Ciśnienie w kolumnie

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
zulugula
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 4 lut 2014, 07:38

Post autor: zulugula »

Witam kolegów po fachu. Mam takie pytanko ale najpierw trochę szczegółów.
Mam kolumienkę keg 30l rura fi57 wew. 54 1.5m(0,5+1) garść miedzianych reszta ko.
Głowica puszkowa z 2 misek trochę rury karbowanej, tylko lm.
Ostatnio ją delikatnie "ztjuningowałem" dodając wziernik oraz uszczelniając króćce od wody ALE... dodając dedykowany odpowietrznik, gdyż wiem że układ NIE MOŻE być szczelny, ale że samoróbka oraz zamknięty obieg wody to wole mieć kontrole czy coś nie ucieka.
A z tegoż to wylotu dałem silikon 6mm taką pętelkę że jak trochę wyleci to się w dołku zbiera.
I zauważyłem przy testach(czyszczeniu) przy małym wsadzie, 5l wody i jakieś 2l przedgonów, tak żeby silikon świeży przeżarło bo czuć w urobku, to zauważyłem spore skoki ciśnienia.
Wczoraj jak mi gazu zabrakło i na samej grzałce próbowałem to też coś nie działało tak jak trzeba, mianowicie kolumna jakby "oddycha" zasysa nieco od góry potem wypuszcza, cykl to ok 2-3 sekundy, mogę dać filmik.
Przed dodaniem odpowietrznika było słychać świszczenie coś jak człowiek z astmą(sam mam :P), a czytałem ostatnio wątek z pomiarem ciśnienia ale w kegu lub niewiele wyżej, i wiem że skoki w górę to oznaki zalania.
I jeszcze na rotametrze było te skoki widać z wiadomych przyczyn, dodam ze przy całym palniku(dostarczane ok 1800w) i grzałce 2kw(zmierzone ok 1800w) i ok 10 minutach nie miałem oznak zalania i kurde.. nie pamiętam czy w odpowietrzniku było ten ruch płynu było widać, zobaczę następnym razem.
A pytanie mam takie, czy zaobserwowaliście jakieś świszczenie przy chłodnicy, zasysanie i wypuszczanie powietrza?
Po stabilizacji o podczas odbioru płyn w rurce jest praktycznie w miejscu, a za cały proces wylewam go ok 30ml, ale w pomieszczeniu za to sporo mniej czuć że coś się dzieje :)
Trochę chaotycznie więc jak coś to pytajcie, bo tak myślę czy taka "rurka do balona" dodana do odpowietrznika w chłodnicy to jest tani sposób na wskaźnik zalania lub nie stabilności?
koncentraty wina

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Ciśnienie w kolumnie

Post autor: czytam »

Na pewno jest to wskaźnik niewystarczającego chłodzenia lub zbyt dużej mocy grzania (gdy tą kroplę wydmuchuje).
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Ciśnienie w kolumnie

Post autor: drgranatt »

zulugula pisze:Witam kolegów po fachu. Mam takie pytanko ale najpierw trochę szczegółów.
Mam kolumienkę keg 30l rura fi57 wew. 54 1.5m(0,5+1) garść miedzianych reszta ko.
Głowica puszkowa z 2 misek trochę rury karbowanej, tylko lm...
Trzeba mocno przyłożyć się aby dobrze zrobić głowicę puszkową. Moim zdaniem wymaga dużej precyzji wykonania. Nieprawidłowo zrobiona będzie zużywać bardzo dużo wody. Ludzie, ktorzy mieli źle zrobioną nie mogli pozwolić sobie na temperaturę wody wypływającej wyższą niż 35 stopni. A jak jest u Ciebie?
Podejrzewam, że u Ciebie może być podobnie skoro piszesz "trochę rury karbowanej".
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
zulugula
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 4 lut 2014, 07:38
Re: Ciśnienie w kolumnie

Post autor: zulugula »

Nie powiedziałbym ze chłodnica nie wyrabia, przepływ ok 1l/min na wyjściu 58st ostatnio miałem pod koniec, gdzie na wlocie było pewnie z 30pare. Wcześniej ustawiałem ok 0,5l-0,6l/min i pod koniec musiałem zwiększać przepływ.
dn12g.jpg
Rura dn12 a ile metrów nie pamiętam ale nieco więcej niż w aabratkach z rurą 60.
Płyn w odpowietrzniku zbiera sią bardzo powoli, bardziej mnie zastanawia jak zinterpretować ten ruch, wieczorem dam filmik na yt to pokaże o co chodzi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Ciśnienie w kolumnie

Post autor: drgranatt »

W głowicy puszkowej nie jest ważne ile metrów rury tam włożycz i to po bokach jak para mniej tam operuje. Ważne jest aby para wylatująca z kolumny od razu natrafiała na rury z wodą bo w przeciwnym wypadku leci sobie do góry nie natrafiając na przeszkody. Podobna sytuacja ma się z głowicą Thora.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Ciśnienie w kolumnie

Post autor: Szlumf »

Zrób dwa deflektory. Jeden rozpraszający pary na wlocie do chłodnicy. Drugi osłaniający wyjście odpowietrzenia. Powinno to zmniejszyć przepływ chłodziwa i ograniczyć wydmuch z odpowietrzenia. Zasysanie i wydmuchiwanie z odpowietrzenia może mieć kilka przyczyn. Głównie to nieregularne grzanie lub chłodzenie - wahania napięcia lub ciśnienia wody. Pokaż filmik to może coś się wyjaśni.

Autor tematu
zulugula
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 4 lut 2014, 07:38
Re: Ciśnienie w kolumnie

Post autor: zulugula »

Jeden na dole oczywiście mam.
IMG_20220311_180039.jpg
https://youtu.be/CJPcHyQnXiE

Przepływ wody jest stały, bo zamontowałem przepływomierz i regulator PI do pompki.
Skoków napięcia nie zaobserwowałem.
W sumie to 2-3 razy taką sytuację zaobserwowałem i chciałem zapytać na forum czy ktoś zaobserwował podobną.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”