DUDUŚ

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
władysław119
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 08:13

Post autor: władysław119 »

Witam Wszystkich
Po przejrzeniu wielu postów sporządziłem rysunek Dudusia którego chcę przedstawić celem Waszej oceny. Mam wiele wątpliwości z racji moich nikłych doświadczeń i mnogości rozwiązań. Pierwszym z brzegu to wypowiedź Koczkoola z dnia 06.12.2010 o odbiorze par z punktu pod termometrem. Drugie to wysokość górnej chłodnicy fi 60,3 w środki karbowana 8mm dł 5mb. Za składanie wezmę się pilnie po konsultacjach. Planuję rozruch pod koniec stycznia wraz z sprawozdaniem na forum z postępu prać (zdjęcia) potem rozruch.
Pozdrawiam
Władysław119
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: DUDUŚ

Post autor: Calyx »

Konstrukcja sprawdzona wielokrotnie.
Całość oparta na projekcie Bokakoba, nie może więc być źle :)
Powodzenia w konstruowaniu i czekamy na zdjęcia i opis efektów psocenia.

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: DUDUŚ

Post autor: sverige2 »

Tak jak pisze Calyx. To flagowy model Nixon & Stone. Ta konstrukcja jest sprzedawana na cały świat w stanie gotowym do pracy przez firmę Amphora Society, jako PDA-1 amatorska i PDA-2 profesjonalna, za kwotę pow. 4000 dol.USA w dwu podstawowych modelach. To najbardziej popularna sprawdzona i sprawnie działająca konstrukcja. jej drugi wariant produkowany w tej znanej firmie to właśnie wersja VM z identyczną budową wnętrza jak model LM w postaci półek zbierających. To wielki szczęście że my, amatorzy możemy budować ten wspaniały sprzęt bez płacenia opłat licencyjnych. Pozdrawiam

Autor tematu
władysław119
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 08:13
Re: DUDUŚ

Post autor: władysław119 »

Witam
Dzięki Calyx i sverige2 za opinię. Wasza wiedza i życzliwość są nieocenione.
W trakcie kompletowania materiałów przeglądam forum. Natknęło to mnie myślą o rozbudowie Dudusia I o odbiór
par VM. W załączniku Duduś II. Mam nadzieję iż nie przedobrze. Czy któryś z kolegów psoci coś na takiej maszynie?
Proszę o zwrócenie uwagi na górną chłodnicę. Czy jest dobrze dobrana? Na co nawinąć rurkę karbowaną fi 8 żeby ustabilizować
jej położenie? Czy ktoś z kolegów ma na zbyciu zawór iglicowy do LM?
Pozdrawiam
Władysław119
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

tonic21
50
Posty: 69
Rejestracja: sobota, 13 lut 2010, 10:27
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gostynin
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: DUDUŚ

Post autor: tonic21 »

Do odbioru VM przeważnie stosowana jest chłodnica prosta Liebiga a przed chłodnica powinien być dany prosty odcinek rurki ok 20cm .
Pozdrawiam Tonic

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: DUDUŚ

Post autor: sverige2 »

Witaj Władysław. To doskonały pomysł. Jest to chyba najlepsze i najbardziej optymalne rozwiązanie na dzień dzisiejszy. Niekłopotliwe w prowadzeniu procesu i przy odpowiednim rodzaju wypełnienia kolumny, oraz prawidłowo wykonanej głowicy 96% to norma, już za pierwszym przelotem. Głowica ta, pozwala na swobodnie przechodzenie w trakcie procesu , z systemu VM na system LM lub odwrotnie i organoleptyczne natychmiastowe stwierdzanie i dokonywanie porównań różnic smakowych jakości destylatu. Zawór kulowy o średnicy 3/4 cala jak najbardziej OK. Wyjście VM z głowicy jednak za małe, i powinno być również tej samej średnicy, czyli 3/4 cala z miedzi 22mm. a ze stali KO 26,9mm. Podparcie wypełnienia na dole, jak też w żadnym innym punkcie nie powinno być z wykonane z żadnej siatki, nawet takiej o dużych oczkach, bo zalewanie kolumny prawie pewne, mówię prawie, bo nie ma reguły bez wyjątku. Podparcie należy wykonać np. z krzyżaczka z drutu i położenia na nim zmywaka z KO. Nie podałeś też rozstawu półek i średnicy głowicy. Rozstaw jest bardzo ważnym elementem do późniejszego poprawnego, optymalnego działania sprzętu, tj. stosunku wydajności kolumny, do jakości destylatu. Skraplacz mógłby być nieco większy. Rurka karbowana z KO. o średnicy 12/16mm i długości ok.4,0m.będzie to ok 18-19 zwojów na rdzeniu, cena jej jest niewiele wyższa a nawinięta na rurę-rdzeń o średnicy ok. 30mm. sprawdza się znakomicie i daje bezpieczny margines mocy. Pozdrawiam

Minął jakiś czas...

Przy budowie kolumny DUDUS Czy czy też jakimkolwiek innym projekcie kolumny rektyfikacyjnej, typu VM czy LM zasada umieszczenia termometru sterującego procesem jest jedna, jeżeli interesuje nas bezposmakowe 96% oczywiście. bo jeżeli "posmak" nam nie przeszkadza, i 95% zadowala, to jasne że nie. Termometr do prowadzenia procesu, przyjmując że średnia wysokość wypełnienia oscyluje pomiędzy 110-140cm. powinien znajdować się ok. 35-30cm przed górną granicą wypełnienia. Termometr w głowicy służy tylko i wyłącznie do optycznej kontroli procesu. Jeżeli na głowicy temperatura skoczy o 1/10 stopnia, to już niestety jest za późno na reakcję i zamiast spirytusu 96%, mamy mocny bimber 95% i to jest ta niby drobna różnica różnica 1% procenta, a smakowo dzień i noc. Do sterowania służy ten właśnie termometr, umieszczony ok.30cm. poniżej góry wypełnienia, i jeżeli tu temp. skacze o 1/10 stopnia to albo my albo E-ARC zamyka odbiór na VMie czy też LMie już w przedbiegach, zanim zasmrodzone pary dotrą do głowicy i zepsują nam dobry już odebrany destylat. Cała flegma kieruje się w tym momencie na wypełnienie, schładzając go do właściwej, otrzymanej po stabilizacji temperatury no i wtedy ponownie E-ARC, albo my otwieramy zawór odbioru i tak aż do zakończenia procesu. Zasada ta oczywiście nie obowiązuje, jeżeli ktoś lubi te charakterystyczne posmaki, a takich hobbystów jest też całkiem sporo. Pozdrawiam

Autor tematu
władysław119
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 08:13
Re: DUDUŚ

Post autor: władysław119 »

Przechodząc do konkretów to mam następujące pytania:
1./Czy dla kega 50l wystarczy 2x 1500W?
2./ Co znaczy dobre wypełnienie kolumny, proszę o przykład?
3./ Czy kolumnę dzielić w środku?(konieczność wymiany wypełnienia)
4./ Poproszę o sprawdzone wzóry termometrów cyfrowych.
5./ Proszę o propozycję rozstawu półek zbierających.
6./ Wymiar 16 mm to mój błąd. Rurką 1" oczywiście z zaworem kulowym 1". Myślę że poprawi to odbiór na VMie.
7./ Jak zwymiarować górny skraplacz dla rurek karbowanych fi 8 mm
Pozdrawiam
skan dudusia.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
władysław119
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 08:13
Re: DUDUŚ

Post autor: władysław119 »

Witam Kolegów
Przesyłam zdjęcia gotowego do prób Dudusia III. Po pierwszych doświadczeniach dam sprawozdanie.
Ps. Najlepszego w 2011 roku.
DSC02300.JPG
Duduś III.JPG
Edit by Agneskate: scalenie postów

Witam
W czasie psocenia pojawił się znany problem stabilizacji temp. Wina jest chyba w konstrukcji skraplacza gdyż w trakcie kilku godz. tylko raz na obu termometrach udało mi się ustabilizować na parę min temp. Dolny termometr był od 85 do 90*C. Wypełnienie kolumny 60.3 mm pierścieniami Raschida na 120 cm.
Teraz dowcip LM + VM:
Pani Havrankowa w czasie I -szej wojny światowej gdy rosjanie mieli wkroczyć do Koszyc kupiła sobie trzy nocniki :zielony , czerwony i niebieski- jak ruscy weszli to się zesrała na schodach.
Załączam zdjęcia skraplacza i czekam na rady specjalistów.Czas na zmiany.
Pozdrawiam
Widok od spodu.JPG
Skraplacz po demontażu.JPG
Skraplacz dł. 50 cm rura fi 76mm z red. na 60,3 mm.JPG
Dół skraplacza.JPG
Chłodnica dł. 34 cm skraplacz z rurki karb. fi 8mm l. 4,5m.JPG
Edit by Agneskate: scalenie postów


Witam
Jestem po kolejnej rekonstrukcji i jest dużo lepiej. Temperatura ustabilizowała się i kapie ponad 90 %
Trudno interpolować bo przyrząd się utopił w naczyniu. W każdym razie kapie równo kilka kropel na sek. Zmiana polegała na rozsunięciu drugiej warstwy nawiniętej rurki karbowanej w chłodnicy głowicy po to by opary mogły przemieszczać się wew. a nie ślizgać się po niej. Teraz da się sterować temperaturą wody w chłodnicy, wcześniej była cały czas zimna. Jest jeszcze problem wysokości za stabilizowanej temperatury w górnym termometrze. Wynosi 77,2 oC i się nie chce zmienić szczególnie na 78,3 0C.Są jak zwykle dwie możliwości albo ja nie umiem się tym jeszcze posługiwać lub trzeba następnej modyfikacji. Obserwując proces sądzę iż jest poprawny ,termometr jest zweryfikowany. Myślę że za płytko (tylko 1cm) jest wsadzona rurka fi 6 lub nie w tym miejscu (chłodzenie od górnej półki zbierającej). Jeśli błąd pomiaru wynosi 1 0C i potrafię go wyeliminować to będzie ok.
Pozdrawiam
DSC02314.JPG
DSC02313.JPG
DSC02312.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 sty 2011, 07:47 przez Agneskate, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: kosmetyka

newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: DUDUŚ

Post autor: newcomer »

Piękna robota, a kawał równie dobry :D
Władysław119 dlaczego uważasz, że wina leży po stronie skraplacz? Napisz coś więcej o całym procesie destylacji.

Autor tematu
władysław119
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 08:13
Re: DUDUŚ

Post autor: władysław119 »

Witam
Cieszę się newcomer że moja maszynka sie podoba.
Problem ze skraplaczem polegał na tym że rurka karbowana fi 8/10 była nawinięta zbyt szczelnie i tworzyła bryłę po której opary się slizgały.
Przeróbka polegała na zrobieniu przestrzeni w chłodnicy jak na zdjęciu.
Opiszę w skrócie proces:
1./ Zalewam 40 l do kega
2./ Włączam dwie grzałki po 2000W i palnik gazowy
3./ Po zagotowaniu zostaje tylko palnik skręcony do 30% płomienia
4./ Po stabilizacji temperatury odbieram dynx na LM-e
5./ Zamykam zawór iglicowy , zawór kulowy 1" otwarty na 1/3 przekroju, woda na minimum odbierana gorąca.
Psota 96% bez smaku i minimalnym zapachem . Prędkość odbioru ok. 1l/h
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: DUDUŚ

Post autor: newcomer »

Od dawna przypuszczałem że, ma to kolosalne znaczenie na stabilność, nawet podjąłem kilka prób by się jak najwięcej dowiedzieć na ten temat. Jedną z nich jest próba w tym temacie http://alkohole-domowe.com/forum/post25432.html#p25432 Zawsze staram się analizować procesy, których nie do końca rozumiem, lub mam wobec nich wiele wątpliwości i nie przyjmuję w takim wypadku stwierdzeń, które nie mogą być wytłumaczone, lub spraktykowane, choć byłyby usilnie forsowane przez autorytety forumowe.

Autor tematu
władysław119
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 08:13
Re: DUDUŚ

Post autor: władysław119 »

Witam
Pojawiło się pytanie jak wprowadzamy półki do skraplacza, wyjaśniam:
1./Wyznaczamy położenie półek
2./Nacinamy rurę skraplacza w miejscach gdzie dajemy półki.
3./ Blaszkę z wspawaną rurką fi 8 wprowadzamy od środka w nacięcie. Nie jest to łatwe ale powinno się udać. U mnie blaszka jest z 1,5 mm, można z 1mm. Równie dobrze działał by pomysł z nacięciem języczka zastępującego rurkę.
4./ Górna wprowadzana może być od zew.
5./Potem spawamy, tniemy, spawamy i szlifujemy.
Pozdrawiam

Przesunięcie termometru (rurka fi. 6mm kolanko) spowodowało iż odczyt stabilizuje się na poziomie 77,9 aż do końca procesu. Termometr wczesnego ostrzegania waha się o 0,1*C w zależności od zrzutu flegmy i odbioru psoty. Ostatnie dwa odbiory były z użyciem 1 grzałki 2000W. Pomimo wszystko kupiłem regulator płynnej mocy grzałki i sądzę że lepsze efekty uzyskam dając jedną grzałkę na 2000W a drugą na jej kawałek mocy. Wszystko jak na razie jest ok. Psota na poziomie 95%, wydajność ok. 1,25 l/l.
Chcę podziękować koledze severige2 za aktywną współpracę (konkretne uwagi) w realizacji Dudusia.

Autor tematu
władysław119
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 08:13
Re: DUDUŚ

Post autor: władysław119 »

Witaj Emek
Rozstaw półek 22mm. Duduś działa bez zarzutu. Odbiór ok. 1l/h , 94%, prawie idealny smak i zapach. Proces prowadzony jest na jednej grzałce 2000W bez regulatora mocy. Sterowanie odbywa się przy pomocy zaworu 1" i przepływu wody (powrót flegmy).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”