Ocena pracy Kolumna Terra LM

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
bart412
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2023, 18:02
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: bart412 »

Witam szanowne grono psotników :witam:

Opiszę swoje działania podczas rektyfikacji i proszę o opinię czy to co robię ma sens i trzyma się "kupy".
Sprzęt na którym pracuję (mam zamiar w niedalekiej przyszłości zmienić no coś mniej czasochłonnego i lepszego):
https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... /52-wyp-sp
Keg 30l, grzałka 2KW z regulatorem, wypełnienie sprężynkami pryzmatycznymi, termometr tylko w jednym miejscu czyli w około 3/4 wysokości kolumny, odbiór LM lub VM (brak obniżonego punktu odbioru)

1. Wlewam wyklarowany nastaw ~26l i grzanie na pełnej do momentu ruszenia pary w górę.
2. Po ruszeniu pary w górę kolumny ustawiam grzanie na ~1,8KW i wodę chłodzenia tak aby maiła około 30 stopni na wylocie (około 1h 15min).
3. Po ustabilizowaniu temperatury czyli ~15 min czekam kolejne 15-20 min i robię zrzut ~15ml.
4. Następne 15-20 min kolejny zrzut ~10ml.
5. Robię takich małych zrzutów 4-5 razy co daje łącznie 60-70ml rozpałki.
6. Po około 1h 15min kiedy robię ostatni zrzut ustawiam odbiór kropelkowy (~1,5 kropli na sekundę) z LM i tak kapie do łącznej wartości ~150ml (wraz z tymi wcześniejszymi zrzutami) co traktuję jako kompletny odpad.
7. Po tych ~150ml zmieniam naczynie i odbieram jeszcze kropelkowo z LM 50-100ml jako urobek do ponownej rektyfikacji (ocena na podstawie zapachu).
8. Kiedy uznam że kapie właściwy urobek przechodzę na odbiór VM i odbieram pierwsze ~100ml z VM do ponownej rektyfikacji. Do tego momentu mija 3,5-4h od włączenia aparatury.
9. Ustawiam odbiór z VM 15-16ml na minutę i odbieram serce.
10. Wzrost temperatury o 0.1 stopnia kontruję zmniejszeniem prędkości odbioru (co zazwyczaj dziej się po odebraniu około 2l rektyfikatu).
11. Korekty odbioru robię z 3-4 razy (tu dochodzę do wprawy bo jestem w stanie je robić zanim temperatura zdąży się zmienić na termometrze).
12. Jeżeli po zmniejszeniu prędkości odbioru temperatura nie spada zmieniam naczynie i odbieram z LM na pełnym otwarciu ~250ml pogonów.

Cały proces od włączenia do wyłączenia grzania trwa około 8h.
Opis procesu na podstawie rektyfikacji nastawu zrobionego z 6kg cukru, o całkowitej objętości 27l. Podczas rektyfikacji skrobi ziemniaczanej proces wygląda bliźniaczo jednak podczas odbioru serca zmniejszam prędkość odbioru sreca do ~12ml na minutę.

Destylacje nastawów owocowych (do tej pory robiłem z jabłek, rodzynek oraz suszonych śliwek) robię na początku jak rektyfikację, jednak po punkcie 7 nie przechodzę na odbiór VM tylko otwieram całkowicie zaworek LM i tak:
1. Pierwsze 200ml do następnego gotowania
2. Kolejne 3-4 próbki po 100ml do oceny (nie mierzę tu procentu bo ma być dobre w smaku a nie mocne)
3. Odbieram serce do momentu aż zaczyna lecieć ~40%
4. Od momentu jak leci ~40% destylat robię próbki co 100-150ml do późniejszej oceny.
5. Kiedy moc urobku spadanie do 30-25% kończę odbieranie próbek i do momentu kiedy nie zacznę czuć zdecydowanych pogonów, odbieram coś co dolewam do następnego gotowania.

Wszystko robię na raz, z w pełni wyklarowanych płynów. Robiłem także dwukrotną rektyfikację oraz destylację, ale przy destylacji traciłem aromaty oraz smak surowca, natomiast po dwukrotnej rektyfikacji (tak tu nielubianej cukrówki) nie zauważam jakiejś bardzo znaczącej zmiany, a i próba na większym gronie wskazała na to że po jednokrotnej rektyfikacji produkt jest smaczniejszy (wiem bardzo kontrowersyjne).

Wszelkie konstruktywne uwagi i sugestie bardzo pożądane :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 gru 2023, 15:26 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Ocena pracy

Post autor: rozrywek »

Proszę bardzo:
Ogólnie to profesjonalnie podchodzisz do tematu.
Fachowo.
Stabilizujesz za krótko.
Pozwól. Aby to się ładnie ułożyło.
I zapamiętaj.
Cukrówka ma wyciąć ile się da.
Do uzyskania jak najczystszego destylatu.
Owoce już niestety nie.
Tutaj musisz się przyłożyć.
Ustabilizuj porządnie sprzęt.
15min to zdecydowanie za krótko jest.
O co konkretnie pytasz? Zadaj bardziej precyzyjne pytanie.
Bo ogólnikami jedziemy.
Co dokładnie chcesz zrobić?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Ocena pracy

Post autor: Kasko »

Nastaw owocowy a wsad z samych owoców to różnica. Zapewne dodajesz cukru więc nie oczekuj też zbyt dużo aromatów. Jeśli chcesz wódkę smakową spróbuj rektyfikacji z mniejszym wypełnieniem i powoli. Pierwsze 200ml.ja bym przeznaczył na czyściwo zamiast do następnej rektyfikacji. Za krótko stabilizujesz. Czasami "późne" pogodny mają więcej zapachu niż samo serce. Ja się przekonałem destylując winogrona. Przeznaczam je do następnej destylacji.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Ocena pracy

Post autor: Szlumf »

Dlaczego odbierasz serce z VM? Przy wyjściu VM u góry głowicy spróbuj odbierać przedgony z VM a serce z LM. Przy Twoim sprzęcie może też okazać się, że serce też z VM ale to musisz sprawdzić. Ja bym przedgony odbierał z VM z prędkością około 8-10ml/min co powinno znacząco skrócić proces. Więcej o odbiorze z odpowietrzenia czyli z VM jest tu post286338.html#p286338.

Autor tematu
bart412
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2023, 18:02
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ocena pracy

Post autor: bart412 »

rozrywek pisze: sobota, 9 gru 2023, 11:36 ...
Stabilizujesz za krótko
...
Jeśli chodzi o stabilizację, na początku robiłem tak że po dobrej godzinie ustawiałem odbiór kropelkowy i tak sobie kapało aż nie było nic czuć. Teraz robię w taki sposób bo sobie wykoncypowałem że skoro najwięcej niechcianych składników jest na początku to mogę krótkimi zrzutami podczas stabilizacji odbierać część tego co już się wygotowało. Zamysłem tego jest to że kolumna nie powala rozmiarami a odebranie części przedgonów podczas stabilizacji zmniejsza potrzebną przestrzeń na wygotowanie się pozostałych przedgonów. Może moje rozumienie procesu jest błędne i muszę to poprawić, ale po tych zrzutach kiedy zaczynam odbierać kropelkowo (po około 1h 15min) to co kapie nie capi aż tak mocno przedgonami jak to co było ze zrzutów.
rozrywek pisze: sobota, 9 gru 2023, 11:36 ...
O co konkretnie pytasz? Zadaj bardziej precyzyjne pytanie.
Bo ogólnikami jedziemy.
...
No właśnie o ten ogół mi chodzi, czy moje postępowanie ma ręce i nogi :)
Wskazaliście mi krótką stabilizację, wyjaśniłem czym się kieruję w tym postępowaniu i może źle to ogarniam.
rozrywek pisze: sobota, 9 gru 2023, 11:36 ...
Co dokładnie chcesz zrobić?
...
To co każdy szukający tu wiedzy użytkownik - jak najsmaczniejsze trunki :D
Szlumf pisze: sobota, 9 gru 2023, 23:49 Dlaczego odbierasz serce z VM? ..
Szczerze, bo tak jest to opisane w instrukcji którą otrzymałem wraz ze sprzętem. Dodatkowo kiedy odbierałem serce z LM to powyżej 12ml/min zaczynał spadać procent odbieranego rektyfikatu pomimo pełnej stabilności temperatury. Podczas odbioru serca z VM nie pojawia się to zjawisko.
Kasko pisze: sobota, 9 gru 2023, 19:45 ...
Pierwsze 200ml.ja bym przeznaczył na czyściwo zamiast do następnej rektyfikacji.
...
Mogłem troszkę źle to opisać... Jak destyluję smakówkę to na początku postępuję jak przy rektyfikacji i odpad już jest odebrany przed tymi ~200ml (przy smakówkach odbieram nawet więcej odpadu kropelkowo niż przy zwykłej rektyfikacji cukrówki).
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Ocena pracy Kolumna Terra LM

Post autor: rozrywek »

Też jestem za małymi zrzutami. Nie destabilizujesz całego procesu.
Kropelkowo trwa to o wiele dłużej. Ale Poczekaj. Przy smakówce to przedgon inaczej wygląda. Dlatego zalecamy i stosujemy od wielu lat tę metodę. odbierania do małych buteleczek.
W cukrówce przedgon jest inny. Tam wycinasz wszystko do zera. Czyli przedgonu masz więcej. Odbierasz więcej. Na wszelki wypadek. Aby serduszko było czyściutkie. A owoce to kompletnie inna technologia. Po to się robi owoce. Aby był smak. I tutaj. Czas jest pojęciem względnym. 3 godziny dłużej. No to co? Ale warto było nie?. Pozdrawiam. Rw.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”