Wypełnienie o różnej wartości PV

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: arek.d1 »

Witam!
Dysponuje wypełnieniem o różnej wartości PV, mam w związku z tym pytanie jak najlepiej ułożyć je w kolumnie, czy na samym dole kolumny ma być włożone wypełnienie o najwyższej czy o najniższej wartości PV.
Wypełnienie to stanowią:
- szklane kulki 3,7-4,3 mm PV ok 780
- szklane rurki fi4 x 8 mm PV ok 1400
- pierścienie z drutu ko PV ok 2000
Każdego z tych wypełnień posiadam ok 1l. a pojemność kolumny to ok 2,5l.

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź
Pozdrawiam!
doctis omnia casta
promocja

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wypełnienie o różnej wartości PV

Post autor: we125 »

Od dołu 1- szklane kulki 3,7-4,3 mm PV ok 780
2- szklane rurki fi4 x 8 mm PV ok 1400
3- pierścienie z drutu ko PV ok 2000 Według mnie tak. Morze koledzy lepiej doradzą. Ale na samym dole nie-zaszkodziło by dać wypełnienie z miedzi. Pozdrawiam.

Autor tematu
arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie o różnej wartości PV

Post autor: arek.d1 »

Dziękuję za podpowiedź!

Czyli (zakładając oczywiście ze dysponujemy wypełnieniem o różnej wartości PV) na dole kolumny stosujemy wypełnienie o niższej wartości PV a na górze wypełnienie o wyższej wartości PV.

Zastanawia mnie tylko pomysł aby zastosować na dole kolumny wypełnienie z miedzi?
Czy chodzi o to aby kulki nie wpadły do keg-a?
Przed wpadnięciem kulek (których używałem do tej pory) do keg-a, chroni zainstalowane na samym dole kolumny sito z stali ko.

Swego czasu nabyłem 3 zmywaki (miały być miedziane) upchnąłem je na dole kolumny, myślałem że to poprawi efekt końcowy produktu (mają podobno wyższą wartość PV niż szklane kulki), jednak nie zauważyłem ani nie wyczułem wielkiej różnicy. Po etapie produkcji zawsze czyszczę sprzęt, ku mojemu zdziwieniu kolumna (wykonana ze stali ko) od środka w miejscu gdzie były w/w zmywaki była krótko mówiąc cała "zasyfiona" na ściankach kolumny pojawiło się coś jakby rdza. Doprowadzenie samej kolumny do stanu użyteczności zajęło mi prawię 2 godziny (nie wiem - być może z tymi zmywakami było coś nie tak).
Mimo faktu że, większość ludzi na forum pozytywnie wypowiada się na temat alternatywnych i tańszych wypełnień kolumn (oczywiście szanuje ich zdanie), ja od tamtej pory podchodzę dosyć sceptycznie do wszelakiego rodzaju zmywaków i innego rodzaju tzw. tańszych zastępników wypełnienia kolumny.

Z góry dziękuję za dalsze podpowiedzi w temacie wypełnienie o różnej wartości PV!
Pozdrawiam!
doctis omnia casta
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7344
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1696 razy
Re: Wypełnienie o różnej wartości PV

Post autor: radius »

Witam.
Po pierwsze:
Wypełnienie o niższym stosunku P/V na dole kolumny zapobiegnie zalewaniu tejże, pary będą łatwiej przeciskać się do góry.
Po drugie:
Wypełnienie miedziane, zastosowane na dole kolumny, pełni rolę "pochłaniacza smrodków" - siarczków - które wiążą się z miedzią.
Po trzecie:
Zmywaki, które użyłeś na pewno nie były miedziane, tylko stalowe pokryte galwanicznie cienką warstwą miedzi, a do tego są tkane z siatki o bardzo dużych oczkach (baaardzo małe PV).
Po czwarte:
Przeczytaj post http://alkohole-domowe.com/forum/post27679.html#p27679 i wcześniejsze oraz temat o wypełnieniu miedzianym.
Pozdrawiam.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Wypełnienie o różnej wartości PV

Post autor: Zygmunt »

Zmywaki mają jeden z najlepszych stosunków P/V (sprężynki pryzmatyczne są lepsze), a prawidłowo dobrane i używane zapewniają dobry jakościowo produkt. Szklane kulki sa daaaleko za nimi, co znaczy, że żeby uzyskać podobną jakość na kulkach, trzeba ich włożyć sporo więcej (wyżej) niż zmywaków.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie o różnej wartości PV

Post autor: arek.d1 »

Dziękuje kolegom za wszystkie podpowiedzi.

Na pewno wykorzystam Wasze sugestie w praktyce.

Co do miedzi na dole kolumny (wiem że to pytanie troszeczkę z innej beczki) lepiej zastosować siatkę, czy ostatnio modne na allegro sprężynki miedziane, a może dobrej jakości zmywak. Jeżeli chodzi jednak o ten ostatni to o razu nasuwa się pytanie gdzie nabyć dobrej jakości zmywaki wykonane z miedzi.

I jeszcze jedna sprawa skoro miedź zastosowana na dole kolumny, pełni rolę jakby filtra (proszę mnie poprawić jeżeli wyciągnąłem zły wniosek), czyli jest narażona na działanie siarczków i pewnie innych pierwiastków, to po jakimś czasie należało by wymienić ten wkład, czy wystarczy gruntowne czyszczenie po każdej produkcji.

Z góry dziękuję za podpowiedzi i w tym temacie.

Pozdrawiam.
doctis omnia casta
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7344
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1696 razy
Re: Wypełnienie o różnej wartości PV

Post autor: radius »

I siatka i sprężynki spełnią swoje zadanie tzn. oczyszczą destylat ze smrodków siarkowych. Co zastosujesz to zależy już od ciebie. Nie ma zmywaków wykonanych z miedzi więc daj sobie z nimi spokój. Co do oczyszczania wkładu z miedzi, jest cały dział na forum o jej oczyszczaniu. Najprostszym sposobem wypróbowanym przeze mnie jest kilkunastominutowa kąpiel w occie z dodatkiem wody utlenionej. Wystarczy co kilka gotowań - możesz częściej - wymyć osadzone na powierzchni siarczki i taki wkład będzie ci dłuuugo służył.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wypełnienie o różnej wartości PV

Post autor: we125 »

Witam niedawno dokonałem zakupu wypełnienia pryzmatycznego z allegro. Po gotowaniu w occie jak było w instrukcji ,zauważyłem w wrzącym wywarze coś podobnego do butaprenu. Oczywiście to wyłowiłem ale jak skutecznie się pozbyć tego czegoś z wypełnienia. Czy moje obawy są niepotrzebne i wypełnienie wsypać w rurę Sprzedawca zapewniał ,że samo się oczyści podczas destylacji?

Autor tematu
arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie o różnej wartości PV

Post autor: arek.d1 »

Po gotowaniu w occie jak było w instrukcji ,zauważyłem w wrzącym wywarze coś podobnego do butaprenu.
Niektóre druty miedziane (to w końcu z nich się robi te pierścienie) są pokryte drobną warstwą jakiegoś materiału nie metalowego (emalia czy coś takiego-dokładnie nie wiem). Być może od tego ta „warstwa butaprenu”. (…)
Jeżeli sprzedawca zapewnia, że wszystko jest ok. to pewnie tak jest. Raczej nie będzie chciał Cię otruć (…) dla spokoju sumienia wypłucz je jeszcze raz.
doctis omnia casta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”