Jeszcze raz o wypełnieniu

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
jacekpolak111

Post autor: jacekpolak111 »

Aby pustą rurę, pracującą jako prosty deflegmator zmienić w rektyfikator, czyli coś co wielokrotnie destyluje, należy ją wypełnić. Wypełnienie, jakie by nie było służy do tego, aby spływająca ciecz nie spadała kaskadowo do naczynia z nastawem lub zacierem. Obecnie traktuję wypełnienie jako podstawową sprawę w procesie rektyfikacji. Niezależnie od zastosowanego systemu refluksowego, wypełnienie będzie odgrywało nadrzędną role w jakości destylatu. Śmiem twierdzić, że zarówno na CM, LM, VM można bezproblemowo uzyskać 96+%, jednak, walory smakowe nie są współmierne do stężenia rektyfikatu. Chcę opisać błąd jaki popełniłem w zastosowanym u siebie wypełnieniu. Dążąc do maksymalizacji stężenia, miałem za dużo wypełnienia rektyfikującego w stosunku do katalizatora. Otrzymałem stężony produkt, ale walory smakowe były nieciekawe. Po zastosowaniu większej ilości katalizatora stężenie wcale nie spadło, a efekt jest rewelacyjny. Wóda jak woda.
alembiki
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jeszcze raz o wypełnieniu

Post autor: macius »

A czym wypełniłeś? Jesteś gorącym orędownikiem sprężynek więc domyślam się, że to właśnie one tam są, jednak co z katalizatorem? Również sprężynki? Czy może siatka miedziana?
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)

Autor tematu
jacekpolak111
Re: Jeszcze raz o wypełnieniu

Post autor: jacekpolak111 »

Jestem gorącym orędownikiem wszystkiego, co jest dobre. Użyłem sprężynek i zwiększyłem ilość katalizatora miedzianego z 15cm do 42cm. Również sprężynki. Jakby nie patrzeć, katalizator ma katalizować, ale dlaczego nie miałby również uczestniczyć w procesie rektyfikacji? Co prawda sprężynki miedziane nie są tak skuteczne jak stalowe, ale na pewno dają parę półek teoretycznych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”