Problem z kolumną sitową


Autor tematu
rysiu_86
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 27 wrz 2014, 11:57

Post autor: rysiu_86 »

Witam wszystkich
Zbudowałem kolumnę sitową składająca się z 10 półek w celu otrzymania lepszego destylatu z cukrówki, niż na kolumnie zasypowej. Niestety bardzo się zawiodłem, ponieważ pierwsze 3 litry po rozcieńczeniu czuć coś pomiędzy pogonami a przedgonami trudno to określić. Poza tym sama wódka jest bardziej paląca niż z kolumny z wypełnieniem. Nie wiem w czym tkwi problem, może z Waszą pomocą uda się to ustalić. Parametry kol. sitowej: keg 50l, katalizator 30 cm miedzi, 10 półek sitowych szkło 70cm gr.5 mm, OLM 30 cm, gł. aabratek, dla porównania kol. z wypełnienim: 50l keg katalizator 30 cm, 120cm rury 60,3 ze sprężynkami plipka, OLM i głowica jak w przypadku kol. sitowej.
Proces przeprowadzany tak samo jak na kol z wypełnieniem. Po odebraniu przedgonów proces był prowadzony na 2,4 kW. Barbotaż na poziomie przelewu tj. ok 35 mm. Na samym początku tylko pierwsza półka nie pracowała należycie tzn. płyn był na półce ale nie występował barbotaż. po ok 2h półka zaczęła pracować. Termometr umieściłem na 3 półce sitowej. Po odebraniu 3l temperatura zaczęła rosnąć, więc skręciłem zaworek precyzyjny w OLM. W miarę upływu czasu musiałem coraz to bardziej go przekręcać, co w porównaniu z kol. zasypową robię to dopiero po odbiorze 5 litrów destylatu. Zamieszczam rys. półki sitowej wraz z wymiarami. Nie wiem czy bufor wpłynął by znacząco na jakość destylatu?
Kilka lat temu wykonałem 5 półek kołpakowych na wzór StillDragon plus dodane kilka ulepszeń dzięki herbacie. Jednak przy 2 kW zalewało kolumnę i po kilku destylacjach poszła w kąt.
Przed zbudowaniem kol. sitowej zrobiłem test na hybrydzie tj. moje 5 półek kołpakowych plus 5 półek sitowych pożyczonych od kumpla i wynik jakościowy wyszedł lepszy niż na kol. zasypowej, wiec postanowiłem wykonać tą felerną kol. sitową której destylat przypomina mi moją pierwszą kolumnę CM.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 kwie 2023, 20:32 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2926
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Problem z kol. sitową

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Kolumna półkowa lepsza od zasypu do cukru :scratch:
Gdzieś Ty to wyczytał.
Jak robię czystą na półkowej czyli chcę mieć jak najmniej aromatów to barbotaż mam na full.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
rysiu_86
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 27 wrz 2014, 11:57
Re: Problem z kol. sitową

Post autor: rysiu_86 »

W temacie kół. półkowej nie jeden użytkownik pisał, że już na 5 półkach były lepsze wrażenia smakowe, niż na zasypie. Barbotaż miałem nawet na połowie szkła. Może się wypowie ktoś kto użytkuje sita do cukrowej.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 136
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Problem z kol. sitową

Post autor: cumel »

Kolumna półkowa chyba nigdy nie da tak oczyszczonego spirytu jak zasypowa. Ja robię spiryt na półkowej, mam 14 półek, bufor, olm. Oraz nie robię go z cukru tylko minimum skrobia ziemniaczana. Co wychodzi to tu koledzy którzy byli na zeszłorocznym zlocie napiszą :D Jak koniecznie cukier to wróć do zasypowej. Termometr na 3 półce? moim skromnym zdaniem za nisko to nie zasyp u mnie jest na 9 półce. Działało to nawet w automacie z skn i dawało bardzo fajny produkt. Do tego te sita mają za mało otworów u mnie jest około 230szt na 70mm szkła ;)

Autor tematu
rysiu_86
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 27 wrz 2014, 11:57
Re: Problem z kol. sitową

Post autor: rysiu_86 »

A jakiej średnicy masz otwory?
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 136
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Problem z kolumną sitową

Post autor: cumel »

1,5 albo 1,6mm
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”