Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
hajtaler428
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 20 cze 2023, 12:13

Post autor: hajtaler428 »

Witam. Jestem nowym użytkownikiem, nigdy jeszcze nic nie miałem do czynienia z destylowaniem. Niedawno wszedłem w posiadanie takiego sprzętu jak poniżej(dostałem w prezencie). Z tego co zdążyłem już doczytać na forum to taki sprzęt radzicie omijać szerokim łukiem. Moje pytanie - co mogę na takim sprzęcie uzyskać, co można poprawić(pominąć zimne palce, zaizolować odstojniki). Czy może jakaś przeróbka/dostawka niedużym kosztem - zimne palce zaczynają się zaraz powyżej gwintu, więc żeby np. dodać wypełnienie musiałbym dołożyć(domówić) element.
Czy się nie męczyć i rozejrzeć się za inną kolumną?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: AAmatorek »

Witaj.

Jeżeli nie wydałeś na to ani złotówki to pół biedy. Możesz zrobić z tego prostego potstilla lub sprzęt odpedowy.
Dobrze ociepl te odstojniki ewentualnie odetnij górną rurkę i połącz bezpośrednio z chłodnicą wężykiem w 100% z silikonu.
Nie oczekuj cudów, ponieważ rura jest bardzo krótka i nie ma miejsca na wypełnienienie.

Zrób sobie nastaw i spróbuj co wyjdzie, będziesz mial porównanie na później. Pamiętaj aby wylać zawartość odstojników po odbiorze przedgonu, ponieważ tam też się zgromadzi i będzie zasyfiał serce

Autor tematu
hajtaler428
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 20 cze 2023, 12:13
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: hajtaler428 »

Dzięki za odzew. Taki mam plan - nastawić cukrówkę i zobaczyć co z tego wyjdzie. Pytanie tylko jak z tym jechać - uruchamiać palce? Jeśli tak to czy szeregowo za chłodnicą czy przez trójnik oddzielnie zasilić? Destylować raz czy więcej? Wiem że te wszystkie informacje są tu na forum jestem w trakcie lektury i byłem zanim dostałem wspomniany sprzęt - zbierałem informacje aby właśnie takowy skompletować
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2926
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Przy cukrówce zimne palce jak najbardziej podłącz.
Kup rozdzielacz z zaworkami żebyś miał możliwość regulacji przepływu wody przez nie.
Odstojniki zaizoluj dobrze.
Zasyp całość sprężynkami (Oczywiście bez chłodnicy :D )
Może wyjdzie pijalny bimber :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
hajtaler428
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 20 cze 2023, 12:13
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: hajtaler428 »

Ok dam sprężynki. Tylko jakie i ile?(ile ,miedzi i ile stalowych?) Kolumna ma 50 cm(ok 0,8 L), odstojniki 2x ok 0,25 L (też zasypać)?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2926
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Do cukrówki miedz nie potrzebna.
Odstojniki tylko zaizoluj nie zasypuj.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 189
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: aras.aras »

Najsensowniej wyciąć odstojniki i wydłużyć kolumnę. Znam kolegę, co podejmuje się przerabiania tego typu aparaturek 😉
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: AAmatorek »

@hajtaler428 a przyświec latarka do środka i zobacz czy na tych palcach nie ma rdzy i kalafiorów. Może być tak, że nawet nie warto tego przerabiać ...

Autor tematu
hajtaler428
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 20 cze 2023, 12:13
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: hajtaler428 »

Kalafiorów nie ma, spawy są tylko z zewnątrz - kolumna w miejscu ZP przewiercona jest na wylot. Miałbym człowieka który by to poprawił tylko muszę wiedzieć co i jak. Rozumiem że przedłużenie kolumny na tyle ile mi wysokość pomieszczenia pozwala(ok 180) czy nie ma potrzeby?
Czy tak jak w zał będzie ok?
Takie obejście odstojników górą czy wyciąć całkiem i skrócić jak w 2 opcji?
Czy pierwszy element/ przedłużka zrobić w formie wymiennego gotowego katalizatora?
Jak już będę to przerabiał to chciałbym na w miarę uniwersalny sprzęt.
keg2.jpg
keg3.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 28 cze 2023, 22:52 przez hajtaler428, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: lesgo58 »

Góral bagienny pisze: środa, 28 cze 2023, 05:12 :witam: Do cukrówki miedz nie potrzebna.
Odstojniki tylko zaizoluj nie zasypuj.
Należy się sprostowanie.
Oczywiście, że do cukrówki można zrezygnować z miedzi. Ale pod jednym ważnym warunkiem. nastaw musi być wykonany zgodnie ze sztuką.
Jeśli zaniedba się nastaw - to niestety - ale bez katalizatora się nie obejdzie. Smród jaj gwarantowany.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: AAmatorek »

@lesgo58 masz rację, ale w tym hobby to chyba lepiej przykładać się we wszystkim od A do Z. :) bo zaraz chłopak pomyśli, że jak kupi CU to będzie mógł pominąć krok przykładania się do nastawu.

@hajtaler428 spawy sa na zewnątrz a wewnątrz będzie przegrzany materiał= rdza. Na początek załatw przedłużenie, zaizoluj te odstojniki i pamiętaj aby je wylać po odbiorze przedgonu.

Autor tematu
hajtaler428
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 20 cze 2023, 12:13
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: hajtaler428 »

AAmatorek pisze: czwartek, 29 cze 2023, 10:39 bo zaraz chłopak pomyśli, że jak kupi CU to będzie mógł pominąć krok przykładania się do nastawu.
Nie no ja to raczej z tych co lubią mieć wszystko dopięte od A do Z - po to tu jestem. Całkiem nieźle wychodzi mi produkcja wędlin co było poprzedzone lekturą forum tematycznego, tak samo czynię z trunkami. Koledzy tylko troszkę mi pomieszali szyki prezentując mi to "cacko" - coś tam słyszeli że zasięgam wiedzy i taki finał.... No ale cóż
AAmatorek pisze: czwartek, 29 cze 2023, 10:39 Na początek załatw przedłużenie, zaizoluj te odstojniki i pamiętaj aby je wylać po odbiorze przedgonu.
Co do modyfikacji - to wolałbym wiedzieć od razu co i jak najlepiej poprawić na 100% żebym nie zawracał chłopakowi głowy co chwila
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 cze 2023, 23:18 przez hajtaler428, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: AAmatorek »

Wobec tego zrób tak jak na obrazku nr 2. - Wywal zupełnie odstojniki.


Ps.
Tak na później ;)

Kolumnę po przerobieniu odwróć do góry nogami, nałóż wężyk na wylewkę z chłodnicy i zalej gorącą wodą z kwaskiem cytrynowym do pełna- odstaw tak na noc i wypłucz (utleni się cala rdza i inne syfki)

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: HeniekStarr »

hajtaler428 pisze: poniedziałek, 26 cze 2023, 23:00 Witam. Jestem nowym użytkownikiem, nigdy j musiałbym dołożyć(domówić) element.
Czy się nie męczyć i rozejrzeć się za inną kolumną?
Jeżeli nie ogranicza Cię budżet ( a i tak planujesz dołożenie wypełnienia, przedłużenie, zaworek precyzyjny do sterowania chłodziwem - do półmetrowego kawałka rury nieznanej proweniencji)- to sugeruję zakup czy zmontowanie urządzenia dostosowanego do Twoich potrzeb i celów.
Uniwersalny sprzęt, to kolumna z głowicą Bokabob, czy skraplacz pionowo, czy poziomo czy pod kątem, czy w puszce, kolumna dzielona. I spirytus zrobisz, i destylację prostą na tym przeprowadzisz

Autor tematu
hajtaler428
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 20 cze 2023, 12:13
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: hajtaler428 »

Witam po dłuższej przerwie. Jestem po modyfikacji sprzętu - przedłużyłem kolumnę o 70cm i usunąłem odstojniki. Dodałem 0,25l wypełnienia miedzią i 1L nierdzewki.
Zgodnie ze wskazówkami wytrawiłem kolumnę roztworem z kwasku. Jestem po odpędzie 25l nastawu cukrówki. Stosowałem drożdże turbo x-pure z receptą na 9kg cukru (już wiem że to za dużo, nastaw stanął na 3blg)
Wyszło mi z tego tematu 0,2 l "podpałki" i 3l towaru 96%

Teraz pytanko odnośnie tego co zostało - ok 21l i 9blg - mogę to wykorzystać do następnego nastawu ale czy innego niż cukrówka (chciałem zrobić smakówkę z winogron). No i jak to ewentualnie przygotować/rozrobić.

Kolejne pytanie - jeśli mam nieduże ilości bimbru który gdzieś kiedyś dostałem ale nie jest jakościowo zbyt dobry to mogę go dolać do nastawu i destylować?

Krychu35
300
Posty: 307
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: Krychu35 »

@hajtaler428 :witam:
Po co chcesz psuć tak dobry produkt jak winogrono woda odwarowa z 9blg ( bo tak zrozumiałem Twoje pytanie) :scratch:
Zrób osobny Nastaw na winogronach z ewentualnym dodatkiem cukru w ilości 1kg na 10l nastawu ;) zapodając bajanusy :punk:
A na tym dundrze co masz przygotuj kolejny Nastaw do 21blg i po skończonej fermentacji ( -4blg) dolej ten bimberek i na spiryt :ok:

Autor tematu
hajtaler428
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 20 cze 2023, 12:13
Re: Pot-still z zimnymi palcami i odstojnikami

Post autor: hajtaler428 »

No o to mi właśnie chodziło żeby potwierdzić że właśnie tego dundru to nie za bardzo mogę użyć do owocówki bo tam (jak doczytałem) ilość cukru to do 10% wagi owoców i rozcieńczyć w możliwie minimalnej ilości wody, więc wiadomo że 21 litrów to za dużo - użyję tego do następnej cukrówki (dobiję do 21blg) i po zakończeniu fermentacji dodam kiepski bimber i pogon z ostatniej destylacji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”