Dlaczego tak powoli kapie?

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
brylafm
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 00:01

Post autor: brylafm »

Witam.
Właśnie dziś w nocy zacząłem destylować mój pierwszy bimberek. Mam pytanie czy to normalne że kapie bimber tak powoli kropla po kropelce (3 może 4 krople na sekundę) ?
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lut 2012, 14:48 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: dlaczego tak powoli

Post autor: Wald »

Tak. Z kotła, a raczej kociołka 0,5 litra więcej nie wyciągniesz. Nastaw szybkowar ok. 10 litrów, to zobaczysz jak się rozpędzi! Nie mówiąc już nic o kegu z kolumną (3 litry na godzinę).
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
brylafm
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 00:01
Re: dlaczego tak powoli

Post autor: brylafm »

Tyle że ja mam kankę 7,5 litra, termometr pokazuje 92 stopnie, a w środku już się buzuje, kanka lekko się rusza na boki. Nie wiem co źle robię.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: dlaczego tak powoli

Post autor: Wald »

Wald pisze:Z kociołka 0,5 litra więcej nie wyciągniesz
brylafm pisze:Tyle że ja mam kankę 7,5 litra
No co Ty? Toś zaszalał.
brylafm pisze: Nie wiem co źle robię.
Na forum zadajesz pytania do wróżki.
Ale czekaj, Zygmunt gdzieś pisał, że ma szklaną kulę.
Dam mu znać, że ktoś do niego.

Myślałem że moja odpowiedź uświadomi Ci, że wiele zależy od posiadanego sprzętu. Sama wielkość bojlera nie wiele wyjaśnia. Podaj więcej danych: moc grzania, deflegmator, odstojniki, chłodnica, średnice przejścia, materiał na poszczególne części (szkło, stal KO, miedź).
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: dlaczego tak powoli

Post autor: radius »

A jakiej średnicy jest wylot par z tego kociołka :?: Może tu tkwi przyczyna :?:
Bez zdjęcia aparatu lub dokładnego opisu, nic więcej wywnioskować się nie da :!:
Jak już kiedyś napisał jeden z kolegów - nie jesteśmy jasnowidzami :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
brylafm
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 00:01
Re: dlaczego tak powoli

Post autor: brylafm »

Kanka ma wylot srednicy 10 mm i deflegmator odstojnik i chlodnia również, wszystkie te elementy są szklane. Zdjecia kanki i deflegmatora poniżej. Zastanawiam sie jeszcze czy w dobrym kierunku podłączyłem deflegmator.
Obrazek
Shot at 2012-02-26

Obrazek
Shot at 2012-02-26
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: dlaczego tak powoli

Post autor: Wald »

Ja wymiękam. Brakło siły.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
brylafm
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 00:01
Re: dlaczego tak powoli

Post autor: brylafm »

Nie rozumiem mozesz jasniej.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: pokrec »

To-to na rysunku to nie deflegmator, tylko odstojnik. On może byc przyczyną wolnego odbioru. Wywal go bo on nic nie daje. Puść sprawę bezpośrednio na chłodnicę, sprawdź, jak Ci pójdzie i czy psotka kapie Ci zimna i napisz, czym to grzejesz.
Ponadto, jeśli dolny koniec odstojnika masz w czasie pracy cały czas otwarty i z niego Ci kapie, to mnie w ogóle dziwi, że masz jakikolwiek odbiór. Jesli to ten przypadek, to współczuję Waldowi i życzę szybkiej regeneracji sił. Popełniasz elementarny błąd wynikający ze skrajnego niezrozumienia zasad działania takiej aparatury.
W każdym razie: na początek wywal odstojnik. Lepiej 3 razy psocić niż raz z odstojnikiem.
I zmień wężyki na silikonowe, bo to, co widzę, wygląda mi na igelit (PVC), a to nie jest jakies specjalnie zdrowe w połączeniu nawet z wodą (nie mówiąc juz o psocie).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
brylafm
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 00:01
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: brylafm »

Używam węża sylikonowego. Poniżej są zdjęcia z mojego sprzętu. Zrobiłem po dwóch stronach deski by zajmowało mniej miejsca. Czy jakbym wymienił na szybkowar 9 litrowy ale z takim samym wylotem tj 10mm, było by lepiej. Czy doprowadzać ciecz do 100 stopni czy lepiej trzymać się kolo 90 stopni tak jak teraz. Boje się że jak dojdzie do 100 stopni to może eksplodować.

PIERWSZA STRONA
Obrazek


DRUGA STRONA
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lut 2012, 15:17 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ogonki
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: pokrec »

AAAaaaa! No to już wiadomo, dlaczego Ci tak kapie.
Po nagłą cholere usiłujesz utrzymywac temp. na kanie? Ona sama się utrzyma, nie bój nic, urządzenie Ci nie eksploduje, nie masz takiej mocy grzania. Przy otworze 10 mm, pod warunkiem, że nie psocisz fusów owocowo - zbozowych, tylko ciecz klasy cukrówka nie ma szans ani Ci nic rozwalić, ani temperatura nigdy nie przekroczy 100 stopni. Chyba, że coś (np. rzeczony fus) zapcha Ci otwór wylotowy - ale jak nie masz fusów...
Śmiało możesz przestac patrzyć na temperaturę w kotle i podgrzewac tak, żeby Ci kapało w Twoim ulubionym tempie (przy tej aparaturze orientacyjnie 2 l/h powinno byc OK). Tu limituje Cię tylko chłodnica - dopóki z chłodnicy nie wylatuje nieskroplona para - możesz grzać i się nie przejmować.
I poczytaj trochę forum o destylacji i rektyfikacji - rozjaśni Ci się sporo.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
brylafm
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 00:01
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: brylafm »

Tyle ze mam problem z kanka bo uszczelka nie trzyma i moge wdychac spiryt z nad kanki, uszczelnilem to sylikonem, to nie rozszadzi kanki? Czy nie lepiej byloby mi to zmienic na szybkowar 9 litrowy bo znalazlem taki ze stali nierdzewnej nie drogo na allegro.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: pokrec »

Aparatura MUSI być szczelna. Jesli robisz na nieszczelnej aparaturze, to aparatury Ci nie rozali, ale kuchnie i mieszkanie juz może. I przeczytamy o Tobie w gazecie...
pary alkoholu z powietrzem tworza miesznine wybuchowa nie gorszą od gazu. Więc jak masz nieszczelna aparaturę TO NATYCHMIAST JĄ ZMIEŃ NA SZCZELNĄ albo nie baw sie w to hobby. Szybkowar jest niezłym rozwiązaniem. Jak boisz się jednak rozsadzenia, to szybkowar powinien miec zawór bezpieczeństwa, po prostu na nim polegaj i nie gotuj nic, co ma w sobie jakiekolwiek fusy czy zawiesine klasy kleik zbożowy. Może to byc najwyżej mętna cukrówka, mętne wino, piwo, etc.
I poswięć dla swojego dobra trochę czasu na postudiowanie forum, bo twoje pytania zdradzają kompletne świeżactwo w tym fachu. Nie jest bezpiecznie bawić się w to bez znajomości zasad fizykochemicznych procesów.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
brylafm
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 00:01
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: brylafm »

Dzieki za wyjasnienia wlasnie zacząłem studiowac forum. Mam tylko jeszcze ostatnie pytanie czy odstojnik jest poprawnie podłączony?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: dlaczego tak powoli

Post autor: Wald »

brylafm pisze:Nie rozumiem mozesz jasniej.
Mogę. Proszę: nie znasz się, nic nie wiesz i niczego nie przeczytałeś o destylacji. O ile konfiguracja sprzętu jest do zaakceptowania, to kto i gdzie napisał o utrzymywaniu jakiejkolwiek temperatury na Twoim sprzęcie? Grzej jak człowiek, to zacznie Ci kapać. Termometr zaklej, albo wyrzuć, to informacja dla tych co rozumieją co robią. Poczytaj trochę "jak to się robi". Tłumaczenie co i jak specjalnie dla Ciebie będzie typowym dublem, a z tym walczymy. Musisz sam się wykazać.
Prościej i jaśniej nie potrafię.
Sorry, ale sam chciałeś.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: pokrec »

Brylafm: wywal odstojnik. PO PROSTU GO WYWAL! On nic nie daje. Zwłaszcza w połaczeniu z deflegmatorem. I czytaj forum.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: klodek4 »

Witaj!!!
Tak jak koledzy Ci podpowiadają!!!, zapomnij o odstojniku, deflegmator i chłodnica połączone szczelnie rureczkami silikonowymi i uzyskasz bardzo dobre efekty /pot stillowe oczywiście/, wszystkie smakóweczki, winka, fermentki, tudzież inne rarytaski będą Twoje, aż się zdziwisz co można osiągnąć na tej prostej aparaturce, no i grzej jak Pan Bóg przykazał!!!

ps. nie dziw się że co po niektórzy tak reagują ponieważ na forum wszystko jest, jeśli uważnie czytasz, a jak sobie pooglądasz forumową galerię to na pewno rozwiejesz wiele niejasności :punk: :piwo: :ok:

Autor tematu
brylafm
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 00:01
Re: Dlaczego tak powoli kapie?

Post autor: brylafm »

Dzięki za pomoc, teraz jeszcze tylko muszę smrodku się pozbyć.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 lut 2012, 19:49 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: A ogonki to pies?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”