destylacja absyntu i potrzebna chłodnica

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
Jaco
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 9 gru 2008, 03:51

Post autor: Jaco »

witam wszystkich serdecznie, od dluzszego czasu interesowala mnie produkcja wlasnego absyntu, waznym elementem jej prawidlowego przeprowadzenia jest wlasnie destylacja, szukajac informacji jak ja przeprowadzic trafilem na strone alkohole-domowe.com, ktora przyblizyla mi niejako ten temat, postanowilem jak najmniejszym kosztem skonstruowac potrzebny sprzet, mysle, ze najlepiej bedzie uzyc czajnika ze stali nierdzewnej o pojemnosci 2-3 litrow, wezyka silikonowego, oraz chlodnicy zrobionej z miedzianej rurki, mam tylko kilka pytan odnosnie budowy chlodnicy jak i rurek, oraz wezyka, ktorych chce uzyc, biorac pod uwage ze nie buduje wielkiej aparatury do pedzenia bimbru to czy do budowy chlodnicy wystarczy plastyczna rurka miedziana FI 8 albo 6 (znalazlem takowa na allegro http://www.allegro.pl/search.php?string ... onal_rec=0) ? bo po wczorajszej wizycie w praktikerze i obejzeniu sztywnych miedzianych rurek o srednicy conajmiej 10mm i wiecej stwierdzilem, ze zawiniecie spirali z takiej rurki bedZie mnie kosztowalo wiecej zachodu niz to jest warte :P dzisiaj zajade jeszcze do jasamu, ale mniemam, ze znajde pewnie tez jedynie te sztywne, pytanie do was gdzie mozna znalezc oprocz allegro takowe plastyczne miedziane rurki ? no i czy przy mniejszej srednicy rurki wystarczy mi silikonowy wezyk zakupiony w sklepie akwarystycznym ? z gory dzieki za odpowiedzi
promocja
Awatar użytkownika

kelonek
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 31 paź 2008, 10:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: destylacja absyntu i potrzebna aparatura

Post autor: kelonek »

Witaj Jaco
1. W sprawie rurek medzianych to najprosciej pytac "pana Google". Nie wiem w jakim regionie naszego pieknego kraju pomieszkujesz, ale praktycznie w kazdym wiekszym miescie sa sklepy lub sklady z metalami niezelaznymi. W necie znalazlem takie namiary: http://www.metale.com.pl/metale/ i maja nastepujace srednice rurek miedzianych: 5x1,0; 6x1,0; 8x1,0 (drugi wymiar to grubosc scianki) o dlugosci 3 i 4m. Maja kilka filii w calej Polsce, ale o sczegoly musisz sam dopytac. Z tego typoszeregu na pewno cos dopasujesz.
2. Osobiscie odradzalbym laczenia poprzez jakies weze silikonowe jakieby one nie byly.
Jak juz skrecisz sobie spiralke sproboj polaczenia trwalego.

pozdrawiam
Kelonek

marer
200
Posty: 210
Rejestracja: sobota, 15 lis 2008, 21:18
Krótko o sobie: Ja nie wielbłąd , napić się muszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky , winiak , koniak , brendy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: destylacja absyntu i potrzebna aparatura

Post autor: marer »

Zgadzam się z Kelonkiem
Nie ma to jak połączenia stałe.

Pozdrawiam
Pozdrawiam Marer.

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: destylacja absyntu i potrzebna aparatura

Post autor: clapus »

Moim skromnym zdaniem nie ma sensu konstruowania chłodnicy spiralnej do tego typu aparatury. Wystarczy Ci zwykła, prosta chłodnica. Jak ją zrobić niskim kosztem opisane jest tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/zrob-t ... -t301.html

Autor tematu
Jaco
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 9 gru 2008, 03:51
Re: destylacja absyntu i potrzebna aparatura

Post autor: Jaco »

Witam i dziekuje za pierwsze odpowiedzi, polaczenie stale czyli rowniez za pomoca rurki miedzianej tak ? po ogledzinach w piwnicy znalazlem 50cm rurke miedziana o srednicy wewnetrznej 10mm, pozostaje pytanie czy moglbym z niej skonstruowac prosta chlodnice i czy nie bedzie ona zbyt krotka, poprowadzil bym ja przez butelke po cocacoli o dlugosci okolo 40cm, uszczelnil pistoletem do klejenia i chlodzil woda z lodem, sprawdzi sie cos takiego?

Autor tematu
Jaco
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 9 gru 2008, 03:51
Re: destylacja absyntu i potrzebna aparatura

Post autor: Jaco »

dzisiaj zrobilem obchod po sklepach w poszukiwaniu czajniczka, mam do was pytanie czy musi byc ze stali nierdzewnej, bo widzialem rowniez bodaj aluminiowe, ale kwestia czy takie tez beda odpowiednie, no i jeszcze jkedno pytanie odnosnie rurek jakie mozna uzywac w destylacji, tylko silkonowe czy igielitowe tez sie nadadza bez jakiegos szkodliwego wplywu na smak tudziez zdrowie, czekam na wasza odpowiedz
Awatar użytkownika

kelonek
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 31 paź 2008, 10:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: destylacja absyntu i potrzebna aparatura

Post autor: kelonek »

Drogi Jaco
W zadnym wypadku aluminium, zapomnij!
Kup sobie w sklepie garnek z nierdzewki lub szybkowar.
Chlodnicy od biedy wcale nie musisz skrecac tylko zrobic ja z 2 rur o roznych srednicach - mniejsza umieszczona w wiekszej.
Zobacz jak ten problem rozwiazali inni.

pzdrawiam
Kelonek

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: destylacja absyntu i potrzebna aparatura

Post autor: mima »

Możesz sobie zobaczyć w dziale- Budowa aparatury, jaką ja zbudowałem chłodnicę. Może będzie Ci odpowiadała.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”