Ponowny przerób

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
Waariat
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 29 kwie 2021, 12:37
Podziękował: 1 raz

Post autor: Waariat »

Cześć, jakiś czas temu zbudowałem swojego pierwszego potstilla. Ogrzewanie gazowe, Keg 30l, rura 28 na 1.5m w górę, wypełnienie zmywakami miedzianymi i nierdzewnymi, chłodnica z 3m rurki nierdzewnej fi8. Nie wzorowałem się na żadnym projekcie. Po pierwszych testach na starcie uzyskiwałem 80% i odbierałem do 50%. Wychodził okej. Z 25l wsadu „cukrowego” wydobywałem w sumie 5l mocniejszego i 2.5l do następnej.

Wczoraj wpadłem na pomysł dorzucenia 5 zimnych palcy i ku mojemu zaskoczeniu alkoholomierz nawet nie chciał drgnąć z probówki. Po odebraniu 3.5l dalej nie miał zamiaru wypływać wiec jak na sprzęt na który wdałem ok 600zl to jestem bardzo miło zaskoczony.

Niestety po odebraniu tych 3.5l gaz się skończył a nie miałem zapasu… narazie zostawiłem to co pozostało i zamierzam odpalić to jeszcze raz, pytanie tylko czy tak mogę i czy mimo wszystko odlać pierwsze 150 czy już wszystko wyszło za pierwszym razem?

Ile powinno mi w sumie wyjść takiego mocnego z 25l?

Pozdrawiam
Waariat
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Ponowny przerób

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Jeśli nie dolejesz nowego, to nie ma sensu odlewać tych 150ml, ale możesz dla świętego spokoju odlać je do późniejszego przerobu. Tylko pamiętaj, żeby zacząć proces z wiedzą, że już jest mniej alkoholu w kegu.\

Nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć na Twoje ostatnie pytanie, bo możemy Ci powiedzieć, ile powinno wyjść czystego alkoholu. Ok, masz 25l, ale ile cukru wsypałeś? Przerobiły do końca? Jaki % alkoholu odbierasz?.

Generalnie, to powinieneś uzyskać 500ml czystego etanolu z każdego 1kg cukru. Nie mniej, jak wiesz, są techniczne problemy, aby odebrać całość i dlatego dzielimy urobek na serce i przed/po -gony.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”