Prosty Pot Still dla nowicjusza.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
destylord
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2012, 14:26

Post autor: destylord »

Witam wszystkich psotników.
Na wstępie proszę o wyrozumiałość i przepraszam za brak wiedzy którym zapewne wraz z rozwojem tematu się wykaże. Czytałem trochę owe forum i zaczynam rozumieć w czym tym wszystkim rzecz, jednakże chciałbym się zwrócić do was z prośbą o pomoc dotyczącą budowy psotniczej aparatury. A teraz do rzeczy.

Posiadam:
-Kanę do mleka, gwoli ścisłości to dwie kany pospawane w jedną o pojemności ok. 50l

-Deflegmator ze spustem- teraz już wiem że nie był to najlepszy wybór ale mniejsza o to, na rysunku jest on oznaczony jako deflegmator 2. (http://allegro.pl/deflegmator-ze-spuste ... 36654.html)

-Chłodnicę, również szklaną

Z owych rzeczy chciałbym skombinować jakąś aparaturkę. Jak że deflegmator nr 2 wydaje mi się dość mały w stosunku do kotła zastanawiam się nad kupnem większego deflegmatora (nr 1 na rys) np: http://allegro.pl/deflegmator-szklany-d ... 87660.html.

Wymyśliłem sobie że połączę to w sposób ukazany w załączniku.Czyli w sumie jeden prawdziwy deflegmator (z większego) i odstojnik z deflegmatora (mniejszego). Wszystkie połączenie chce wykonać z przewodów silikonowych, chłodzenie otwarte, termometr w kanie. To chyba tyle.

W związku z powyższym nasuwa mi się kilka pytań;
pierwsze i najważniejsze czy takie połączenie ma jakiś sens ? czy lepiej połączyć tylko deflegmator który już mam i chłodnice wraz z kaną ? Czy deflegmator ten który już mam nie jest zbyt mały do kotła ? Reasumując proszę o opinie :D

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 13 lip 2012, 19:45 przez destylord, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prostry Pot Still dla nowicjusza.

Post autor: we125 »

Czy deflegmator ten który już mam nie jest zbyt mały do kotła ?
Jest zdecydowanie za mały.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Prosty Pot Still dla nowicjusza.

Post autor: mtx »

Po pierwsze to z czego są te "kany" które pospawałeś? Bo jeśli to nie jest nierdzewka to będą
rdzewieć w miejscu spawania. Po drugie czemu chcesz się bawić w szklane wynalazki z alledrogo?
Lepiej do kany załóż mosiężną mufę i wkręcaj w nią porządny deflegmator z metra rury miedzianej
najlepiej przy takim zbiorniku z fi35mm (min 28mm), wypchaj go zmywakami z lidla i miedzią (tak z 25cm).
Dodatkowo daruj sobie odstojnik bo więcej stracisz niż zyskasz, co do chłodnicy to jeśli już ją masz
to trudno - użyj, ale jak nie masz to kup z 3m rurki miedzianej fi8mm i zwiń spiralę, zamknij nawet w
rurze pcv, podłącz chłodziwo (wodę) i możesz lecieć, dostaniesz na tym dobre owocówki, whisky itp.

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Prosty Pot Still dla nowicjusza.

Post autor: wiking »

A to drugie coś będzie służyło za odstojnik, zupełnie do niczego nie potrzebny. Kolego piszesz że coś już tam wiesz a nie wiesz nic, polecam dalszą lekturę :czytaj:. Zaraz ktoś mi dowali żebym nie robił się modem, ale co do tak prostej aparatury to naprawdę na forum jest wszystko i nie trzeba pytać. :punk:

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prosty Pot Still dla nowicjusza.

Post autor: we125 »

ale co do tak prostej aparatury to naprawdę na forum jest wszystko i nie trzeba pytać. :punk:

Zapytać się można zawsze ale wiedzę można zdobywać taż przez czytanie forum. Deflegmator może być znacznie większy jak FI 35 mm wpłynie to zdecydowanie na plus. Lepiej zrobić większy deflegmator jak dokładać odstojniki. Szklana chłodnica jest tak samo dobra jak miedziana tylko zdecydowanie mniej wydajna i można potłuc ,ja mam 2 lata i na razie jest w jednym kawałku.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Prosty Pot Still dla nowicjusza.

Post autor: mtx »

We125 - napisałeś:
Deflegmator może być znacznie większy jak FI 35 mm wpłynie to zdecydowanie na plus.
Ogólnie masz rację, ale w sumie po co robić deflegmator 42mm albo i więcej? Przy takich średnicach
to już o wiele bardziej korzystne jest zrobienie kolumny, wtedy można sobie upedzić 96% spirytu a i jako
pot - still spoko podziała, a cena nie będzie jakoś koszmarnie większa :)
Ale wiadomo to już zależy od zainteresowanego kolegi, jeśli chce mieć tylko deflegmator to 35mm w zupełności
wystarczy, ale jeśli rozważa w przyszłości rozbudowę tego to tak jak napisałeś - może robić większą średnicę :ok:

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Prosty Pot Still dla nowicjusza.

Post autor: rozrywek »

Panowie!!!
Nie ma teorii bez praktyki.
Każdy z nas kiedyś zaczynał, niech spróbuje i on swych sił. Widać że chce.

Kolego, czytaj uważnie i jednocześnie się ucz. Operuj sprzętem, popełniaj błędy i je sam naprawiaj. To jest najlepsza metoda.
Twoja kana nie wiem jak się sprawdzi po pospawaniu, ale masz dekiel przypuszczam, i do niego właśnie przymocuj resztę ustrojstwa.
Szkło działa na twoją korzyść teraz ponieważ widzisz co i jak działa, pomaga ustawić odpowiednie grzanie, moc itp.
Nie baw się w miliony deflagmatorów, jeden w zupełności wystarczy, chłodnica również da radę, wyregulujesz przepływem wody.
Nauczysz się podstaw operowania sprzętem...a potem to już wiadomo..kolumna.
O termometrze chwilowo zapomnij, zbędny gadget w tym sprzęcie.
Reasumując: zrób małe proste organki i pograj, a potem przesiądziesz się na potężne porządne ORGANY.
W obydwu przypadkach gra jest naprawdę przyjemnością.
Pozdrawiam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prosty Pot Still dla nowicjusza.

Post autor: we125 »

O termometrze chwilowo zapomnij, zbędny gadget w tym sprzęcie.
Termometr zamocowany w kanie będzie bardzo pomocny. Ja bym radził deflegmator 2 wypierdzielić a deflegmator 1 powiększyć tak jak w powyższych postach jest napisane. Np metr rury fi 50 z wypełnieniem. w przyszłości wystarczy dorobić tylko głowice i ma się kolumnę. A jeśli kolega chce mieć koniecznie post stila o małych rozmiarach to fajny jest turbo stil.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”