Mini reflux

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
szczotkiewicz
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 9 lis 2009, 22:14

Post autor: szczotkiewicz »

Na początek chciałbym się przywitać z bracią.
Naszedł mnie pewien pomysł, a mianowicie ulepszenie mojego pot-stilla. Zdaję sobie sprawę, że za chwilę się spotkam z krytyką, że sprzęt który wam pokaże nie nadaje się do niczego. Jako że póki co kolumna z "krwi i kości" nie jest przeze mnie osiągalna, chciałbym się zadowolić tym co mam.
Mój pomysł polega na tym, że chciałbym mój 10 L kocioł przedłużyć o miedzianą rurę fi 26 (26mm), o długą ok. 110 cm. W niej chciałbym umieścić 2, może 3 zimne palce i wypełnienie ok 90 cm-100 cm.

Proszę o Wasze wypowiedzi na ten temat. Na liczne uwagi, co można by poprawić, lub co jeszcze dorobić.


Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 gru 2011, 08:00 przez Wald, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Tłumaczenie.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mini reflux

Post autor: lucas070707 »

Przy takiej średnicy odbiór będzie bardzo powolny, ale masz szansę na znaczne poprawienie jakości odbieranego produktu. Próbuj a się przekonasz :ok:
Zobaczysz, że nie skończy się na 26 mm rurce miedzianej z 3 ZP, też kiedyś myślałem, że kolumna to nie dla mnie i zwykły pot-still wystarczy :)
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Mini reflux

Post autor: szabix »

26mm średnicy to tylko 5 cm² powierzchni przekroju. W zależności od rodzaju wypełnienia jesteś w stanie pracować z mocą ok. 500±250W (!!!). Odbiór zajmie wieki.

Autor tematu
szczotkiewicz
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 9 lis 2009, 22:14
Re: Mini reflux

Post autor: szczotkiewicz »

Jestem wstanie tak grzać, gdyż będę grzał gazówką.
Czy wydajność będzie aż tak strasznie mała?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Mini reflux

Post autor: Zygmunt »

Tragicznie mała. Do tego prawdopodobnie dojdzie problem z zalewaniem kolumny.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mini reflux

Post autor: lucas070707 »

Nie myślmy o tym jak o kolumnie, tylko o pot-stillu z długim deflegmatorem i częściowym powrotem wymuszonym tymi paroma zimnymi palcami. Zawsze da to lepszej jakości wyrób niż szklany 20cm deflegmator ze szkłem albo para odstojników.
Nie dam sobie ręki uciąć, ale wydaje mi się, że ktoś na forum prezentował kolumnę na rurze 32mm a to tylko jakieś 8cm^2 :) a może był to tylko duży deflegmator... Nie mogę się tego doszukać :bezradny:
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Mini reflux

Post autor: Partyzant »

Jak tylko skończę doświadczenia nad moim sprzętem, to mam zamiar założyć temat o nazwie " Turbo-still ". W to lato zrobiłem mini reflux i na razie testuje wypociny, muszę powiedzieć że jestem zaskoczony wynikami... Jeśli chcesz ulepszyć pot-stil´a, to nie jest potrzebna aż tak długa rura.

Jak tylko będę miał definitywne wyniki to podzielę się nimi.

Na zdrowie :ok:

Ps. :krzycze: Przydał by się Emotikon unoszący kieliszek, na takim forum nie może coś takiego brakować :bicz:

Edit: A taki nie wystarczy :?: - :pije:
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Mini reflux

Post autor: Kozak Mały »

Minął prawie miesiąc. Niektórzy na tym forum czekają z rosnącą niecierpliwością.

Stachy
50
Posty: 85
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 09:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Każdy;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Centralna Polska
Re: Mini reflux

Post autor: Stachy »

To ja wtrącę się z pytaniem gdyż rozważam podobny (?) upgrade mojego sprzęciora.
Jak w innych tematach pisałem mam teraz gar 17l połączony z 50 cm fi 41 rurą z kwasówki wypełnioną zmywakami z lidla, za pomocą nypla fi 15. Przy grzaniu kuchenką 1250w pędzi się wybornie, i nie zalewa.
Zastanawiam się nad dodaniem przy wylocie od góry rurki tez fi 15 (takie jest wyjście z deflegmatora - redukcje zespawane na amen;/ ) i wsadzenie jej w płaszcz powiedzmy fi 40-50 PCV. Dało by to prostą chłodnice nad deflegmatorem która powinna dobrze skraplać.
Zastanawia mnie tylko czy fi 15 to nie za mało i nie będzie stanowiło to jakiegoś wielkiego problemu...
Co sądzicie?
Pamiętajcie tylko, że to nie nie chcę tutaj otrzymać destylatu 9x% tylko ułatwić sobie odbiór przedgonów i zwiększyć nieco % otrzymywanego owocowego nektaru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”