Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)

Moderator: amator

Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
piotr83
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 18:08

Post autor: piotr83 »

Dostałem balon 54L, oprócz typowych zabrudzeń, na dnie znajduje się trochę oleju, po zapachu stwierdzam że przekładniowego :).
Jeszcze nie podjąłem żadnych kroków w tym kierunku, bo nie wiem czy warto się za to brać. Czy ten gąsior nada się do dalszego użytku, jak to wyczyścić, gorąca woda+płyn do naczyń?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 19 wrz 2012, 16:37 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Wald »

Szkło jest obojętne, nie "przechodzi" żadnymi substancjami. Użyj czegoś do rozpuszczenia tłuszczu, potem całość umyj dokładnie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: wiking »

Dostałem kiedyś podobny po oleju napędowym i uwierzcie mi nic nie pomogło, mimo tego że to szkło, to waliło dalej. Używałem wszystkiego co możliwe do wyczyszczenia, czyli kwasów, zasad, różnorakich płynów z gorącą wodą i efekt zawsze był ten sam.
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: jajek12 »

Witam.
Według mnie nie ma szans. Szkło nie przyjmuje zapachów, ale bez porządnego wyszorowania nie pozbędziesz oleju (może sodą kaustyczną - żrące!!). Spróbuj np. wymyć szklaną butelkę po oleju, oliwie. Zobaczysz o czym mówię. Zalałem taką butelkę po oliwie spirytusem (wyszorowana płynem do naczyń i szczotką do butelek) i na powierzchni są kropelki oliwy. Może spiryt ją domyje :D
Pozdro. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates

Autor tematu
piotr83
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 18:08
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: piotr83 »

ten balon nie był całkowicie zalany olejem, spróbuje może coś da rade zdziałać szkoda balona.
NA start pójdzie domestos albo kret, później gorąca woda, i tu jest mały problem z tą gorącą wodą, mam zamiar wlać do wnętrza pewną ilość wody z płynem balon wstawić w miskę zalać ją wodą i włożyć w te miskę grzałkę, myślę że to najbezpieczniejszy sposób, co myślicie?

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: we125 »

Nie rób tego na parkiecie ani na dywanie :D . Płyn do mycia plandek samochodów ciężarowych jest bardzo mocny rozpuszcza olej bez problemu . Środek do mycia toalet jest też mocny umyłem nim chłodnice z rdzawego osadu.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Wald »

Środki odkażające (domestosy i inne) nie pomogą. W warsztatach samochodowych z płytkami na podłodze mają dobre środki. Są też w ofercie firm z wyposażeniem warsztatów i np. Karcher. Potrzebujesz tego 50 może 100ml. To ze szmatą do środka, po 20 minutach pomajtaj i gwarantuje ze puści. Nie ma tłuszczy które nie puszczą po tych środkach. Może w myjni zapytaj o coś do mycia silników. Też pomoże. Płynu do plandek nie znam, ale jak kolega podpowiada to spróbuj. Ale myślę, że benzyna ekstrakcyjna może pomóc. Wlej połówkę i zostaw na dwa dni. Ona działa wolniej. Odkażanie zostaw jak już będzie czysty.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Bzymek80
100
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2010, 21:59
Krótko o sobie: Po ukończeniu kursu solówek na trójkącie i oboju wyegzekwowałem szkolenie z naczyń ręcznie dmuchanych w podmiejskiej cepelii. Doktorat i habituacje z metalurgii OKRUTNEJ zdobyłem przypadkowo kręcąc się nieopodal zakładów obuwniczych rożnych fasonów w szczególności butów lewych.. a potem poleciało....
Ulubiony Alkohol: Jim Beam, VIP
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Bzymek80 »

cześć
Zalej dimerem bez rozcieńczania; potem wlej pogonu i zwyczajnie tym prukaj. Dimer żre wszystko uważaj na ręce po kilku dniach zejdzie ci cały naskórek ;)... sprawdzone na sobie ;)
Bzymo
(...) ile musiałbyś wypić żeby zagrać w Ich Troje??
...hmm nie da się tyle wypić...

weteran2
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 25 gru 2009, 20:21
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: weteran2 »

Witam. Dodam kilka słów odnośnie niechcianych zapachów . Pojemnik umyty i otwarty wystawiamy na działanie czynników atmosferycznych ( słońce, mróz itp.) i cierpliwie czekamy, to zabieg dla wytrwałych ale skuteczny .Pozdrawiam .
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Wald »

Szkła to nie dotyczy. Czyste nie ma żadnych zapachów.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Pretender »

Spróbuj chemią służącą do mycia silników, tylko może nie rozcieńczaj. Skoro usuwa olej silnikowy/przekładniowy to w Twoim przypadku również powinno sobie poradzić. Nazwy żadnej nie podam, gdyż nie używam. Nie wiem, ale być może pomoże płyn tzw APC, tylko bez rozcieńczania, ja komorę silnika tak z grubsza domyłem (roz. 1:10)
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: klodek4 »

Najpierw chemia, a potem woda z płynem, ja osobiście wrzucam podarte gazety na małe paski /dużo/, tymi gazetami możesz to nieźle wyczyścić, kolejna porada, spróbuj :mrgreen:

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: we125 »

Jak ci idzie z tym balonem udało się wymyć czy go stłukłeś i nie potrzebujesz więcej pomysłów.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7346
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: radius »

we125 pisze:... nie potrzebujesz więcej pomysłów :?:
Wsyp do balonu kilo kaszy, parę kropel płynu do mycia naczyń, 2-3 litry wody a potem zadzwoń po Pudziana niech majta tym balonem ze 2 godzinki :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

tranzing
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 20:58
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: tranzing »

Ja bym spróbował nitro albo spirytem. Można by go też odparować na gazie (patrz obróbka szkła) ale raczej stłuczesz. Benzynom bym spróbował rozpuścić, a benzynkę alkoholem i do odparowania potem płyn do garów. Chodź wydaje mi się że już stłukłeś:)
http://www.youtube.com/watch?v=HffPCDFsK1Q i nie pyskuj bo ci puszcze szczura
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: kwachu »

wiking pisze:Dostałem kiedyś podobny po oleju napędowym i uwierzcie mi nic nie pomogło, mimo tego że to szkło
Całkowicie zgadzam się z tą wypowiedzią . Szkoda Twojej pracy i nakładów piotr83 , nie pozbędziesz się niechcianych aromatów . Jeśli nawet zostaną zamaskowane , to i tak wyjdą w produkcie końcowym. :roll:
POZDRAWIAM kwachu !
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Pretender »

Ja bym próbował, przynajmniej chemią którą posiadam. W sumie, to jeśli będziesz kupował jakąś chemię to i tak nie masz pewności, że domyjesz balon. Pieniądze wydane i (być może) bez spodziewanego efektu. Na portalach aukcyjnych oraz innych z ogłoszeniami można za niewielkie pieniądze kupić stare, dobre polskie balony. Nie wiem skąd jesteś, ale na portalu miłośników win jeden z userów oferuje do sprzedaży nowe balony w dobrej cenie, bodajże w okolicach Krakowa. Ale ..... decyzja należy do ciebie.

Autor tematu
piotr83
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 18:08
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: piotr83 »

Balon jeszcze jest w całości :D, jedyne co mi się udało to zamiast zapachu oleju czuć ropę, dziękuje wszystkim za rady, aż tak mi się nie śpieszy z tym balonem, spróbuje jeszcze tego juksu do mycia plandek, czekam tylko aż znajomy mi przywiezie. Najwyżej zakupie nowy, a tak oglądałem w sklepie baniaki 54L i wydaj mi si nieco mniejsze? Może ten ma 60L szyjkę ma nie typową inny kształt i gruba.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Pretender »

A już niektórzy obstawiali, że stłukłeś. Jeśli nie spieszy ci się, to faktycznie, na spokojnie możesz wypróbować sposoby/propozycje na domycie balonu. Daj znać czym go doczyściłeś, jeśli uda się.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 wrz 2012, 20:06 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka

Autor tematu
piotr83
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 18:08
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: piotr83 »

Baniak wyczyściłem do czysta, lsni jak nówka ale po wlaniu letniej wody wydziela się zapach ropy.
Tak więc baniak na szmelc.
Awatar użytkownika

kubusiowy
50
Posty: 70
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 18:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: kubusiowy »

Z tym neutralnym szkłem to nie jest tak do końca. Tylko "laboratoryjne" szkło nie przewodzi zapachów jak je potraktujemy autoklawem. Płukanie, płukanie i delikatna chemia, za każdym razem mniej i będzie dobrze. Jak mówisz, że nie piekli ci się to zalej do pełna na jakiś czas wodą z detergentem, nie zaszkodzi a pomóc może. Nie zniechęcaj się.

Pawellos999
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 2 paź 2012, 20:10
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's Gentleman i inne odmiany Whisky poza domowymi oczywiście tego się nie da podrobić :D
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Pawellos999 »

Przyłączę się :)
Jeśli ci się nie pali, a doczyściłeś już szkło i pozostały tylko zapachy to zalewaj wodą z detergentami, co jakiś czas wylewaj (jak sobie o nim przypomnisz :D ) i wietrz na przemian.

Dawno temu tak usunąłem zapachy po ropie.
Po w wyczyszczeniu szkła wlałem letnią wodę z dodatkiem butelki octu, paczki kwasku cytrynowego i paczki sody oczyszczonej. Stało tak jakieś 2 miesiące, a może 3.
Potem wylałem i stało puste jakieś 2 tygodnie, po tych dwóch tygodniach wypełniłem balon letnią wodą z ludwikiem, podajże miętowym (akurat bywały wtedy reklamy, że to cudowny płyn do naczyń :o ) znów stał kilka miesięcy.
Potem opróżniłem, a że była zima i nie było owoców to został pusty do końca wiosny, zapomniany.
Zwietrzały wszystkie zapachy i w winie nie było czuć żadnych posmaków :ok:
Nie wiem ka by to było w destylacie ale po kilku nastawach nie zauważyłem, żeby były jakieś smrody.

Mój był 20 litrowy.

Tak więc wietrz i płucz na przemian chyba, że nie masz gdzie trzymać lub nie masz tyle cierpliwości ;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: Pretender »

Słuchaj kolegów i balonu nie wyrzucaj. Jeśli masz miejsce to przezimuj go.
Awatar użytkownika

orzechopcja
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 21:15
Krótko o sobie: Dziś to więcej niż dwa jutra
Lokalizacja: Berdyczów
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Balon 54L czy dam rade wyczyścić ?

Post autor: orzechopcja »

Ja balon z kolegą (jego własność) 40L potraktowaliśmy płynem do felg koncentrat i myjka ciśnieniowa (na słoniku) woda z płynem leci gorąca pod balon podłożyliśmy gruby ręcznik
Operacja za 15 zł lśnił i nie śmierdział + mała kosmetyka w domu
2 winka już w nim doszły i też był po jakiś czymś be fuuu. :odlot:

Operacje trzeba przeprowadzać z wyczuciem ;)
Dziś to więcej niż dwa jutra
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”