Uszczelka do zaworu 1/2 cala

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Pomóżcie, bo poległem na tak prostym temacie :D

Otóż chcę w garze wywiercić otwór i wstawić zawór spustowy na gwincie 1/2 cala - z drugiej strony będzie normalna nakrętka nierdzewna (nie mam możliwości spawania, zresztą ścianki są cienkie). Pytanie jak to uszczelnić? Szukam pod hasłem uszczelka gwintu, oring, itp - ale nie udało mi się trafić na nic co by miało jakiś atest do kontaktu z żywnością (silikon, EPDM).

Być może pozostanie mi wycięcie własnej z maty silikonowej, ale wolałbym uniknąć takiej dłubaniny.

Z góry dziękuję :)
Ostatnio zmieniony sobota, 2 wrz 2023, 16:25 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

gbksiazczak
20
Posty: 27
Rejestracja: środa, 5 lip 2023, 10:49
Krótko o sobie: Grześ ze wsi mazowieckiej
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Uszczelka do zaworu 1/2 cala

Post autor: gbksiazczak »

Otwór ma być w dnie gara czy z boku? Jeśli w płaskim dnie, to silikonową podkładkę można kupić wg rozmiaru. Gorzej z boku, bo nie jest płasko i uszczelka będzie się wyginać, więc powinna być odpowiednio gruba, co spowoduje, że osadzenie nie będzie całkiem sztywne. Chyba, że na siłę wyprostujesz bok gara.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Uszczelka do zaworu 1/2 cala

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Z boku, ale to sa cienkie scianki i na spokojnie się odkształcą.

Co do silikonowych podkładek to nie mogę właśnie nic na 1/2 cala znaleźć
Ostatnio zmieniony sobota, 2 wrz 2023, 18:56 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Uszczelka do zaworu 1/2 cala

Post autor: wawaldek11 »

A może wlutować na miękko nakrętkę od środka i wtedy na teflon? Lutownica do rynien potrzebna, nie palnik.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Uszczelka do zaworu 1/2 cala

Post autor: nemeto »

tanczacy-z-drozdzami pisze: sobota, 2 wrz 2023, 18:55

Co do silikonowych podkładek to nie mogę właśnie nic na 1/2 cala znaleźć
Drugi u mnie wynik z goggle
https://www.googleadservices.com/pagead ... s=8&adurl=

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Uszczelka do zaworu 1/2 cala

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

takich widziałem sporo - tylko żadne nie ma informacji o ateście spożywczym a 21 mm to chyba za szeroko bo wewnętrzny gwint 1/2 cala ma 19 mm
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Uszczelka do zaworu 1/2 cala

Post autor: nemeto »

Jeśli to na 100% silikon to będzie dobre, ewentualnie epdm też może być. Myślisz, że ilu z tutaj obecnych ma uszczelniania atestowane? Ja stawiam na ułamek procenta :D
Ewentualnie kup jakąś płytę silikonową z atestem FDA - z tym, że to już inny pieniądz.
A co do gwintów - a ile ma po zewnątrz 1/2"? ;)
Bo rozumiem skręcone to będzie z użyciem jakieś grodziowki z uszczelnieniem doczołowym (zawór-uszczelka-blacha-uszczelka-przeciwnakrętka).
Chyba, że masz zawór z gwintem zewnętrznym który będzie przechodził przez blachę to sprawdź czy sześciokąt (o ile jest) na zaworze przy gwincie jest na tyle duży, żeby dociągnął Ci uszczelkę.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Uszczelka do zaworu 1/2 cala

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

No ja kilka lat spędziłem na oddziale onkologii - jednak się atestowanych wolę trzymać, nie chcę tam wracać :D A chińczycy walą co chcą jak się ich dobrze nie pilnuje - ile było cyrków z "czarnym nylonem" przy sprzęcie do gotowania.

Będzie dokładnie jak opisałeś - gwint ma po zewnątrz 21 mm tylko się zastanawiam czy przy tolerancjach jakie tam są (realnie wg. standardu jest chyba 20.7) to dociśnie prawidłowo. Z drugiej strony to zawór będzie miał gwint wewnętrzny i to raczej nie będzie problemem.

Coś takiego znalazłem z atestem:

https://oringi-simmeringi.sklep.pl/orin ... 34,pl.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”