Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
mareklala
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 15 sty 2022, 19:47
Podziękował: 7 razy

Post autor: mareklala »

Witam Wszystkich forumowiczów.
Chciałbym prosić o konstruktywne opinie znawców tematu. Mianowicie noszę się z zamiarem zakupu kolumny Aabratek. Do tej pory "pracowałem" na kolumnie od Witka (nie będę tu wymieniał nazwiska, ale osoby z branży zapewne będą wiedziały o kogo chodzi). Keg 50l, 2 grzałki 2 i 2.5 kW, bufor, katalizator, kolumna, chłodnica. Wszystko z dobrym wypełnieniem, pełna profeska jak to od dobrego rzemieślnika. Nie miałem żadnych zastrzeżeń do pracy kolumny, ani tym bardziej do otrzymywanych produktów. Jednak w miarę jedzenia apetyt rośnie i postanowiłem przesiąść się na "wygodniejszą furę".
I tu właśnie pojawia się mój dylemat. Wybrałem dwa produkty, które spełniają w zasadzie moje oczekiwania. Obydwa od znanych producentów: AK-Spaw i Szamet.pl (Szatan destylatory). Osobiście zauważyłem dwie różnice w budowie kolumn (oprócz wielkości zbiornika, który jest dla mnie bez znaczenia), mianowicie położenie LM oraz wypełnienie bufora. Nie wiem jakie i czy w ogóle mają znaczenie te dwie różnice w prowadzeniu procesu oraz w jakości urobku. A może są jeszcze jakieś różnice, których nie zauważyłem.
Bardzo proszę o jakieś rady... który wybrać i dlaczego ??? Wiem, że to trudne, bo obydwaj producenci są mistrzami w swoim fachu oraz użytkownikami forum... Niemniej może szacowne grono fachowców zbliży mnie do jakiegoś wyboru.
Poniżej linki do obydwu produktów. Z góry dziękuję :poklon; za pomoc i pozdrawiam użytkowników.
https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-a ... -olm-wifi/
https://psocimy.pl/katalog-produktow/72 ... forem.html
koncentraty wina
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 215
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: marian.naworski »

Szczerze to nie widzę sensu zmiany kolumny od witka na sprzet podany w linkach.
Poza drobnymi różnicami jak termometr wifi , czy możliwość dołożenia TC do bufora nic się nie zmieni dalej będziesz mieć taką samą wydajność L/h
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: kleryk88 »

a opisz sprzęt co masz moze po prostu doradzimy ci co ulepszyć i tyle nie ma sensu kupować nowego , można też pomyśleć o kupnie automatu i uzbroić twoją kolumnę

Autor tematu
mareklala
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 15 sty 2022, 19:47
Podziękował: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: mareklala »

Odnosząc się do dwóch powyższych postów, to w tej chwili nie mam już żadnego sprzętu. Ten, który miałem, sprzedałem, postanowiłem trochę dołożyć właśnie dla termometrów wi-fi oraz późniejszej ewentualnej rozbudowy np. o kolumnę półkową... Oprócz termometrów w kolumnie, którą miałem brakowało mi "podglądu ilości wlanego do zbiornika wsadu oraz doczytałem się że mój bufor nie miał dogrzewaczy... Być może niewiele to zmienia w samym procesie, a te niuanse, których mi brakowało można by taniej dorobić, ale tak to sobie wymyśliłem i trudno... muszę z tym żyć ;) Sprzętu na tą chwilę nie mam, a hobby mi się spodobało, więc proszę o radę...
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 lis 2023, 09:15 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: Mrooq »

mareklala pisze: wtorek, 21 lis 2023, 08:19oraz późniejszej ewentualnej rozbudowy np. o kolumnę półkową...
Jeżeli półeczki Ci w głowie, to bym rozważył inna drogę. Czyli zakup zbiornika do gęstego, bo filtrowania wcześniej czy później każdy ma dość.
Np. https://ak-spaw.pl/produkt/zestaw-60l-do-smakowek/
Adam daje się namówić na dospawanie portu na zwykła grzałkę, tak żeby gotować ilości mniejsze niż 30l (np. Do metody 2,5) za jakiś czas możesz dołożyć bufor i zasyp i masz sprzęt w pełni kompletny.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

EdiWillow
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:39
Ulubiony Alkohol: Śliwowica
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: EdiWillow »

Trochę nie rozumiem czego oczekujesz od kolejnego zestawu. Ten, który posiadałeś w pełni realizował te, które podałeś w linkach. Półki? Jeżeli zastanawiasz się nad sztuką destylacji to musisz wiedzieć, że sama kolumna nie wpłynie na jakość. Podpisuję się pod radą kolegi Mrooq. W przypadku destylacji największą rolę, pomijając wiedzę odgrywa zbiornik oraz sposób maturacji a to, czy wybierzesz kolumnę półkową, pot-still lub głowicę na katalizatorze jest już kwestią gustu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 lis 2023, 15:48 przez EdiWillow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 215
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: marian.naworski »

Jeśli myślisz o półkach to idealnym rozwiązaniem będzie zbiornik od Akspaw z grzałkami ULWD, oraz mieszadłem. A jeśli interesuje cię tylko zasyp i czysta to może sterownik SKN , same termometry wifi dużo nie zmienią podczas procesu .

Autor tematu
mareklala
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 15 sty 2022, 19:47
Podziękował: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: mareklala »

No właśnie na razie w kręgu moich zainteresowań pozostaje wyłącznie "czystość" ze względu na brak własnych zasobów na gęste oraz trochę kiepskie warunki na robienie gęstych zacierów. Ta półka, to ewentualna przyszłość... Na ten moment budżet ok. 4 tyś. A automat, to kompletnie nie moja bajka. Lubię uczestniczyć w procesie i sprawia mi to frajdę, tylko nie lubię latać do "szopki" co 10 min. i sprawdzać temperatur. A że korzystam ze studni głębinowej z pompą, to już ze dwa razy miałem niespodziankę w postaci wyrzutu urobku przez chłodnicę (stąd konieczność termometrów wi-fi.
Na razie jak rozumiem nie ma jakichś dużych za lub przeciw którejś z kolumn...
A że tak zapytam w tym kontekście: "Poza drobnymi różnicami jak termometr wifi , czy możliwość dołożenia TC do bufora nic się nie zmieni dalej będziesz mieć taką samą wydajność L/h ", to myślałem że ta metoda zrzutów przedgonów może nie tyle zwiększa wydajność procesu ile chociaż skraca czas odbioru przedgonów ??? czy się mylę ?
EdiWillow pisze: wtorek, 21 lis 2023, 15:44 Trochę nie rozumiem czego oczekujesz od kolejnego zestawu. Ten, który posiadałeś w pełni realizował te, które podałeś w linkach. Półki? Jeżeli zastanawiasz się nad sztuką destylacji to musisz wiedzieć, że sama kolumna nie wpłynie na jakość. Podpisuję się pod radą kolegi Mrooq. W przypadku destylacji największą rolę, pomijając wiedzę odgrywa zbiornik oraz sposób maturacji a to, czy wybierzesz kolumnę półkową, pot-still lub głowicę na katalizatorze jest już kwestią gustu.
Panowie (bo chyba się nie zrozumieliśmy)... Ja nie proszę o doradztwo jaki sprzęt wybrać (w sensie rodzaj, wyposażenie itp., itd.). Ja wiem, co ja miałem i co chcę mieć. Wrzuciłem dwa linki z kolumnami, które sobie wybrałem. Żeby na rynku była jedna tego rodzaju kolumna, to nie byłoby tematu, po prostu bym ją kupił... A, że znalazłem dwie, dobrych producentów, robiące jednakowy produkt, ale jednak nieco się różniące, to właśnie te drobne różnice w budowie budzą moje zastanowienie i ciekawość.
Widzę jednak, że niepotrzebnie rozpisałem się w pierwszym poście i stąd takie niepotrzebne wycieczki.
Jakby pierwszy post składał się tylko z tych dwóch lików i pytania... "Panowie, którą kolumnę byście wybrali i dlaczego ?", to co byście napisali ???
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 lis 2023, 20:20 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: jakis1234 »

To ja bym napisał, że ak-spaw.
A dlaczego? Bo właśnie od niego mam zbiornik ULWD z mieszadłem i to jest mistrzowska robota. Żadnych zastrzeżeń.
A dlaczego nie szamet? Bo go nie mam i nie znam i tylko dlatego.
Podałeś linki do dwóch uznanych producentów, różnice minimalne, o wyższości tri clampów nad sms toczyła się dyskusja typu wyższości świąt...
W jednym duże jeziorko, w drugim małe, które lepsze? Znowu, na ogół, te które ma dana osoba.
Trudno tutaj radzić, nie sądzę, żeby ktoś miał jedną i drugą kolumnę i mógł je porównać.
Kup którąś i będziesz zadowolony.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
mareklala
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 15 sty 2022, 19:47
Podziękował: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: mareklala »

Bardzo dziękuję jakis1234... właśnie o tego typu opinie mi chodziło. A Twoim zdaniem to umiejscowienie LM (AK-spaw przeniósł do pionowej części chłodnicy) ma jakieś większe znaczenie, czy tylko spowodowało powiększenie jeziorka ?
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 189
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: aras.aras »

mareklala pisze: wtorek, 21 lis 2023, 20:11 Panowie (bo chyba się nie zrozumieliśmy)... Ja nie proszę o doradztwo jaki sprzęt wybrać (w sensie rodzaj, wyposażenie itp., itd.).
Ciężko znaleźć racjonalny powód Twojego ruchu i z tego właśnie może to wynikać. To dobrze, że jesteś na tyle majętny by pozwalać sobie na taką wymianę, jednakże świadczy ona wyłącznie o Twoich potrzebach wizualnych niż praktycznych ;) Jeżeli chodzi o wybór tych dwóch konkretnych zestawów to moim zdaniem jedna i ta sama półka. Posiadam zestaw do rektyfikacji od Adama i zbiornik z płaszczem od Rafała. Oba wykonania w bardzo dobrej jakości. Przy wyborze głowicy uwzględnij tylko wielkość jeziorka i port czujnika temperatury, większe umożliwia łatwiejszy sposób odbioru przedgonu a czujnik przyda się przy destylacji. Pozdrawiam :)

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Na Twoim miejscu to zamiast w termometry Wi-Fi bym zainwestował w zamknięty obieg wody chłodniczej z jakimś wymiennikiem ciepła na dworze, skoro nie możesz ufać wodzie ze studni.

Dlaczego? Bo jak zauważysz niepokojącą zmianę temperatury to już będzie za późno i cała rektyfikacja będzie zanieczyszczona i musisz puszczać raz jeszcze.

W cenie termometru wifi możesz też mieć kamerę i mieć podgląd na cały sprzęt.

Autor tematu
mareklala
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 15 sty 2022, 19:47
Podziękował: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: mareklala »

aras.aras, trochę masz rację pisząc o wizualnym aspekcie wymiany sprzętu, jednak ja widzę także odrobinę praktyczności ;) No bo po coś koledzy pokroju Adama, czy Rafała wprowadzają jakieś zmiany w konstrukcjach swoich wyrobów. Myślę, że każda zmiana jakoś poprawia jak nie produkt końcowy, to chociaż jakiś aspekt procesu... Po coś te zmiany jednak są (np. dogrzewacze bufora, wymuszone obiegi, większe jeziorka)
Kupując swój pierwszy sprzęt od Witka nie byłem pewny, czy będzie to moje hobby i dlatego nie inwestowałem od razu wszystkich środków przeznaczonych na "zainteresowania pozalekcyjne". Teraz wiem, że to i ciekawe i pożyteczne hobby (w moim wieku już trzeba zacząć dbać o zdrowie i spożywać produkty jak najbardziej bio :) .
Mam świadomość, że trochę będę stratny na tej wymianie, ale mam też nadzieję, że postępy jakie konstruktorzy poczynili od momentu zakupu przeze mnie kolumny od Witka przyniosą jakieś wymierne efekty (choćby miał to być np. o godzinę krótszy proces, albo taka jakość serca jak teraz jest po metodzie 2.5 ).
Wielkie dzięki wszystkim za odzew i pomoc...
Do wiosny mam czas aby dogłębnie przemyśleć temat i coś wybrać.
Pozdrawiam

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: Szlumf »

mareklala pisze: środa, 22 lis 2023, 21:13 ..................................
Do wiosny mam czas aby dogłębnie przemyśleć temat i coś wybrać.
Pozdrawiam
Może zamiast wybierać gotowca sam zaproponuj - po lekturze - kolegom konstruktorom zestaw uwzględniający Twoje preferencje i najnowsze rozwiązania. Wytwórcom sprzętu - nie wszystkim - nie opłaca się lub nie chce wprowadzać nowinek (które wypadałoby dobrze sprawdzić) bo i tak ich produkty schodzą jak świeże bułeczki. Kupisz wiosną sprzęt, który za rok czy dwa będziesz chciał wymienić bo okaże się, że jak bufor to tylko z pompą gazową lub w kotle, przedgony warto odbierać z odpowietrzenia a poziome skraplacze (Thor, AAbratek) wymienić na pionowe.

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: prolog1975 »

Krótszy czas to średnica rury, jakość to ilość wypełnienia od pomiaru temperatury do odbioru. Kup sobie zbiornik 100 zasilanie 9kW do tego kolumnę 76, bufor z cyrkulacją, od pomiaru nad buforem do OLM minimum te 110 cm dobrego wypełnienia. Nad OLM 30 cm sprężyn, głowica całość sterowana Bieleckim. Prędkość jest, moc jest, bezpieczeństwo jest, jakość to zależy jak ustawisz sterownik. Niewiele zyskasz organoleptycznie od tego sprzętu co miałeś pewnie nic ale ilością i prędkość to przepaść.
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 lis 2023, 01:53 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
mareklala
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 15 sty 2022, 19:47
Podziękował: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: mareklala »

Szlumf pisze: środa, 22 lis 2023, 22:57
mareklala pisze: środa, 22 lis 2023, 21:13 ..................................

Może zamiast wybierać gotowca sam zaproponuj - po lekturze - kolegom konstruktorom zestaw uwzględniający Twoje preferencje i najnowsze rozwiązania. Wytwórcom sprzętu - nie wszystkim - nie opłaca się lub nie chce wprowadzać nowinek (które wypadałoby dobrze sprawdzić) bo i tak ich produkty schodzą jak świeże bułeczki. Kupisz wiosną sprzęt, który za rok czy dwa będziesz chciał wymienić bo okaże się, że jak bufor to tylko z pompą gazową lub w kotle, przedgony warto odbierać z odpowietrzenia a poziome skraplacze (Thor, AAbratek) wymienić na pionowe.
Niestety aż tak mocny w tym temacie nie jestem, dlatego poprosiłem o opinie innych użytkowników. Jednak jakieś tam zmiany i nowinki są wprowadzane (kiedyś nikt nie słyszał o buforze czy OLM). A to, że za jakiś czas ten sprzęt z "dziś" być może nie będzie odpowiadał ówczesnym standardom, to chyba nawet dobrze. Będzie to znaczyło, że "świat" idzie naprzód.
Reasumując, mam wrażenie, że dostałem po nosie prosząc o pomoc w wyborze kolumny. Z perspektywy zamieszczonych odpowiedzi teraz całkiem inaczej sformułował bym swój pierwszy post. W zasadzie wszystkie odpowiedzi dotyczą nieistniejącego pytania "Czy jest sens wymiany kolumny od Witka na kolumnę Adama lub Rafała", a nie do końca o to pytałem.
Niemniej bardzo dziękuję Wszystkim za chęć wyrażenia swojej opinii.
Pozdrawiam

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: Szlumf »

mareklala pisze: środa, 22 lis 2023, 21:13 ......................
Mam świadomość, że trochę będę stratny na tej wymianie, ale mam też nadzieję, że postępy jakie konstruktorzy poczynili od momentu zakupu przeze mnie kolumny od Witka przyniosą jakieś wymierne efekty (choćby miał to być np. o godzinę krótszy proces, albo taka jakość serca jak teraz jest po metodzie 2.5 ).
..........................
Oczekujesz wymiernych efektów w porównaniu z poprzednią kolumną a wybierasz konstrukcje niewiele lub wcale się od niej nie różniące więc i efekty będą podobne. Jeżeli chcesz poprawy to musisz skorzystać z rozwiązań które na razie nie są powszechnie stosowane.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: rozrywek »

Którego producenta byś nie wybrał, to już sukcesem jest to że wybrałeś konkretnych a nie jakieś e destylatory.

Nie można polecić którego ponieważ wiele osób ma sprzęt od jednego, a wielu od drugiego i sobie chwalą.


Lista polecanych producentów to lista fachowców. Najlepszych. Tutaj musisz wybrać sam.
Piszesz że masz przeznaczone na to 4k. A to już można szaleć.
Także którego byś nie wybrał to i tak............będziesz pan zadowolony.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
mareklala
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 15 sty 2022, 19:47
Podziękował: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: mareklala »

"Piszesz że masz przeznaczone na to 4k. A to już można szaleć."

A to z ciekawości podpytam, czy masz na myśli to, co wybrałem, czy jednak jakieś inne konfiguracje (zestawy) ?
Ostatnio zmieniony sobota, 25 lis 2023, 17:50 przez mareklala, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze sprzętu...

Post autor: rozrywek »

Teraz konfigurację są takie że masz możliwość rozbudowy w każdym momencie.
Obydwu wybranym konstruktorom Polmos może robić łaskę na stojąco.

Z czasem możesz sobie dokupić i półkową i co tylko chcesz.
Na razie wystarczy ci dobry aabratek z pełnym wyposażeniem.
A w tych pieniążkach to się na stówę wyrobisz.
Pogadaj z jednym i z drugim co ci zaproponują.

Pamiętaj że na sprzęt będziesz musiał odrobinę poczekać.
Dlatego nie mogę tu ci polecić żadnego z nich ponieważ obydwaj są zarąbiaszczy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”