Ochrona drzewek w ogrodzie

Dział poświęcony uprawie owoców i roślin z przeznaczeniem na produkcję alkoholi ale nie tylko.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zając_poziomka
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 16:57
Krótko o sobie: Fan broni, książek i alkoholu.
Ulubiony Alkohol: Smakuje mi wszystko, co sam zrobię.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: zając_poziomka »

Czołem!

Posiadam niewielki ogród, który z 2 stron obsadziłem drzewkami owocowymi, jednak niektóre chorują i potrzebuję Waszej rady, jak to zmienić.

1) Czereśnie. Mam dwie posadzone, obok siebie. Jedna rośnie w miarę ok, ale druga wcale. Bardzo szybko jej liście usychają i już w lipcu stoi prawie goła. Czy to dlatego, że jest zbyt blisko tui? Jakieś 3 metry. Wykopać, czy da się coś zmienić?

2) Brzoskwinia. Rośnie całkiem ok, le jej liście szybko chorują i się zwijają. Kiedy i czym mam ją spryskać, żeby temu zapobiec?

3) Morela. Przez ostatnie kilka lat rosła pięknie, na wiosnę wypuściła liście, a potem nagle uschła. Podejrzewam, że coś podgryzło jej korzenie, ale nie wiem co. W obecnym roku posadzę na nowo, ale jak się uchronić przed tym w przyszłości?

Ogólnie macie jakieś porady jakim nawozem podlewać drzewka? Musi być kupny, bo do innych nie mam dostępu.
Ostatnio zmieniony środa, 14 lut 2024, 18:26 przez zając_poziomka, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: mtx »

A masz gdzieś w ogrodzie krzew jałowca? Choć na tujach też się to cholerstwo czasem trzyma, tzw. rdza gruszy, grzyb który bytuje na iglakach, ale też roznosi się na drzewa owocowe.
Mnie wyniszczyło prawie wszystkie drzewa w ogrodzie, wyciąłem i spaliłem jałowce w cholerę i od dwóch lat zaczynają owocowe powoli się odradzać.
Poczytaj o tym.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zając_poziomka
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 16:57
Krótko o sobie: Fan broni, książek i alkoholu.
Ulubiony Alkohol: Smakuje mi wszystko, co sam zrobię.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: zając_poziomka »

Nie, jałowca nie posadziłem.

tkaczu
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2020, 21:41
Podziękował: 1 raz
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: tkaczu »

Brzoskwinia choruje kędzierzawość liści brzoskwini dotyczy również nektarynek. Opryskiwać należy zacząć już w lutym przy temp. powyżej 7 stopni. Ja stosuje najcześciej miedzian lub dedykowane środki na choroby grzybowe. U mnie młodą morelę zniszczyły pędraki chrabąszcza majowego. Podgryzały korzenie aż uschła natomiast odnośnie czereśni trudo stwierdzić.
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: Kasko »

Cześć. Z drzewkami owocowymi nie tak łatwo jest zgadnąć co im dolega. Czereśnia może mieć w tym miejscu złe podłoże albo taka odmiana, że wcześnie kwitnie ale i przekwita. Tuja też trochę za blisko. Brzoskwinia ma chorobę grzybiczną. Zacznij już teraz pryskać ją obficie Miedzianem a potem przed rozwojem pąków i kolejny raz po rozwoju. Miedzian jest chyba najmniej szkodliwym opryskiem a można go stosować do owoców i warzyw. Brzoskwinia może być też atakowana przez mszyce podobnie i czereśnia. Morela jest delikatniejsza od brzoskwinii i mogła przemarznąć. Co do nawozu to stosuje granulowany ponieważ długo się uwalnia i nie "upali" roślin, natomiast staram się nie podlewać za obficie po nawożeniu. Dodatkowo chroniąc drzewka,na jesieni pryskam wszystko (oprócz starych odmian)od chorób ponieważ na wiosnę może być już za późno. Co do oprysków i nawozów to w każdym sklepie doradzą Ci co jest dobre.
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 215
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: marian.naworski »

Co do brzoskwini to jest preparat na kedzieżawość liści , oprysk należy juz zrobić przed pęknięciem pierwszych pąków. Najlepiej powtórzyć za 2 tygodnie , a na późną jesień polecam oprysk z Mocznika .
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: kamilasta »

Ja tylko dodam, że jalowiec, który "rozpyla" zarodniki grzyba, może rosnąć na innej działce. Gdzieś czytałam, że może być oddalony nawet do 500 metrów.
Miedzian powinien pomóc. I tak, jak koledzy radzili, trzeba zrobić oprysk przed pęknięciem pąków. W przeciwnym razie grzyb zainfekuje młode liście.
Morela jest bardzo delikatna, więc mogła przemarznąć. Trzeba ją zabezpieczać na zimę, zwłaszcza młode drzewka.
Na temat czereśni - nie mam pomysłu.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

Totitotiti
150
Posty: 173
Rejestracja: środa, 25 lis 2020, 15:32
Krótko o sobie: Lubie piwo. Robie wino ;-)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: Totitotiti »

Oprysk który najlepiej sobie z tym poradzi to sillit.
Jest dedykowany do tego. Nawożenie posypowe najlepiej Yara mila complex. I w zależności od pH gleby saletrami wapniowymi lub z siarką.
Myślę globalnie , działam lokalnie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zając_poziomka
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 16:57
Krótko o sobie: Fan broni, książek i alkoholu.
Ulubiony Alkohol: Smakuje mi wszystko, co sam zrobię.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: zając_poziomka »

Dzięki. Na pewno jutro opryskam miedzianem. Jest
sucho, więc idealna okazja.
kamilasta pisze: środa, 14 lut 2024, 21:40 [...]
Morela jest bardzo delikatna, więc mogła przemarznąć. Trzeba ją zabezpieczać na zimę, zwłaszcza młode drzewka.
[...]
Na pewno nie przemarzła, bo wypuściła ładnie liście, które rosły normalnie. Aż nagle zwiędły.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: Szlumf »

Jaki opryskiwacz stosujecie do Miedzianu? Na opakowaniu środka zakazują stosowania spalinowych i elektrycznych nie podając powodu. Mam plecakowy akumulatorowy 16l i chętnie bym go zastosował bo mam sporo profilaktycznego pryskania ale trochę się boję, że zepsuję oprysk lub opryskiwacz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: Góral bagienny »

Ręczny o pojemności 5 l.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 215
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Ochrona drzewek w ogrodzie

Post autor: marian.naworski »

Spalinowe oraz elektryczne nie są polecane ze względu na duże zapylenie , co przekłada się na dużą powierzchnię i komercyjne używanie. Generalnie z opryskami to ciężka sprawa, niby by używać tych najsilniejszych środków trzeba mieć papiery , i takie musiałem zrobić w pracy by używać Glifosatu . Stacjonarnie żeby kupić coś dobrego musisz pokazać papier , ale przez allegro kupisz najgorsze świństwo bez niczego .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogrodnictwo”