Przepis na dobre wino

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
fajnyczarek
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 14 cze 2012, 15:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:

Post autor: fajnyczarek »

Witam.

Mam kruka 50 litrów. Czy ma ktoś, jakiś prosty przepis na wino domowej roboty z którym mógłbym rozpocząć moją przygodę z wytwarzaniem alkoholi.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Przepis na dobre wino

Post autor: pokrec »

Na początek sugerowałbym nieco mniejszy gąsior, tak w okolicach 20 - 25 l, bo jak zamierzasz się dopiero uczyć, to lepiej spieprzyć mniej niż całe 50 l. moszczu.
Wina można robić najprzeróżniejsze, ze zbóż i z owoców. Klasycznie - z winogron, fajnie robi się z jabłek, zimą można nastawić wino z ryżu czy z żyta...
Czytaj forum. Przepisów jest wbród.
I na początek kup cukromierz. Nikt Ci nie wybaczy, jak zadasz pytanie "ile cukru jest w moim nastawie" albo "czy nastaw juz przefermentował" a nie będziesz miał cukromierza za kilkanaście zł.
Polecam "Wyrób wina i piwa domowego moim hobby" Ewy Kwapisz. Bardzo dobra książeczka, kup, poczytaj i Cię to hobby wciągnie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Przepis na dobre wino

Post autor: Wald »

:poklon; Masz rację. Cukromierz to podstawa, dostępny w sklepie http://alkohole-domowe.pl/ . Żeby nie było, że nie masz skąd...
Do poczytania masz spory wybór tu: http://alkohole-domowe.com/forum/viewto ... ?f=4&t=590 . Polecam też forum. Przepisów tysiące, przebrać, wybrać, nastawiać.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Przepis na dobre wino

Post autor: Zygmunt »

To ja dodam tylko "przepis uniwersalny"- rozbić owoce, dodać ~5ml pektopolu, sprawdzić poziom cukru (celujesz w ok. 16blg) i dosłodzić lub rozcieńczyć. Do tego dosypać paczkę drożdży aktywnych, zatkać korkiem z rurką i zostawić w spokoju :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Przepis na dobre wino

Post autor: JanOkowita »

To i ja dodam coś od siebie ;)

Jeśli masz dostęp do pachnących słońcem owoców to warto zrobić z nich wino. Niestety nasz klimat nie gwarantuje takiej ilości słonecznych dni, chociaż czasami zdarzają się udane lata.
Dużo prostszą i gwarantującą doskonały efekt metodą jest zrobienie wina z koncentratów soków winogronowych dostępnych w naszym Forumowym sklepiku http://alkohole-domowe.pl/cat-pl-9-konc ... winne.html
Są to zagęszczone soki wingronowe z rasowych winorośli dojrzewających w słońcu Hiszpanii i Portugalii. W komplecie masz dedykowane do danego rodzaju wina drożdże oraz środki klarujące.

Jeśli chcesz zaskoczyć rodzinkę i znajomych doskonałym markowym winem Rioja, Chardonnay, Riesling, Cabernet to polecam tę metodę. Sam przygotowuję wina z tych koncentratów i gwarantuję, że naprawdę warto ! Średni koszt butelki wina kształtuje się w granicach 5-6 zł. Za takie wino w sklepie trzeba w Polsce zapłacić od 30-tu do 50-ciu zł.

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

heniek3005
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 17 cze 2012, 13:20
Re: Przepis na dobre wino

Post autor: heniek3005 »

Polecam książkę Domowy wyrób win Jan Cieślak.

Fajna i ciekawa książka dobra dla początkujących.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”