Pytanie o pożywkę

Najdawniej znane, o wspaniałej tradycji, doskonałe napoje winne:)

Autor tematu
Emik3
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 29 lip 2023, 14:38
Podziękował: 1 raz

Post autor: Emik3 »

Witam,
jestem pszczelarzem i w tym roku postanowiłem wstawić swój pierwszy miód pitny, jednak przez natłok pracy, moja wiedza oparła się tylko o youtube a miód właśnie trafił do słoików i najłatwiej było wstawić póki płynny.

Wczoraj wstawiłem 10 litrowy szklany miodu pitnego. 3x 0.9 litra wielokwiatu, 6.5 litra wody. Matkę drożdżową nawodniałem godzinę, miód mieszałem 15 minut mikserem w większym wiaderku, przy okazji go napowietrzając. Dodałem do słoika. Drożdże HD T18. BLG startowe 25. Fermentacja burzliwa ruszyła po kilku godzinach. Szukałem pożywki, którą można by dodać od razu, jednak takiej nie znalazłem. Mam pożywkę Springferm, niestety nie znalazłem nigdzie szczegółowych informacji o jej dawkowaniu. Podana jest informacja o uniwersalnych 2g na 10 litrów nastawu. Okres kiedy podać pożywkę widziałem informacje o 24h od nastawu do 4-7 dni a nawet w 1/3 fermentacji. Jest gdzieś tabelka, albo informacje aktualne o stosowaniu konkretnych pożywek? Chcę zrobić zwykły miód pitny bez dodatków, najwyżej po zakończeniu fermentacji go dosłodzić miodem.

Z góry dzięki za pomoc.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Pytanie o pożywkę

Post autor: Szlumf »


Autor tematu
Emik3
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 29 lip 2023, 14:38
Podziękował: 1 raz
Re: Pytanie o pożywkę

Post autor: Emik3 »

Dzięki, przeczytałem tamte tematy. Okazało się w skrócie, że DAP nie zakupiłem i teraz na szybko korektę będę musiał zrobić, nastaw zrobiłem w piątek, we wtorek dodam DAP razem z pożywką. A kolejny nastaw już jak Bozia przykazała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miody Pitne”