Szalony Pomysł - Wiadro ocynk

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Adamo »

Heh

Najpierw chciałbym przywitać wszystkich.

Co do technologii "klasycznej " destylacji to wiem co i jak bo destylowałem już w kolbie szklanej "aż" 1,5 litrowej :lol: No ale wolałbym coś większego. Cienko u mnie z kasą ostatnio, a mam do wykorzystania nowiuteńkie 2 wiadra cynkowane ogniowo z pokrywką. Wiadra takie zwyczajne, jak na budowę a pokrywka taka jak w baniaku zwyczajnym, ale jak się w rowek zapoda silikonu to po dociśnięciu szczelne.

Co sądzicie o takim "wynalazku"? A HDPE?? Wszak czajniki elektryczne są z tego tworzywa a nie śmierdzi woda plastikiem ja nawet herbatę ekspresową raz parzyłem w takim :D ale wolę zapytać bo alkohol może coś tam chyba wypłukać? Co tu wykombinować ? Potrzeba mi poj. 10l a szybkowary drogie...
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Szalony Pomysł - Wiadro ocynk

Post autor: Maciej_K »

Wolałbym HDPE od ocynku, ale gdyby była wojna i ograniczona dostępność materiałów.
Polecam zapolować na garnki nierdzewne w tesco, bywają sprzedawane na wagę. Za garnek 11l z dwiema pokrywkami zapłaciłem kiedyś 22zł. Ostatnio nabyłem garnek 4l z pokrywką, zapłaciłem jakieś 10-12zł.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Szalony Pomysł - Wiadro ocynk

Post autor: Kucyk »

Do pierwszej destylacji wiadro się nada, tylko trochę kłopotów zawsze jest bo nastawy wyżerają cynk i wnętrze nieciekawie wyglądać zaczyna, a później rdzewieje. Natomiast jak uzyskaną w ten sposób surówkę będziesz drugi i trzeci raz puszczał już w szklanej kolbce, to zacny bembirek uzyskasz.
Co do HDPE to Koledzy robią z tych wiader spiral-still'e i spirol grzmocą i żyją, więc wiaderka takie się też nadadzą, tylko tak naprawdę KEG za 100zł jest nieporównywalnie lepszy od wszelakich takich "wynalazków".

Autor tematu
Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Szalony Pomysł - Wiadro ocynk

Post autor: Adamo »

Dzięki za rześki odzew. :D Kumpel miał mi kega po fancie załatwić - takiego samego jak te na forum od np. pepsi, ale coś się go nie mogę doczekać. Popróbuje z tym HDPE. W sumie później i tak będę przepędzał drugi raz na szklance - chodzi mi o to żeby odgonić samą surówkę z nastawu. W razie co sobie kupie gar z nierdzewki.

Autor tematu
Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Szalony Pomysł - Wiadro ocynk

Post autor: Adamo »

Dzięki za rześki odzew. :D Kumpel miał mi kega po fancie załatwić - takiego samego jak te na forum od np. pepsi, ale coś się go nie mogę doczekać. Popróbuje z tym HDPE. W sumie później i tak będę przepędzał drugi raz na szklance - chodzi mi o to żeby odgonić samą surówkę z nastawu. W razie co sobie kupie gar z nierdzewki.

Minął czas jakiś...

Stało się! Prowizorycznie zamocowałem rurkę ze szklaną chłodnicą we wiaderku po nadzieniu makowym (2 wiadra wsadzone jedno w drugie dla sztywności) o poj. 22l Pokrywka nie wymaga uszczelniania testowo przerobiłem 2 litry zastawu od znajomego bo ostatnio nic nie nastawiałem. Efekt OK nic nie wali żadnym plastikiem. Tak więc wystarczy skołować 2 wiaderka z HDPE/PP włożyć jedno w drugie i zamontować rurkę i już. Podgrzewałem grzałką do wody - zrobiłem ścisłą dziurę na przewód wtyczkę odciąłem żeby go przeciągnąć a następnie przykręciłem nową wtyczkę sieciową. Ot i cała historyja !! Mam duży destylator za 0zł :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”