Kolumna do oceny!

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
aro337
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 21:02
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: aro337 »

Witam! Po przeczytaniu wielu tematów na forum i mimo kilku miesięcznego stażu w tym hobby postanowiłem zbudować kolumnę szklaną z butelek. Pocięcie butelek oraz uszczelnienie nie stanowiło dla mnie problemu. Kolumna ma 110 cm wysokości i 9cm średnicy wewnętrznej. Wypełnienie to 30 cm sprężynki miedziane, 20 cm szkło tłuczone i 35 cm zmywaki nierdzewne. Refluks wewnętrzny z rurki miedzianej o średnicy wewnętrznej 4mm i długości 130cm. Ocieplona jest na 70 cm. Kolumna jest już złożona i w środę będzie testowana cukrówką na drożdżach turbo star 3. Co o takiej kolumnie sądzicie? Zdjęcia wrzucę być może jutro jak będę miał możliwość! Proszę o opinie.
Pozdrawiam,

Aro
koncentraty wina
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: mtx »

Witam kolego.

Ale może jak nie masz jeszcze zdjęć to napisz coś więcej o swoim pomyśle.
Co to jest za kolumna, jak połączyłeś butelki, jakie posiada "bajery"
(poza wypełnieniem i skraplaczem), do czego chcesz to założyć (garnek, keg, jakaś bańka) itd.

Kurczę swoją drogą jestem ciekawy jak to działa, wygląda i wogóle grtulacje
dla Twojej inwencji i pomysłowości :)

A z tego co opisujesz to wydaje mi się, że szklane wypełnienie możesz sobie darować,
lepiej w to miejsce wsadzić więcej zmywaków z nierdzewki (lidl 2,89 za 3szt) albo jak masz
to więcej miedzi, co do refluksu to trochę mały przekrój tej rurki (4mm - woda "słabo" przez to
leci), więc możesz mieć problem z dobrym skraplaniem,a poza tym przy takich wymiarach kolumny
to trochę mało tej rurki, no i ogólnie szkło może być trochę uciążliwe do np. rozłożenia i wyczyszczenia
(jako że miedź czy KO połączysz na wywijki albo złącza SMS to szkło chyba ciężko jest tak sobie składać i rozkładać).

Autor tematu
aro337
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 21:02
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: aro337 »

Zdjęcia niedługo będą. Szkło jest dlatego bo nie mam możliwości chwilowo zakupu zmywaków bo zabrakło. Połączone jest wszystko sylikonem szklarskim. Jeśli chodzi oczyszczenie to po prostu będę rozcinał sylikon i robił na nowo uszczelkę dużo czasu to nie zajmie. Jeszcze nie wiem jak ten refluks będzie działał jest to spirala na szczycie a przy sporym ciśnieniu woda leci dość dobrze. Połączona będzie do kanki po mleku chłodnicy szklanej. Jutro będzie próba generalna mam do destylacji 50 litrów sklarowanego już nastawu. Napisze jak to mi wyjdzie!
Pozdrawiam,

Aro

Autor tematu
aro337
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 21:02
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: aro337 »

Zdjęcie tylko jedno bo aparat mi szwankuje i więcej na razie nie mogę zrobić!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,

Aro
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: mtx »

No co tu dużo pisać, w sumie to ze zdjęcia dużo nie wynika, gdzie w tym jest odbiór?
Bo mam nadzieję że nie chcesz odbierać tymi ogrodowymi wężami? Mam nadzieję że jest
to tylko do zasilania wodą skraplacza, a i jeszcze termometr, jest jakiś?
Tak na moje (niewprawne) oko to jest po prostu "uproszczona" kolumna CM

Może i uzyskasz na tym w miarę dobry produkt, ale ile się naklniesz to Twoje, ciężko jest na niej
prowdzić stabilizację, a tym bardziej jak masz problem z regulacją grzania, problemem może też
być szczelność połączeń. No ogólnie to powodzenia
życzę i napisz koniecznie jak Ci to działa w praktyce i jakie są efekty...

Pozdrawiam :piwo:

Autor tematu
aro337
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 21:02
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: aro337 »

Dziś przeprowadziłem pierwsze pędzenie no i muszę powiedzieć że najgorsze było wyczucie przpływu wody przez refluks ale po jakichś 40 min ustabilizowała się i do końca 94% leciało więc jestem całkiem zadowolony! Produkt bez porównania lepszy od wyników na pot-stillu! Uszczelnienie bez zarzutów. Jutro drugi raz będę pędził więc pójdzie już łatwiej! A co do węży to oczywiście są do refluxu a do chłodnicy jest sylikonowy! Napisze więcej jutro!
Pozdrawiam,

Aro
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: mtx »

No i fajnie :) widać z tego, że nawet tak "innowacyjne" rozwiązania i pomysły też dobrze działają.
A nie jak twierdzą niektórzy na naszym forum że "tylko moja kolumna, projektu takiego i takiego,
z regulatorem mocy od tego i tego za 650zł" nadaje się do produkcji alko.

No a swoją drogą kolego czym ciąłeś te butelki? Normalnie flexem z tarczą diamentową?

Autor tematu
aro337
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 21:02
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: aro337 »

Butelki ciąłem maszynką do płytek która ma chłodzenie wodą. To bardzo tania kolumna. Pieniądze wydałem tylko na zmywaki 15 zł nie mam termometra w kolumnie ale nie jest potrzebny obsługa jest łatwa a więc nie widze sensu zakupu. Jakość destylatu o wiele lepsza niż na pot-stilu no i moc 94% za pierwszym razem. Dodam więcej fotek jak naprawie aparat bo mi sie zepsuł.
2197596607.jpg
Zastanawiam się nad tym że z nastawu 45 litrów cukrówki w którym było 12 kg cukru zostało 33 litry ale destylatu wyszło tyle ile miało 5 litrów 94% i 0.7 ogonów. Sporo wyparowało więc do 20 litrowej kanki na dwa razy wlewałem a myślałem że 3 razy będę musiał!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,

Aro
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: szwistaq »

Tu masz prosty, szybki, skuteczny, cichszy i bezpieczniejszy sposób na cięcie butelek.
Pozdrawiam
Obrazek

Autor tematu
aro337
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 21:02
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: aro337 »

Faktycznie bardzo dobry sposób ale na tej maszynce też jest łatwo i bezpiecznie bo szkło jest zmywane przez wodę. Na wszelki wypadek lepiej założyć okulary ale nie zauważyłem by szkło pryskało no i też równo to wygląda.
Pozdrawiam,

Aro
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: ozzy88 »

Witam!
Kolego aro337, napisz proszę jak to butelkowe szkło zachowuje się pod wpływem temperatury. Chcę zrobić wziernik do kolumny i miałem zamiar wyciąć szklaną rurę z grubej butelki po winie ale koledzy z forum zaczęli mnie straszyć,że jak zacznie je katować temperatura to pęknie, jak u Ciebie nic takiego się nie stanie to będę miał zielone światło :D hehe :P

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna do oceny!

Post autor: szwistaq »

podpinam się pod pytanie. Jestem na etapie składania kolumny i też mam podobny problem. Mam śrubunki i mocowania tylko mi 2'' szklanego cylindra brakuje, dokładnie takiego co są zapakowane soki z Paola :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”