Wtórny ruch par w kolumnie

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Mioss
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 18 mar 2018, 18:11
Krótko o sobie: Zgryźliwy archeolog
Ulubiony Alkohol: Rum, im starszy tym lepszy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 1 raz

Post autor: Mioss »

Czołem wszystkim.

Mam ciekawą zagwostkę, nie natrafiłem nigdzie na opis podobnego zjawiska, a trochę mnie ono martwi, bo 1) marnuje mi się destylat, 2) bez szeroko otwartego okna robi się niebezpiecznie.

Bez względu na przepływ wody przez chłodnice, przy rozgrzewaniu kolumny wydobywa mi się opar (przy czym nie jest to widoczna para, tylko wyczuwalny na skórze chłodny powiew). Założyłem zagiętą rurkę na koniec chłodnicy, gdzie zebrało się troszkę produktu i widać dzięki temu, że kolumna zasysa powietrze chłodnicą i wypuszcza nią nadmiar ciśnienia i tak w kółko. Chłodnica jest zimna, woda na wylocie zimna, ale opar się w dużej mierze nie skrapla. W tym momencie 91.87° w kotle, 40.50° na górze kolumny. Jedna grzałka 2500W, ale zjawisko jest też widoczne przy skręconej mocy.

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co może być przyczyną i jak się z tym zmierzyć?

Psocę na kolumnie półkowej z destylatorymiedziane, chłodnica shotgun na górze kolumny i prosta do odbioru.
In vīnō vēritās
alembiki

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Wtórny ruch par w kolumnie

Post autor: rastro »

Zależy jak masz kociołek napełniony, ale w aparacie podczas rozruchu jest sporo powietrza, i to dość naturalne, że jest ono wypychane z aparatury przez zwiększającą się od temperatury objętość cieczy w kotle oraz przez pary, na początku też idzie trochę substancji, które zasmradzają powietrze, ale niekoniecznie skraplają się w chłodnicy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 633 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Wtórny ruch par w kolumnie

Post autor: Szlumf »

A jak zachowują się półki? To sita czy kołpaki?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Mioss
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 18 mar 2018, 18:11
Krótko o sobie: Zgryźliwy archeolog
Ulubiony Alkohol: Rum, im starszy tym lepszy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 1 raz
Re: Wtórny ruch par w kolumnie

Post autor: Mioss »

@Szlumf Półki sitowe, nie są zalane, na dolnych pojawia się para na szybkach, ale z chłodnicy shotgun nic się nie skrapla

@rastro dzięki za wyjaśnienie, tym razem miałem wyjątkowo mało w kotle, tylko 25l na 50l kocioł (normalnie grzeję 40-45), co wyjaśnia dlaczego tym razem kolumna zaczęła "oddychać" :odlot:
In vīnō vēritās
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”