Prosty i tani amatorski e-arc - czy to się sprawdzi ?

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
zzzz...
20
Posty: 29
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2022, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: zzzz... »

Chciałbym zrobić coś na kształt systemu e-arc. Bedzi on oparty o siłownik do zamykania zaworu OVM ze znanego chińskiego portalu. Od strony chłodnicy planuję zostawić zwykły zawór z tym siłownikiem a następnie zawór precyzyjny z ustawionym na stałe przepływem ok 24 ml/min(szeregowo). Całość na poziomie ok 120 pln.
Pomysł jest taki że monitoruję 10 półkę i jak mam skok temp. to zawór zwykły się przymyka (precyzyjny ustawiony na stałe). Po powrocie temperatury do zadanego poziomu zawór ponownie się otwiera. I tu dochodzimy do sedna - czy ma to sens, czy wprowadzać po zamknięciu zaworu jakieś opóźnienie stabilizujące - np. 5 min przed ponownym otwarciem jak temp. na 10 wróci do stałego poziomu ? W związku z tym, że prędkość odbioru planuję stałą prawdopodobnie czasy otwierania zaworu w końcowej fazie będą coraz krótsze, a czasy zamykania coraz dłuższe - czy nie wpłynie to na jakość produktu ?

Czy lepsza będzie strategia po pierwszym przymknięciu zmniejszać odbiór na zaworze precyzyjnym ?

No i poza tym tematem nurtuje mnie pytanie jaką strategię grzania przyjmujecie - jeśli przy rozgrzaniu stosujemy maksymalną moc (np. 3200 W) to potem obniżać ją do 2500 W czy też nie ma to znaczenia i można zjechać do 2000 W oszczędzając prąd bez negatywnego wpływu na proces (produkt długość trawania procesu itp). Gdzieś na forum znalazłem zdanie że grzejąc z mniejszą mocą tracimy na ilości półek ale nie mogę teraz tego znaleźć.

pozdr.
zzzz...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 gru 2023, 11:28 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

HeniekStarr
650
Posty: 660
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 187 razy
Otrzymał podziękowanie: 126 razy
Re: Prosty i tani amatorski e-arc - czy to się sprawdzi ?

Post autor: HeniekStarr »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”