MB- pilne pytanie

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
tinta
20
Posty: 23
Rejestracja: środa, 20 lip 2011, 23:02

Post autor: tinta »

Witam. Napisałem już jeden post na ten temat, ale gdzieś zniknął. :bezradny:
Do rzeczy. Czy BLG 7 dla matki drożdżowej jest ok? I czy wystartuje w temp 22*? Bo już jeden falstart mam za sobą i nie wiem, czy to ja spaprałem, czy drożdże z Leroja były trupy. A czas mnie goni, bo już niedługo z owoców pozostaną tylko śnieżki :D
Jeszcze parametry:
Drożdże płynne malaga z Bio-winu, wymemłane 200 g mirabelek+250 ml wody, przed dodaniem drożdży 30 min. pasteryzacji, po wystudzeniu dodałem w/w malagi + szczypta pożywki. Zatkałem wacikami kosmetycznymi i nic nawet nie ruszyło.
Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: MB- pilne pytanie

Post autor: Wald »

Wystarczy poszukać: http://alkohole-domowe.com/forum/post2277.html#p2277
lub: http://alkohole-domowe.com/wino/szczepi ... dzami.html
W wielkim skrócie:
PRZYGOTOWANIE MD
Do przegotowanego 0,5 litra soku (najlepiej z owoców z których będzie wino), dodaje się łyżkę cukru i szczyptę pożywki. Po przestudzeniu (25-28 stC) można dodać drożdże. Wszystko trzyma się w litrowej butelce zatkanej tamponem z waty, w ciepłym miejscu. Po dwóch do pięciu dni płyn zmętnieje (zrobi się mleczny), a na powierzchni pojawi się delikatna piana. MD jest gotowa.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
tinta
20
Posty: 23
Rejestracja: środa, 20 lip 2011, 23:02
Re: MB- pilne pytanie

Post autor: tinta »

No mniej/więcej tak to wyglądało. Zakupiłem nową porcję drożdży, spróbuję jeszcze raz. Mam jeszcze Fermivin, jakby znowu matka nie wystartowała. Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: MB- pilne pytanie

Post autor: Wald »

Jeśli "tak to wyglądało' łącznie ze zmętnieniem i pianą, to daj nastawowi trochę czasu. Do trzech dni trwa zanim w rurce zacznie bulgać. Drożdże dalej się namnażają i wino musi się nagazować żeby oddać dwutlenek.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
tinta
20
Posty: 23
Rejestracja: środa, 20 lip 2011, 23:02
Re: MB- pilne pytanie

Post autor: tinta »

Jeszcze raz dziękuję. Napisałem nieprecyzyjnie. Nastawienie MB tak wyglądało. Reszta już nie :odlot:
Sok poszedł już w kanał, sądzę, że może drożdże były jakieś przemrożone. Nie było piany, nie mętniało a zapach przed wylaniem (po 5-ciu dniach) był jakiś taki "sterylny".
A na szczęście jeszcze nic w balonie nie było. Tylko w butelce 1 L.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”