Nowy projekt na forum

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:

Post autor: 33cezary »

Witam.

Zbliża się koniec roku – roku bardzo ciekawego i pracowitego. Mam za sobą pewne wyzwania, ale co to byłby za nowy rok bez nowych większych wyzwań ???
Chcę zaproponować forum i moim kolegom (tym z opozycji i koalicji – prawda że fajnie brzmi???) nowy projekt w formie otwartego i ogólnie dostępnego projektu który każdy będzie wykorzystywał jak będzie chciał. Może część będzie coś takiego chciała wykonać – a dzięki pracy zespołowej wykona od razu w pełni działające urządzenie bez ponoszenia kosztów nieudanych projektów, może dla innych będzie to wyzwanie czysto techniczne i satysfakcja??
Dla mnie (jako osoby fizycznej i jako firmy) jest to naturalny krok naprzód który i tak wykonam ale pytanie w jakim czasie i nakładzie jakich srodków???

A więc do meritum – wszystkie nasze „zabawki” bazowały do tej pory na wypełnieniu nie strukturalnym, nie uporządkowanym – po prostu na zasypie wypełnienia – a może pokusić się o stworzenie czegoś WIĘKSZEGO opartego na FIZYCZNYCH PÓŁKACH – a nie TEORETYCZNYCH???
Ze swojej strony mogę zapewnić zamianę teorii w namacalną rzecz fizyczną, mam już możliwość przeznaczyć na „rozwój i badania” całkiem nie małą sumkę środków, dodatkowo dysponuję całkiem sporym zapleczem technicznym, oraz kontaktami do wykonania nietypowych specjalistycznych rzeczy. Oczywiście nie będę wcielał w życie każdą futurystyczna teorie tylko po to aby poprawić komuś humor – jednak zdaje sobie sprawę że droga może być długa i „kosztowna” aby uzyskać zadawalający efekt.

Co o tym myślicie???

Cezary

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: forma »

POMYSŁ WYŚMIENITY!!!
OSOBIŚCIE NIE MAM LM ANI VM ALE MAM JUŻ NA TO FINANSE,I JESTEM W STANIE SFINANSOWAĆ WYKONANIE PROTOTYPU GŁOWICY/KOLUMNY KTÓRA PO PRÓBACH I TESTACH ZNALAZŁĄ BY SIĘ NP.U MNIE :D
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Been
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2011, 13:26
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: Been »

Świetny pomysł , żeby zebrać doświadczenia tych co już zbudowali swoje"potniki "a mają
niedosyt , że można było coś lepiej (szybciej, taniej ,"smaczniej") spocić.
Proponuję pójść w kierunku - cena do jakości. I nie chodzi mi o to jak w piosence Rosiewicza "o dobrym piwie bez piany ale za to dużo taniej".
Trzeba by najpierw ustalić kryteria takiej kolumny. Czas spędzony przy
kolumnie , cena wsadu , cena energii ( prąd ,gaz, paliwa stałe, woda ), cena filtru wymiennego , do jakości produktu z jednokrotnego spocenia. Chodzi o to by cena za dobrą flaszkę nie przekraczała np 5zł. Wtedy ma to sens.
A tak na marginesie może zrobić konkurs- całkowity koszt 1litra 95 proc -jak wyjdzie poniżej 5zł i da się na tym jeździć to będzie dopiero wkład w rozwój tego forum :D
Awatar użytkownika

mydlo
150
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: najpierw napisalem o sobie referat, a po przeczytaniu go jeszcze raz stwierdzilem ze szkoda gadac hehe
Ulubiony Alkohol: Własnoręcznie zrobiony
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: mydlo »

Pomysł świetny. Zawsze zastanawiało mnie wypełnienie turbinowe ponoć o niebo lepsze od tego co większość z nas używa, jednak tego twierdzenia nie jestem w stanie dowieść. Potrzeba wyliczeń i wiedzy, wykonanie w domowych warunkach takiego wypełnienia też do prostych nie należy. Można by się nim zainteresować, na pewno znajdzie się kilku zainteresowanych. Wypełnienie to widziałem na stronie VSOP. Ja mógłbym dołożyć się do badań :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pijmy pijmy bo sie sciemnia
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: lucas070707 »

Zawsze byłem ciekaw jak i czy w ogóle działał ten ruski wynalazek :)
Dziś, kiedy na 100-120cm sprężynek pryzmatycznych uzyskujemy czysty spirytus chyba nie ma sensu eksperymentowania z "turbinkami", tylko po to by obniżyć kolumnę do poziomu poniżej 1m, co rzekomo było możliwe.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: Brzydal »

"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

lech.zywiec
50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 15:11
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: lech.zywiec »

Been pisze:A tak na marginesie może zrobić konkurs- całkowity koszt 1litra 95 proc -jak wyjdzie poniżej 5zł i da się na tym jeździć to będzie dopiero wkład w rozwój tego forum :D
Z cukru to chyba raczej nierealne, chyba że masz dostęp do niego po 2,5 zł/kg, a gdzie do tego jeszcze koszt drożdży, energii...
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: 33cezary »

Witam.

Dzięki za zaangażowanie – ja wychodzę z założenia że najpierw trzeba jasno określić cel który się chce osiągnąć.
Na początku chciałbym zwrócić uwagę na to że jeżeli na temat pierwszego etapu procesu czyli GRZANIA – jest wiele konkretnych pomysłów, uwag, schematów i rozwiązań, oraz na etap trzeci – czyli stabilizacji jak wyżej – to etap zasadniczy czyli procesy zachodzące w kolumnie i sposoby jej uzyskania mamy mało na forum. Zazwyczaj mówimy zasyp pierścieniami czy zmywakami i koniec. Chciałbym trochę ambitniej własne w tym kierunku uderzyć.
Padły tutaj pewne propozycje z naciskiem na wypełnienie turbinowe, ja ni neguje jego – ale jestem mocno sceptycznie nastawiony, według mnie jest to jak z czarnym łabędziem, gdzieś podobno jest, ale nikt go nie widział.

Ze swojej strony myślałem o spróbowaniu z półkami fizycznymi w wykonaniu mikro (wykorzystanie przez osoby prywatne) w celu zwiększenia wydajności przy małych wymiarach.
Obecnie przy zwiększaniu wydajności chcąc zachować jakość musimy iść w średnicę kolumny, która przekłada się w wysokość i tutaj zwiększając zbiornik, zwiększamy średnicę i idziemy w wysokość która zaczyna osiągać grubo ponad 300 cm.
Rzucam przykład – co myślicie przykładowo o wykonaniu takiego wypełnienia:
Cezary
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

stylus
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 15 lut 2011, 13:15
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: stylus »

Kolego 33CEzary,
pełen szacunek dla pracy i czasu włożonego w sprzęt. Niewielu to pokazało na fotach i filmach.
Rozumiem jednak słowa goryczy z ust innych forumowiczów, a to z prostego powodu
- Twój projekt jest komercyjny i jest konkurencją dla innych.
Czytając Cię czasami mam wrażenie, że chcesz wyważać otwarte drzwi.

W sprawach technicznych nie chcę się wypowiadać, ale reflux na elektrozaworze mi nie pasuje, bo zawsze będzie zakłócał pracę kolumny w skali przy której pracujemy.
Osobiście pracuję nad podziałem destylatu w sposób mechaniczny-grawitacyjny, i tu na razie postawię...
Życzę powodzenia w nowych konstrukcjach.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: rozrywek »

A ja dodając coś od siebie.......z zaciekawieniem obserwuję temat, innowacyjność i chęci rozwoju mi podobają się wielce..

Ujmę to inaczej.....Kto nie ryzykuje ten nie posuwa....
Casanova.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: Brzydal »

stylus pisze:W sprawach technicznych nie chcę się wypowiadać, ale reflux na elektrozaworze mi nie pasuje, bo zawsze będzie zakłócał pracę kolumny w skali przy której pracujemy.
:shock: A to dlaczego? Odpowiednio ustawiony refluks i elektrozawór nie ma co robić. Robi jedynie za zabezpieczenie jak się zagapimy pod koniec destylacji.
33cezary pisze:
Ze swojej strony myślałem o spróbowaniu z półkami fizycznymi w wykonaniu mikro (wykorzystanie przez osoby prywatne) w celu zwiększenia wydajności przy małych wymiarach.
Obecnie przy zwiększaniu wydajności chcąc zachować jakość musimy iść w średnicę kolumny, która przekłada się w wysokość i tutaj zwiększając zbiornik, zwiększamy średnicę i idziemy w wysokość która zaczyna osiągać grubo ponad 300 cm.
Rzucam przykład – co myślicie przykładowo o wykonaniu takiego wypełnienia:
Cezary
Kolego Cezar bez obrazy, ale napisz może co chciał byś osiągnąć. Wtedy można dopiero dyskutować. Powiem tak, że w Polmosach destyluje się surówkę 90-92% na kolumnach o od 60 do 80 Pólek rzeczywistych tzn. takich jakie przedstawiłeś na swoim rysunku. Na samym początku nasuwa się pytanie jak chcesz rozwiązać zasilanie energii takiej kolumny bo butle na propan butan przy kolumnie 4" będą już za słabe. Podpowiem że w przemyśle stosują zasilanie parowe, ale wiążą się z tym dodatkowe komplikacje, które należało by rozwiązać w procesie projektowania.
Tu już preferują pułki rzeczywiste , może warto wziąć od nich trochę wiadomości by nie powielać ich błędów http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... m.php?f=61
PS
Ja bym proponował nie zwiększać śerednicy kolumny tylko zrobić ją do pracy ciągłej jeśli myślisz o produkcji przemysłowej
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 gru 2011, 07:50 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: kosmetyka
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

seba_s
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 21:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Gin Lubuski
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: seba_s »

Witam,
od pewnego czasu interesuje się amatorskimi kolumnami półkowymi, większość informacji posiadam z forum http://homedistiller.org/forum/viewtopi ... 17&t=17952, szczególnie temat w odnośniku oraz forum http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... b6433e7d03.

Rozpocząłem prace projektowa jednak pozyskanie materiałów w Polsce nie jest takie proste z założenia miała to być miedź. Powstały aparatury zarówno miedziane, z KO i mieszane.

Zgadzam się z tym co napisał Brzydal, ponieważ 3-4 calowe kolumny są głównie wykorzystywane do od pędzania zacierów zbożowych i nastawów owocowych.
Wydajność takiej kolumny to 90+% i 3-5 l/h. Oczywiście zapewniając odpowiednie grzanie (to o czym pisał Brzydal), ale na to też są już rozwiązani zarówno gaz jak i prąd.

Jak się domyślam, raczej nie interesują Cię owocówki czy zboża (co mnie trochę smuci, ehh... ten wyścig o procenty), to na amatorskiej kolumnie półkowej już przy 6 półkach udaje się uzyskać 95+, a przy 10 nie ma z tym problemów. Jakość może odbiegać od kolumn VM czy LM, gdyż kolumny, o których piszę pracują w systemie CM, wynika to z wcześniej wspomnianego wykorzystani do tworzenia aromatycznych trunków.

Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu rozwiązanie służę pomocą, mam trochę projektów pobranych z wyżej wymienionych forum, jakieś filmiki, sam już poczyniłem pewne plany.
W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy...
Awatar użytkownika

stratos
10
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 6 lut 2012, 19:37
Krótko o sobie: Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn.
Zgłębiam je zatem.
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Kontakt:
Re: Nowy projekt na forum

Post autor: stratos »

Powinny zostać ustalone priorytety.
Czy kolumna ta ma być tania, prosta w obsłudze, prosta w budowie, wydajna itp. ?

Moim skromnym zdaniem półki fizyczne nie przyniosą wymiernych korzyści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”