Budowa dystylatora - Refluksa (Reflux)

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
maniolx
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 15:45

Post autor: maniolx »

Witm wszystkich . Postnowiłem się trochę na powżnie pobwić w ten bimberek , ale ten dobrej jkości . Lecz widomo jako początkujący mam parę nurtujących mnie pytań dotyczących budowy dystyltora . Destylowć chciłbym Metodą Ponownego Napływu - Refluks (Reflux).
I mam parę pytań dotyczących budowy . Poniżej przedstawiam rysunek na którym będę się wzorował . Całość będzie zbudowna z miedzi . Kolumna o wysokości 150 cm i średnicy 54mm . I tu już nasuwa mi się już pytanie :

1. Czy chłodnica oznczona B na rysunku może być zbudowna z rury o tej samej średnicy co kolumna i jaką wysokość powinnaa mieć aby sprostać swemu zadaniu .

2. Czy chłodnica w miejscu A powinna być otwarta

3. Jakiej długości musi być spirala chłodząca w chłodnicy wykonana z rurki miedzianej fi 0,8 , czy może ona dolegać do ścianek chłodnicy i czy taka spirala wejdzie mi do rury o średnicy 54 mm

4. Czy długość rurki w punkcie C może być dowola

5. Jaką wysokość ma keg 30 litrowy a jaką 50 litrowy

6. Jakie gwinty są w kegach

7. Jak dokładny powinien być termometr elektroniczny

I na razie ostatnie pytanie . Może zna ktoś dostęp do sklepu gdzie można kupić rurki i złączki miedziane w rozsądnej cenie ?


Obrazek
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Budowa dystylatora - Refluksa (Reflux)

Post autor: pokrec »

Nie buduj tego układu (chyba, że bardzo chcesz właśnie taki), poczytaj może sobie o systemie Aabratka i Bokakoba. Działają tak samo, dokładnie tak samo, a są znacznie łatwiejsze w wykonaniu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
maniolx
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 15:45
Re: Budowa dystylatora - Refluksa (Reflux)

Post autor: maniolx »

Ale czy coś zyskam na zmianie tego systemu na te co wymieniłeś ? Bo ten układ co przedstawiłem też nie jest skomplikowany . Zresztą czy zastosuję ten co ja przedstawiłem to i tak moje pytania są nadal aktualne i proszę o odpowiedzi .
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Budowa dystylatora - Refluksa (Reflux)

Post autor: szabix »

1. Czy chłodnica oznczona B na rysunku może być zbudowna z rury o tej samej średnicy co kolumna
Tak
2. Czy chłodnica w miejscu A powinna być otwarta
Układ musi być otwarty, jeśli zastosujesz dennice to otwór fi5 wystarczy.
czy może ona dolegać do ścianek chłodnicy
Może, ale dla łatwości wyciągania lepiej pozostawić niewielki prześwit
czy taka spirala wejdzie mi do rury o średnicy 54 mm
Bez problemu, nawiń na rdzeniu, np.: fi28.
5. Jaką wysokość ma keg 30 litrowy a jaką 50 litrowy
http://www.piwowarstwo.eu/index.php/bec ... y/44-normy
7. Jak dokładny powinien być termometr elektroniczny
Najlepszy byłby z rozdzielczością 0,01*C, ale stosowanie w wypełnieniu termometru o rozdzielczości 0,1*C jest jak najbardziej poprawne.
Może zna ktoś dostęp do sklepu gdzie można kupić rurki i złączki miedziane w rozsądnej cenie ?
Nie znam, na materiał proponuję AISI304.
Ale czy coś zyskam na zmianie tego systemu na te co wymieniłeś ?
Zyskasz na wysokości. Jeśli jesteś estetą, jak ja, to poświęcisz kilka cm na coś milszego dla oka.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Budowa dystylatora - Refluksa (Reflux)

Post autor: pokrec »

Aabratek po prostu ma leżący skraplacz zamiast pionowego i zyskujesz wtedy trochę miejsca do sufitu, które możesz spożytkować na wypełnienie (co zawsze jest mocno wskazane). Z kolei jak bardzo chcesz mieć prostą kolumnę, to Bokakob jest jeszcze prostszy w produkcji niż to, co widzisz na Twoim obrazku a działa DOKŁADNIE tak samo.
Zresztą jak pochylisz ten skraplacz z rysunku, to dostaniesz Aabratka z zewnętrznym refluksem. To tylko kwestia geometrii.
Takie są moje dobre rady, z których możesz skorzystać, ale nie musisz.
Poza tym na tym schemacie, jak taki właśnie chcesz mieć (nie ma żadnych przeciwwskazań technicznych), z zewnętrznym refluksem, powinieneś dać syfon między trójnikiem a wlewem flegmy na wypełnienie (kawałek wężyka wygiętego w "U" zwisające w dół, żeby pary szły górą, nie próbowały iść dolną rurką.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
maniolx
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 15:45
Re: Budowa dystylatora - Refluksa (Reflux)

Post autor: maniolx »

Przekonaliście mnie jednak do zmiany tego projektu. Będę jednak budował kolumnę Abratka. Zmieniłem także rodzaj materiału z jakiego będę budował. Nie będzie to jednak miedź , lecz stal KO. Przy miedzi przestraszyło mnie trochę to że będę musiał przed każdą destylacją moczyć ją w jakichś roztworach, aby usunąć produkty utleniania. Z miedzi mogłem to wszystko zrobić sam. Natomiast stal będę musiał powierzyć komuś kto ma odpowiedni sprzęt do pospawania tego (może znajdzie się ktoś z okolic Zabrza, Katowic kto podjął by się tego zadania za niewielką opłatę? ). Dziękuję wszystkim, którym chciało się aby mi udzielić pomocy .
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 lut 2012, 19:59 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ogonki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”