Jaki destylator na początek ?

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Gorgeone
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 1 paź 2023, 17:35
Krótko o sobie: Żona powiedziała że za dużo wydaje na alkohol wiec postanowiłem robić go sam
Ulubiony Alkohol: Wódeczka ,Bimberek ,wisky ,piwko w sumie wszystko-nie jestem wybredny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny

Post autor: Gorgeone »

Witam wszystkich chciałem się zorientować jaki destylator na początek i jaki budżet na to muszę przeznaczyć . Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika

artos41
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 16 lis 2022, 10:30
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: artos41 »

Cześć, sprawdź sobie mój post (post284009.html#p284009) jak ja starałem się zaczynać. Pogłębianie wiedzy, dopytywanie (ale takie już konkretne kolegów) i dopiero potem konfigurowanie sprzętu pod siebie i zamówienie go u polecanych producentów (post283134.html?hilit=lista%20producent%C3%B3w#p283134). Na pewno większość Ci odpowie, że wszystko zależy od tego co chcesz uzyskiwać na zakupionym sprzęcie. Jeżeli nie masz żadnej wiedzy to podejrzewam, że bez przyswojenia chociaż podstaw tego fachu bardzo szybko wpakujesz się w jakiś słabej jakości sprzęt a potem będziesz wypisywał tutaj, że masz masę problemów z destylatorem ;) Najpierw przyjemne czytanie do poduszki a potem podejmowanie kroków. Taka kolejność uchroni Ciebie i Twój kapitał przed wtopą :D
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: jakis1234 »

A coś więcej możesz powiedzieć? Co chcesz robić, jakie ilości, jakie masz możliwości lokalowe itp.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: Skir »

Na początek kupuje się... No właśnie. Ogólnie większość sądzi, że coś taniego. Gufno prawda. Czy na zwiedzanie samochodem USA wybrałbyś tanie i bylejakie małe auto? Żeby po pierwszym tysiącu mil porzucić je w rowie? Czy nie lepiej od razu sięgnąć po sprzęt docelowy? Nawet jeśli kompletowanie go będzie trwało o kilka miesięcy dłużej.
Jeżeli kupisz byleco, to po pierwsze nic dobrego z tego nie ukręcisz i będziesz się tylko denerwował. Po drugie: i tak będziesz musiał powoli wymieniać poszczególne części. Po co? W komplecie masz taniej. No i wsparcie producenta.
Szukaj działu "Polecani producenci" - masz tam pewnych i dobrych fachowców.
Możesz też szukać sprzętu używanego.
Zobacz dział Targowisko. Ktoś sprzedaje całkowity sprzęt w cenie 2700. Megaopłacalne.
Ale przede wszystkim określ, co chcesz osiągnąć:
- czysty spirytus;
- owocówki;
- wódkę zbożową, ryżową, ziemniaczaną;
- rum, whisky itp.
Od tego wyboru zależy, czy kupisz alembik, kolumnę półkową czy z wypełnieniem, zwykły kocioł czy z płaszczem (ew. zestawem grzałek do gęstego).
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 paź 2023, 09:24 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 188
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: aras.aras »

Za mało podałeś informacji kolego. To nie jest zakup pralki, czy lodówki. Musisz się zdeklarować, co konkretnie Cię zadowoli: zwykły bimber nalewkowy, czysty spirytus a może destylaty smakowe? Poczytaj nieco o samych procesach tj. różnicy między destylacją a rektyfikacją, nastawem a zacierem. Przemyśl lokalizację, jak już wspomniał kolega wyżej oraz budżet, który chcesz przeznaczyć na ten cel. Nigdy nie kupuj aparatury nieświadomie! To ważne. Musisz znać budowę i przeznaczenie sprzętu, który zamierzasz zakupić. Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć 👋
@Gorgeone.
Musisz obrać sobie cel i określić zamiary- co zamierzasz tworzyć. Moim zdaniem, niema aparatury do wszystkiego np. 4w1. Bo, co jest do wszystkiego, to jest do niczego. Jeśli zdecydujesz się na jakiś kombajn "e-coś tam", drugie tyle środków bez mała, na przeróbki aparatury dołożyć musiał będziesz. Po co? Jak już koledzy, wyraźnie podkreslili, potwierdzę. Teoria, teoria, teoria. Bez niej, daleko nie pojedziesz a na praktykę, przyjdzie czas. Pozdrawiam :ok:

Autor tematu
Gorgeone
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 1 paź 2023, 17:35
Krótko o sobie: Żona powiedziała że za dużo wydaje na alkohol wiec postanowiłem robić go sam
Ulubiony Alkohol: Wódeczka ,Bimberek ,wisky ,piwko w sumie wszystko-nie jestem wybredny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: Gorgeone »

Hej dziękuję wszystkim za poświęcony czas na napisanie odpowiedzi. Doceniam to w przypadku laika jak ja dziękuję wam ze można na was liczyć :klaszcze: Nie jest nastawiony na konkretny wytwór chce wolałbym dobre w smaku (bez odoru) a nie koniecznie mocne. Moim zdaniem lepiej wypić więcej dobrego alko niż mniej dobrego, rodzina czy znajomi dłużej spędzą czas niż przy mocnych trunkach-ale to moja teoria wiec proszę was na prowadzenie mnie na dobra ścieżkę jeżeli mogę o to prosić mój budżet to od 1000-1500 na początek może coś być z rozbudowa lub niezawodna używka pozdrawiam :punk:
Ostatnio zmieniony środa, 4 paź 2023, 08:21 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: Skir »

1. Produkujesz mocne trunki, które rozcieńczasz. Rektyfikacja 97%. Dwukrotna. Do picia prawie od razu.
2. Destylujesz odbierając w procesie stopniowo coraz mniejszy % i coraz większe zanieczyszczenie/aromaty. Do długiego leżakowania.
To minimum teorii. Poczytaj jak pisali wyzej koledzy.
Minimum jakie musisz włożyć to 2.5. Niżej nie podchodź bo nie warto. I to na początek.
I love the smell of bimber in the morning.

bart412
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2023, 18:02
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: bart412 »

Sam rozpocząłem tą przygodę niedawno i postawiłem na najprostszą kolumnę od polecanego producenta. Postanowiłem tak gdyż nie wiedziałem czy to nowe hobby przypadnie mi do gustu, oraz czy coś sensownego mi z tego będzie wychodzić. Po kilku miesiącach zastanawiam się czy nie zakupić nowego sprzętu - bardziej rozbudowanego, gdyż aktualny mało się nadaje do rozbudowy, ale się z tym liczyłem. Także porządnie się zastanów co chcesz uzyskiwać i jaki sprzęt do tego dobrać, bo możesz później żałować że nie dołożyłeś kilka stówek więcej na początek :lol:

Autor tematu
Gorgeone
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 1 paź 2023, 17:35
Krótko o sobie: Żona powiedziała że za dużo wydaje na alkohol wiec postanowiłem robić go sam
Ulubiony Alkohol: Wódeczka ,Bimberek ,wisky ,piwko w sumie wszystko-nie jestem wybredny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: Gorgeone »

@bart412

Dzięki za podpowiedz będę miał to na uwadze pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek, 6 paź 2023, 11:27 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Marian_jl
150
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2015, 18:00
Krótko o sobie: Piję okazyjnie ..a że okazje się trafiają codziennie , tak bywa
Ulubiony Alkohol: Próbuję wszystkiego , może trafię na to ulubione.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: Marian_jl »

Kolego trzeba na początek kupić dobrą kolumnę żebyś nie miał tego typu dylematu po jakimś czasie
bart412 pisze: środa, 4 paź 2023, 17:37 Sam rozpocząłem tą przygodę niedawno i postawiłem na najprostszą kolumnę ...Po kilku miesiącach zastanawiam się czy nie zakupić nowego sprzętu - bardziej rozbudowanego...
Chodzenie drogą na skróty ... z reguły się ją wydłuża

Sebek07
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 9 mar 2024, 13:59
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: Sebek07 »

Witam chcę zacząć swoją przygodę tylko mam dylemat...
Mam na oku 2 sprzęty
https://destylatory.com/destylatory/27- ... k-ovm.html

https://psocimy.pl/manualne-/691-4509-d ... atory-brak
Który waszym zdaniem lepiej by się sprawdził?
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 188
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaki destylator na początek ?

Post autor: aras.aras »

Oba zrobią robotę i obu producentów mogę z czystym sumieniem polecić. Osobiście brał bym od Szatana, chociażby ze względu na producenta wypełnienia (HENITOM), większą średnicę kolumny (63,5) i grzałkę 2,5 kW co przekłada się na szybsze tempo odbioru. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 mar 2024, 16:47 przez aras.aras, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”