Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
dirocker
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 13:41

Post autor: dirocker »

Witam, zaczynam zabawę, czytam i nic z tego nie rozumiem. Od czego zacząć? Czy można coś kupić za ok. 500 zł? Czy ma ktoś jakiś uniwersalny projekt? Może ktoś mnie poprowadzić po tym wszystkim? Może kupić coś na Allegro? Proszę o pomoc.
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: radius »

To może najpierw napisz czego oczekujesz po swoim sprzęcie, co chciałbyś uzyskać i czy interesują cię gotowce czy masz możliwość coś samemu wystrugać?
Potem będziemy się zastanawiać co ci doradzić :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
dirocker
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 13:41
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: dirocker »

Miałem zamiar kupić szybkowar i do niego szklane chłodnice. Potem myślałem nad szybkowarem i gotową metalową chłodnicą np .taką http://allegro.pl/chlodnica-3m-spirali- ... 11866.html. Mogę też załatwić kega. Chodzi o to aby jakość była zadowalająca za nie duże pieniądze.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: klodek4 »

Wszystko zależy co chcesz robić, jak cukrówki to pot still odradzam, jeśli smakówki to deflegmator i chłodnica szklana, to raptem parę groszy a w międzyczasie pomyślisz, poczytasz, popytasz i dojdziesz do kolumny.
Piszesz że możesz mieć kega - to już dużo, pooglądaj sobie galerię forumową, tam znajdziesz wiele prostych i tanich rozwiązań,
na początku zawsze był chaos, zobaczysz jak szybko z tego wyjdziesz, pozdrawiam!!!!
:punk: :piwo: :ok:
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: Partyzant »

Nie spiesz się z zakupami, niecierpliwość nie popłaca.

Pierw zobacz jak wygląda destylacja, a potem będziesz wiedział co potrzebujesz bez pytania... Nikt nie odmówi pomocy, ale poszperaj na forum od początku.
Kiedy poznasz zasadę działania rożnych "naczyń" a jest to bardzo proste, to następne twoje pytanie będzie: A może ktoś zna jakieś drożdże które będą pracowały... Chodzi o to że nie trzeba kończyć uniwerku aby zrobić dobrą czystą.

W tym przypadku nie obejdzie się bez teorii, tylko i nie tylko dlatego bo chodzi o twoje zdrowie i bezpieczeństwo innych :czytaj:
Zdrówko :piwo:
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Autor tematu
dirocker
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 13:41
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: dirocker »

Co mogę zrobić z tego Obrazekhttp://allegro.pl/szybkowar-8lit-2x-usz ... 38440.html plus to Obrazek http://allegro.pl/chlodnica-3m-spirali- ... 11866.html
Czy to będzie działało po podłączeniu? Czy są jakieś proporcje długości chłodnicy do kegi? Czy potrzebuję deflegmatora? Krótko mówiąc chciałbym zrobić dobrą wódeczkę bez zbędnego zapaszku.
Czy wyjdzie mi coś takiego Obrazek (sprzęt ze stajni „Drylo&Bronsky”). Czego mogę oczekiwać od takiego sprzętu?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: pokrec »

Możesz oczekiwać bimbru śmierdzącego drożdżami. Niestety. Garnkiem, odstojnikiem ze słoika i chłodnicą (jaka by nie była) - nie zrobisz porządnej wódki. Bezzapachową czystą robi się na kolumnie rektyfikacyjnej.
Tutaj jest jak w życiu - szkłem się nie podetrzesz, byle jakimi metodami dostaniesz byle jaki trunek.
Owszem, takim sprzetem możesz robic owocówki (po wywaleniu tego odstojnika - odstojniki są pomyłką), czy puszczać przez niego wina, ale czystej z cukru miał nie będziesz. Dostaniesz bimber.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
dirocker
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 13:41
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: dirocker »

To może ma ktoś pomysł jak zrobić w miarę tanią kolumnę? Kega bym miał. Chodzi mi o całą resztę za rozsądne pieniądze.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: pokrec »

No to kolumna to koszt rzędu 500 PLN. Musisz kupić 2 mb rury z kwasówki (o średnicy rzędu 60 mm, ja mam rury z Cromostalu, po 60 PLN/mb o średnicy zewn. 70 mm), kołnierze - wywijki (nie wiem gdzie, w Cromostalu jak mają, to straszliwie drogie, ja kupiłem luksusowo śrubunki DN65 po ok. 60 PLN / komplet), trochę rurki nierdzewnej fi 10 (tak z pół metra) 1 - 2 dm2 blachy nierdzewnej grub. ok. 2 mm, jakies nyple nierdzewne do wspawania (tez Cromostal w moim przypadku) i rurka karbowana na deflegmator. No i jakiś ślusarz z TIG-iem, co to pospawa. Jeszcze ze 2 termometry cyrowe po 30 PLN/szt, wypełnienie ze zmywaków nierdzewnych i po 2-ch przebiegach masz absolut bezzapachowy. kega możesz grzac gazem, albo prądem - jak prądem, to dolicz stówkę na grzałki i regulator, jak gazem - to dwie stówki na taboret gazowy i butlę.
Niedawno kol. kaniowy miał dylemat taki sam, jak Ty teraz. przekonałem go do budowy Aabratka i wygląda na zadowolonego.
Pozostaje Ci dalej do wyboru: Aabratek czy Bokakob.
Poczytaj porządnie forum, to się dowiesz, co i jak, jak to zbudować, jak pracować, na co uważać i będziesz szczęśliwy.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
dirocker
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 13:41
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: dirocker »

Trochę to skomplikowane. Może ktoś sprzedaje gotowe kolumny?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: pokrec »

Tak, sprzedaje, np. http://allegro.pl/destylator-miedziany- ... 74750.html
Albo kol. Cezary33 z naszego forum.
Ale z kolei to troche drogie. Są na allegro tańsze kolumny, ale to z reguły sa po prostu wypolerowane deflegmatory z chłodnicami, czy kolumny typu "zimne palce", które nie dadza Ci bezzapachowego produktu i na które szkoda pieniędzy.
Albo się samemu "pieprzy" z komplikacjami, albo komuś trzeba za to "pieprzenie się" zapłacić...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
dirocker
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 13:41
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: dirocker »

Albo się samemu "pieprzy" z komplikacjami, albo komuś trzeba za to "pieprzenie się" zapłacić...
Tak to prawda. A z miedzi nie można zrobić takiej kolumny? Miedź jest łatwa w obróbce, można samemu polutować. Może ma ktoś schemat i wymiary?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: pokrec »

Ależ oczywiście, że można z miedzi! Jak najbardziej, bierzesz dwucalową rure miedzianą i jazda! Tylko z miedzi, to lepiej chyba Bokakoba zrobić, bo Aabratka będzie trudniej.
No, ale miedziana rura też nie jest tania, dlatego, kto może, robi z kwasówki...

A co do wymiarów:
http://alkohole-domowe.com/forum/schema ... s%C5%82awa

Użyj własnej inwencji z raz od czasu do czasu...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
dirocker
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 13:41
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: dirocker »

Super. Tu trzeba być chyba inżynierem aby to zrobić samemu.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: MikeB »

dirocker pisze:
Albo się samemu "pieprzy" z komplikacjami, albo komuś trzeba za to "pieprzenie się" zapłacić...
Tak to prawda. A z miedzi nie można zrobić takiej kolumny? Miedź jest łatwa w obróbce, można samemu polutować. Może ma ktoś schemat i wymiary?

No cóż, skoro to ma być Twoja pierwsza kolumna, to raczej się jakością do tej z Allegro nie zbliżysz. Palnik swoje kosztuje, a i rury nie wszędzie Ci potną na wymiar. I potem zostaniesz z 2m rury 54, ileśtam metrami mniejszych średnic, nieużywanym palnikiem itp. Też chciałem sobie polutować kolumnę, ale po przeliczeniu kosztów wolałem kupić.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: radius »

dirocker pisze:Super. Tu trzeba być chyba inżynierem aby to zrobić samemu.
Nie trzeba :lol: Zobacz jak ja robiłem swoją pierwszą kolumnę miedzianą
http://alkohole-domowe.com/forum/buduje ... %20radiusa
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: fantik1 »

Witam
Czy ktoś z kolegów wie, gdzie można dostać takie kołnierze do rurki Cu, fi 2 cale, jak na tej aukcji?
Kombinuje ;) dwa zestawy: pierwszy mini jak kolegi Radiusa, dla małych pojemności i smakówek, a drugi to ma być kolumna wg. projektu Jarosława, na kegu.
Mam kłopot z połączeniem elementów i myślę, ze takie kołnierzyki to coś w sam raz dla mnie :D .
Pozdrawiam
Slainte!
Awatar użytkownika

kaniowy
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 18:22
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: kaniowy »

Słuchaj kolegi pokrec, bo mnie już pokierował i dziękuję mu za to. Ja swoją kolumnę robiłem sam, w galerii masz zdjęcia http://alkohole-domowe.com/forum/nowy-a ... t5469.html. Całość jak trochę pokombinowałem, poszukałem i z dużym nakładem własnej pracy i bez płacenia za spawanie wyniosła mnie około 320zł, wraz z taboretem gazowym. Warto więc chyba włożyć trochę pracy i zaangażowania.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: MikeB »

fantik1 pisze:Witam
Czy ktoś z kolegów wie, gdzie można dostać takie kołnierze do rurki Cu, fi 2 cale, jak na tej aukcji?
Kombinuje ;) dwa zestawy: pierwszy mini jak kolegi Radiusa, dla małych pojemności i smakówek, a drugi to ma być kolumna wg. projektu Jarosława, na kegu.
Mam kłopot z połączeniem elementów i myślę, ze takie kołnierzyki to coś w sam raz dla mnie :D .
Pozdrawiam

Napisz do gościa. Obstawiam laser albo waterjet.
Awatar użytkownika

fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: fantik1 »

Tez tak myślałem, a już wiem na pewno, że to laser i są do zakupienia osobno. :klaszcze:
Slainte!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: Zygmunt »

Chciałem kiedyś ciąć elementy z miedzi 5mm i rozesłałem po kraju chyba z 50 mejli. Jak już mieli miedź, to nie robią kilku sztuk, jak robią detalicznie, to nie wysyłają, a jak wysyłają, to nie maja materiału... Ciężko potrzebować dwóch, czy trzech elementów w tym kraju. Cena! Opłaca się zamawiać 100 sztuk, a nie 3. Pisze gosciowi, że potrzebuje 3 przetoczek z KO, a on mi proponuje 50 z duralu...
Rozbudowuje swój browar i usiałem się nauczyć obsługi AutoCADa, bo inaczej na mnie w "cięciowni laser & CNC" nie chcieli nawet patrzeć bez rysunków...

Eh, ponażekalim...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwsze kroki. Od czego zacząć?

Post autor: szabix »

Zygmunt pisze:Rozbudowuje swój browar i usiałem się nauczyć obsługi AutoCADa, bo inaczej na mnie w "cięciowni laser & CNC" nie chcieli nawet patrzeć bez rysunków...
I tak być powinno. Pamiętam, jak szalałem na Jokerze Homag'a. Z biura dostawaliśmy takie "rysunki", że więcej czasu spędzałem na rozszyfrowywaniu tych bochomazów niż programowaniu maszyny. Miło było wziąć poprawnie wykonany rysunek techniczny i na jego podstawie coś wyrzeźbić.
BTW powodzenia w nauce, w razie trudności służę pomocą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”