Ogrzewanie elektryczne

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lech14
50
Posty: 66
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 21:06
Krótko o sobie: Lubie podejmować wyzwania ;)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: lech14 »

Witam, postanowiłem przerobić podgrzewanie kociołka z gazowego na elektryczny, mianowicie grzałka o mocy 2000W. Do sterowania mocy grzałki chciałbym wykorzystać dzisiaj nabyte urządzenie, tylko problem tkwi czy w ogóle do tego będzie się nadawać, czy któryś z kolegów ma dostateczna wiedzę jak to podłączyć i czy w ogóle to urządzenie do tego się nadaje? Z góry dziękuje za pomoc. ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: Zygmunt »

Nie nada się. To bardzo prosty analogowy termoregulator. Pokrętłem zadajesz temperaturę, wejścia 1 i 2 są na czujnik PTC100; 3 uziemienie; 4,5,6 siec; 7,8,9 przekaźnik.
Taki termostat nie zadziała jak termoregulator, bo potrafi tylko włączać i wyłączać urządzenie podłączone przez przekaźnik.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: pokrec »

Momencik, regulator histerezowy taki włącz - wyłącz też potrafi regulować temperaturę. Ja mam tak zrobione w domu CO i trzyma temperaturę w domu +- pół stopnia. Kwestia żądanej dokładności.
A kolega myśli, że regulatory "ciągłe" to jak działają? Też włacz - wyłącz, tylko w cyklach np. kilkusekundowych a średnią moc grzałki reguluje się przez regulację stosunku czasu kiedy grzałka jest włączona i czasu trwania cyklu (np. kilka sekund). To się nazywa sterowanie grupowe i jest ono właściwie jedynym rozsądnym rozwiązaniem przy regulowaniu mocy grzałek elektrycznych przez urządzenia tyrystorowe. Gdyby chcieć regulować grzałkę faktycznie ciągle, "analogowo", to na samym regulatorze wydzielałoby się co najmniej tyle energii, co na grzałce.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lech14
50
Posty: 66
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 21:06
Krótko o sobie: Lubie podejmować wyzwania ;)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: lech14 »

Kolego pokrec, czyli jak to podłączyć żeby to działało poprawnie, a zarazem żebym tego nie spalił na starcie.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: Zygmunt »

pokrec pisze:Momencik, regulator histerezowy taki włącz - wyłącz też potrafi regulować temperaturę. Ja mam tak zrobione w domu CO i trzyma temperaturę w domu +- pół stopnia. Kwestia żądanej dokładności.
Życzę zatem powodzenia w ustawienie na pokazanym urządzeniu histerezy pół stopnia i słuchania przekaźnika przełączającego kotwiczkę co ćwierć sekundy :) Jak sobie Kolega wyobraża sterowanie tym czymś grzałki pod kolumną, a nawet pot-stillem? Ustawienie max grzania na ile? Na 98C zacznie grzać ciągle, a np. na 90- po 90 będzie się wyłączać i zostaniemy z procentami w zbiorniku. Niestety, nie uda się.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: pokrec »

No, to masz rację, Zygmunt. Przekaźnik - nie dotarło do mnie, że tam jest przekaźnik. Gdyby to było na tyrystorze, to co innego. Można by ustawić odpowiednio małą histerezę i jechać, albo po prostu od razu zrobić PID-a.
Choć mój e-ARC w kolumnie CM działa na hydrozaworze od pralki i nie powiem, żeby działał źle, bo zawór przełącza tak średnio raz na 30 sek. Wszystko przez bezwładność kolumny - jak temperatura wzrośnie powyżej progu, to zaczyna się chłodzenie i z rozpędu refluks robi się na tyle duży, że temperatura spada dość sporo (o kilka stopni) i zanim wzrośnie z powrotem do chwili otworzenia zaworu, mija troszkę czasu. No, ale fakt, odbiór mam impulsowy, ale to nie stanowi problemu ponieważ i tak cieknie psotka wysokiej klasy (w każdym razie najlepszej, jaka mi się dotychczas udawała).

Kol. lech14: popatrz na schemat na obudowie. Ja Ci nie powiem nic innego. Zasilasz bodaj między 4 a 6 (230 V), ostatnie 3 zaciski to przekaźnik właczający i wyłączający grzałkę - trzeba odpowiednie 2 włączyć zamiast wyłacznika grzałki na kablu i dajesz. Ale, jak pisał Zygmunt: nie wróżę temu sukcesu. Poza tym automatyczna regulacja grzania kotła nie doprowadzi Cię do upragnionego efektu automatycznych 96,5%. Tego nie reguluje się mocą grzania, tylko wielkością refluksu. A refluks będzie stały, niezależnie od mocy grzania. Najwyżej odbiór Ci spowolni albo kolumnę zaleje jak coś regulator zbzikuje.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lech14
50
Posty: 66
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 21:06
Krótko o sobie: Lubie podejmować wyzwania ;)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: lech14 »

Czyli raczej to urządzenie odpada ;/ Szkoda, a nie da się tego jakoś przerobić. Chyba że, wiecie z czego najlepiej zrobić taką regulację do grzałki, mam dostęp do różnych rzeczy, więc może któryś z kolegów podzieli się jakimś patentowym rozwiązaniem. :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: Zygmunt »

Kup gotowy regulator, będzie najtaniej. Skoro nie wiesz jakie symbole są na tym regulatorze, to ze schematu pewnie też nie polutujesz- kupując gotowca zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: Calyx »

lech14 pisze:...a nie da się tego jakoś przerobić. Chyba że, wiecie z czego najlepiej zrobić taką regulację do grzałki, mam dostęp do różnych rzeczy, więc może któryś z kolegów podzieli się jakimś patentowym rozwiązaniem. :)
Może taki link Ci pomoże.
Umieścił go na forum Kolega Bogdan.wm

http://www.regulator.3-2-1.pl

Pozdrawiam
Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

krencony007
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 13 cze 2011, 22:35
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: krencony007 »

Witam wszystkich. Ja też chciałem przerobić ogrzewanie na elektryczne, dwie grzałki 1400W w kegu 50 litrów sterowanych jakimś termoregulatorem. Ale czegoś tu nie rozumiem, bo gdyby ten prosty analogowy termoregulator zaprezentowany na początku przez "lech14" miał wbudowaną histerezę to by się nadawał? Ja planuje założyć coś takiego

http://geothermie.pl/pg-14-118.html

I tu moje pytanko- czy to się nada? Bo już trochę zgłupiałem. Urządzenie ma regulację 4 - 99 stopni, histereza wbudowana 1 stopień. Czujnik planowałem umieścić na wylocie pary z kegi.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Ogrzewanie elektryczne

Post autor: Calyx »

Do regulacji ogrzewaniem bojlera nie używa się regulatorów,
które będą pilnowały jakiejś określonej temperatury.
Bojler ma być ogrzewany w sposób ciągły
aż do osiągnięcia temperatury 98 - 99*C

Regulator prądu jest potrzebny do obniżenia
a następnie ustawienia stałej mocy grzania (grzałki),
odpowiedniej dla pojemności bojlera
i średnicy rury użytej do budowy instrumentu.

Pozdrawiam
Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”