa i Zygmunta które prezentują podobne maszynki :)

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: aparacik do oceny

Post autor: pokrec »

Wolan dobrze radzi, daj sobie z tym szajsem spokój. Mój ojciec powiada, że szkłem d... nie utrzesz. I bardzo, bardzo dobrze to tutaj pasuje. Twój system NIE ZADZIAŁA na 99%. Po pierwsze - 2 deflegmatory szklane wypełnione rurkami to o wiele za mało. Potrzebujesz MINIMUM 120 cm wypełnionych zmywakami (korzystnie - 150 cm) albo ok. 100 - 120 cm wypełnienia sprężynkami pryzmatycznymi. Rura gruba, min. 60 mm i bez przewężeń.
Jak chcesz budować, to poczytaj najpierw forum i poznaj trochę teorię.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
Rav79
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2012, 22:11
Podziękował: 1 raz
Re: aparacik do oceny

Post autor: Rav79 »

Ok. Ostudziliście skutecznie mój entuzjazm za co dzięki. Raczej dam sobie z tym szklanym szajsem spokój. Mam już trochę wiedzy, sporo już przeczytałem i nadal systematycznie zgłębiam tajniki psocenia i budowy bimbroforów :)
Z tego co wyczytałem to wszyscy bardzo chwalą zmywaki. Niektórzy piszą że ponoć nie ma lepszego wypełnienia... a kolumna fi 54 mm długości 100 cm przy metodzie z regulacją odbioru powinna być wystarczająca aby uzyskać dobro ok. 96%.
Kolega "pokrec" pisze że jednak fi 60 i 1,5 m będzie ok... Sprostujcie proszę trochę moją wiedzę zaczerpniętą z forum bo przymierzam się do projektu a następnie budowy i nie chciałbym niczego sp...ć na starcie.
Z góry dzięki.
Pozdro

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: aparacik do oceny

Post autor: major »

Sky is the limit!

Często pojawiają się pytania o optymalną wysokość. Prawda jest taka, że wysokość sprzętu musi być dopasowana do warunków lokalowych. W większości przypadków oznacza to wysokość całkowitą poniżej 2,5-2,6 m. Powtórzę wskazówkę co do wysokości kolumny - planuj tyle, ile zmieścisz w chałupie, nie mniej niż 1 metr samego wypełnienia.

Wysokość wypełnienia wpływa na "jakość" (ilość półek teoretycznych).
Średnica kolumny wpływa na wydajność (w litrach na godzinę).
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: aparacik do oceny

Post autor: Emiel Regis »

Rav79 pisze:kolumna fi 54 mm długości 100 cm przy metodzie z regulacją odbioru powinna być wystarczająca aby uzyskać dobro ok. 96%.
Na zmywakach nie, na dobrych sprężynkach ( i to one są najlepsze) tak.
Rav79 pisze:Kolega "pokrec" pisze że jednak fi 60 i 1,5 m będzie ok... Sprostujcie proszę trochę moją wiedzę zaczerpniętą z forum
Taka wysokość ma sens właśnie przy zmywakach
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
Rav79
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2012, 22:11
Podziękował: 1 raz
Re: aparacik do oceny

Post autor: Rav79 »

Podpowiedzcie koledzy, czy taka rura będzie dobra na kolumnę: stal KO, fi 60 mm, długość 1 m. To jest rura do kominków. Niestety nie znalazłem dłuższej, ale i tak zamierzam wypełnić sprężynkami skoro są najlepsze. Cena takiej rury to tylko 45 zł, ale martwią mnie te "wytłoki" na końcach. Nie wiem, czy nie będą w przeszkadzały w procesie...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 wrz 2012, 23:14 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: aparacik do oceny

Post autor: klodek4 »

Czy to jest stal nierdzewna czy ocynkowana :?: :?: :?:

Autor tematu
Rav79
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2012, 22:11
Podziękował: 1 raz
Re: aparacik do oceny

Post autor: Rav79 »


asir1956
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 18:26
Podziękował: 149 razy
Re: aparacik do oceny

Post autor: asir1956 »

Rura jest nierdzewna.
Na forum są osoby mające kolumny zrobione z tego typu rur.
Najlepiej gdyby to właściciele tych kolumn wypowiedzieli się w sprawie zalet i wad tego typu konstrukcji.
,,Wytłoki,, umożliwiają łatwe przedłużenie lub składanie kolumny.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: aparacik do oceny

Post autor: pokrec »

Osobiście nie wiem, jak robić aparaturę z blaszanej rury cienkościennej. Ani tego spawać, ani gwintować, nawet z wierceniem są jaja, bo cienka blacha nie "trzyma" wierteł i otwory wychodzą np. trójkątne zamiast okrągłych.
Rura fi 70 (śr. wewn. 66) kosztuje ok. 70 zł / metr. Kupujesz raz na zawsze. Pomyśl.

No i poczytaj jeszcze forum i może poguglaj o kolumnach rektyfikacyjnych. Tutaj jest reguła kciuka, że im wyższa kolumna, tym lepiej. To nie jest tak, że jak zrobisz kolumnę metrową wypełnioną sprężynkami, to będzie dobra a 120 cm - już nie za bardzo. Im wyższa, tym lepiej. Różne wypełnienia potrzebują innej wysokości minimalnej do otrzymania zadowalającego rezultatu, zmywaki potrzebują absolutnie minimum 120 cm, 150 cm już lepiej, sprężynki potrzebują minimum metra wysokości, ale jak wypełnisz sprężynkami 180 cm kolumny, to otrzymasz Maybacha.

Aha, litr sprężynek kosztuje ok. 80 zł. Do kolumny fi 66 i wys. półtora metra wchodzi 5 litrów. To tak, żebyś się zastanowił, czy warto oszczędzać 30 zł na metrze rury i kupować blaszany wkład kominowy.

Oczywiście, można upchnąć zmywaki, 10 razy tańsze, ale wtedy musisz mieć półtora metra wypełnienia minimum, żeby się dobrze bawić przy pracy.

Tutaj z reguły sufit is the limit. Kombinuj tak, żeby mieć jak najwyższą część wypełnioną. Stąd popularność projektu Aabratka w stosunku do Bokakoba (oba równoważne z punktu widzenia samego procesu).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

gość
10
Posty: 14
Rejestracja: środa, 6 lip 2011, 17:08
Podziękował: 1 raz
Re: aparacik do oceny

Post autor: gość »

Cześć.
Mam sprzęt zbudowany właśnie z takiej rury, więc myślę że mogę coś powiedzieć w temacie.
Osobiście nie wiem, jak robić aparaturę z blaszanej rury cienkościennej. Ani tego spawać, ani gwintować, nawet z wierceniem są jaja, bo cienka blacha nie "trzyma" wierteł i otwory wychodzą np. trójkątne zamiast okrągłych.
Co do metody łączenia takich rur, to dosyć dobrze lutuje się je czystą cyną (stosowaną np. do układów CO), nawet bez topniku (kwas fosforowy/odrdzewiacz), połączenia musiałem jednak kilka razy testować pod względem szczelności.
Na szczęście połączeń lutowanych nie trzeba po wszystkim wytrawiać w przeciwieństwie do połączeń spawanych.
Moja kolumna to Bokakob i skośne otwory na półki, wykonałem zwykłą piłką do metalu, co do wiercenia to rzeczywiście, większe otwory musiałem poprawiać pilnikiem.

Osobiście nie bardzo rozumie idei użycia tańszej rury kominowej w skojarzeniu z wypełnieniem pryzmatycznym.

Sufit mnie prawie nie ograniczał, więc wykorzystując 2m rury otrzymałem miejsce na niemal 170cm wypełnienia, oczywiście zmywakowego.

Jeśli ktoś mnie zapyta, "czy jesteś zadowolony ze swojej kolumny" to mogę naprawdę szczerze przytaknąć, ponieważ z pomocą cyny, dużej lutownicy oporowej (bardzo polecam) i paru innych ogólnie dostępnych narzędzi stworzyłem, działającą kolumnę za około 250zł.
Ale na dzień dzisiejszy kupiłbym raczej standardową rurę fi 60.3x1.5mm bo różnica w cenie na metr to tylko 10zł no i może byłby to Aabratek.

Pozdrawiam.
Krzysiek

Autor tematu
Rav79
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2012, 22:11
Podziękował: 1 raz
Re: aparacik do oceny

Post autor: Rav79 »

Dzięki bardzo Panowie za bezcenne dla mnie opinie. Koszty aż tak mnie nie ograniczają abym musiał oszczędzać 30 zł na rurze. Taką po prostu jako jedyną kwasówkę o fi 60 znalazłem na allegro więc zapytałem (podobno kto pyta "wielbłądzi" :D). Myślę że spokojnie mogę zastosować dwumetrową rurę w swojej psotowni i mogę sobie pozwolić na wypełnienie jej do 1,7 m sprężynkami. Zastanawiam się tylko jakie są proporcje zużycia energii w stosunku do długości kolumny. Maybach pewnie sporo pali...
Napiszcie też proszę czy lepsza będzie rura miedziana czy stal KO? (chodzi mi głównie o techniczne sprawy - wiercenie, łączenia, gwintowanie itp.)
Z tego co wyczytałem stosując stal KO i zmywaki ważne jest zastosowanie miedzianej siatki, chyba że wypełnię miedzianymi sprężynkami albo rura będzie miedziana, wtedy problem odpada... Proszę Was o weryfikację jak to jest w praktyce.
Z góry dzięki za wszystkie opinie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”