Podzielnik frakcji dla pot-still

Pomysły genialne, niesamowite i takie sobie.

Autor tematu
szymonwoj
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: szymonwoj »

Tak mi się spodobał mój wynalazek, że stwierdziłem, że się podzielę, może kogoś zainspiruje.

Problem:
Konieczność ciągłego monitorowania postępu procesu przy destylacji metodą pot-still (destylaty owocowe => brak rektyfikacji) w celu dobrej separacji przedgonów i pogonów.

Rozwiązanie:
Kolektor z przelewowym podziałem frakcji do kolejnych odbieralników.

Działa. Mieszanie pomiędzy frakcjami minimalne. Kluczem jest dobre zaplanowanie produkcji, tak aby możliwie bezstratnie wydzielić serce od przedgonu/pogonu, co sprowadza się do wstawienia butelek o odpowiednich pojemnościach we właściwe porty. Po wystartowaniu procesu można wrócić rano i odebrać "wyniki", a system odłączy zasilanie po osiągnięciu zadanej temperatury na szczycie krótkiej kolumny. Nie ma potrzeby ciągnąć odpowietrzeń tak wysoko (jak na zdjęciu), byle odcinek odpowietrzający był dłuższy od wysokości kolektora, plus zapas. Układ ze zdjęcia jest głównie dla estetyki. Na razie prototyp. Docelowo silikonowe rurki zastąpione zostaną szklanymi, które następnie planuje zalać żywicą epoksydową do postaci płyty. Szkło zleje się optycznie z żywicą, tak że widoczny będzie jedynie kanalik wewnętrzny szklanej rurki.

Wykonanie dla prototypu:
Kolektor/rozdzielacz do CO2 akwarystyczny
Rurki silikonowe
Nakrętki z króćcami na wąż
Obejmy do rur
Butelki laboratoryjne

Autor tematu
szymonwoj
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: szymonwoj »

Załącznik coś nie działa. Foto poniżej:

Obrazek

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: PETER29 »

Gdzie to zdjęcie?
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
szymonwoj
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: szymonwoj »

Przepraszam za trudności, jakiś czas minął od mojej ostatniej aktywności na forach.
Podzielnik small.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: wawaldek11 »

Niezła sieć do wyłapywania przedpogonów :ok: I głównie serca.
Można pokusić się o zmniejszenie ilości odbieranej w butelkę poprzez obniżenie wewnątrz rurki odpowietrzającej. W podobnym układzie realizowałem to przez zmianę długości wężyka w słoiku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
szymonwoj
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: szymonwoj »

Też ciekawy układ. Jak z uszczelnieniem rurki do zakrętki? Po co zwój na rurce?

Objętość zatrzymywana w butelce jest zmniejszona, czego nie widać na zdjęciu. Nakrętka również ma od spodu króciec na wężyk. W ten sposób odkręcając odbieralnik nic się nie rozlewa. Regulacja poprzez dobór butelek jest adekwatna. Planuje wymienić kolektor na taki jak na zdjęciu (tylko z większą ilością portów).
kolektor.jpg
Przydał by się port do zlania zawartości kolektora, króciec przelewowy awaryjny oraz jednak odpowietrzenie kolektora, gdyż nierówno pracuje na ostatnim odbieralniku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: wawaldek11 »

Odpowietrzenia, to ważna sprawa w naszym hobby - niejeden z nas o tym się przekonał :mrgreen:
Zwój robi za syfon. Rurki są wlutowane w pokrywki.
Twoje rozwiązanie ma zaletę, bo odbierasz na jednym poziomie, a ja budować musiałbym kaskadę. Schemat znalazłem na forum lub w sieci.
Pozdrawiam,
Waldek

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: arTii »

Może mi ktoś łopatologicznie objaśnić jak to działa?
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
szymonwoj
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: szymonwoj »

Destylat napływa z papugi do białego kolektora w lewym górnym rogu. W kolektorze tworzy się jeziorko, które podnosi się z każdą kroplą. Jeziorko przelewa się pierwszym wolnym króćcem i spływa z kolektora wężykiem do butelki (odbieralnik). Żeby spływać mogło butelka musi być odpowietrzona, korzystnie powyżej poziomu kolektora stąd drugi wężyk. Po zalaniu butelki i wężyków pierwszego odbieralnika dalszy grawitacyjny spływ nie jest możliwy i poziom jeziorka w kolektorze podnosi się do kolejnego króćca połączonego z kolejnym odbieralnikiem itd...

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: Szlumf »

Bardzo dobry pomysł do odbioru owocówek do mniejszych buteleczek. Przy normalnym odbiorze człowiek się na chwilę odwróci i buteleczka już przelana :( .
Wejście do kolektora dał bym od dołu. W sposób naturalny frakcje będą szły do góry.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 lis 2019, 18:41 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: MalyJack »

Szymonwoj, a nie byłoby lepszym pomysłem dorzucenie tych rurek odpowietrzających do tej Twojej "rozdzielni"? Na moją głowę to się będzie samo zapychać i podnosić poziom...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: czamnian »

Czy w tym projekcie podczas dzielenia frakcji nie następuje samoczynne ich mieszanie się w kolektorze po zapełnieniu I zbiorniczka? Tak że po skończonej destylacji w każdym zbiorniczku znajduje sie jedno i to samo?

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: wawaldek11 »

Nie pomiesza się w sposób zauważalny.
Układ Szymka jest bardzo fajny, bo można go rozbudować i zaplanować sobie cały proces poprzez podłączenie odpowiednich butli i dodatkowo regulując wężykiem wewnętrznym poziom napełnienia.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: radius »

wawaldek11 pisze:Układ Szymka jest bardzo fajny, bo można go rozbudować
Tylko pytanie - po co?
wawaldek11 pisze: można [...] zaplanować sobie cały proces...
Jedyne, co dla mnie, jest w tym sensownego, to odebranie określonej ilości przedgonu. Reszta to wg mnie, przerost formy nad treścią.
Przecież to tylko pot still i dzielenie frakcji jest bardziej intuicyjne niż ściśle określone :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: wawaldek11 »

radius pisze:
wawaldek11 pisze:Układ Szymka jest bardzo fajny, bo można go rozbudować
Tylko pytanie - po co?
Po to by ciągle gonić króliczka, a nie by złapać go! :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: radius »

No, to jest jakiś argument... :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: Góral bagienny »

Czegoś tutaj nie rozumie :scratch: Jak obliczyć ilość przedgonu?
Jest nastaw z którego odbieram 300ml a jest taki z którego i 700ml odbiorę :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
online
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: MalyJack »

Góralu, to tylko qwestia ilości i pojemności samych pojemników. Mogą być nawet pięćdziesiątki. Potem sam zdecydujesz... Przecież przy destylacji prostej Ty jesteś mieszaczym Królem. Nic tu nie liczysz. Materiał z automatu podzielony wg upodobań. Mnie osobiście się koncepcja bardzo spopodobała.
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajdzie się taki jeden Szymonwoj, który nie wie, że się nie da, i on to robi.
Tak mi się przypomniały słowa Einsteina.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 lis 2019, 21:02 przez MalyJack, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: wawaldek11 »

I dlatego po zastosowaniu tego układu można ustawić sobie jako pierwsze trzy flaszki po ok. 200ml, następna 100, kolejne jak mi wyobraźnia podpowie, ale już większe na serce i pod planowany koniec znowu mniejsze. Po oddychnięciu ocena zawartości flaszek i odpowiednie przeznaczenie. Po kilku procesach będzie już wiadomo jakie butelki na co przeznaczyć.
Na początku mej drogi na pewno bym skorzystał, ale teraz mam lenia i inne metody :D
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: Góral bagienny »

No ok ;) ale gdzie przyjemność patrzeć jak kapie :(
A po drugie (choć pierwszego nie było :D ) ja się nie oddalam od destylatora ;)
Lata temu kumpel się poparzył naszym wspólnym sprzętem :(
A teraz mam nos od tego ;) Co niektórzy twierdzą że jak Gargamel :hahaha:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
online
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: MalyJack »

Góral, no widzisz? To teraz będziesz mógł dzięki Szymonwoj na siku spokojnie odejść.
:klaszcze:
:D
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: Góral bagienny »

Spokojnie radzę sobie :D w ostateczności są butelki 1.5l :hahaha:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
szymonwoj
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 20:46
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: szymonwoj »

Cieszy mnie odzew i dzięki za pomysły :)
Szlumf pisze:(...) Wejście do kolektora dał bym od dołu. W sposób naturalny frakcje będą szły do góry.
Akurat taki kolektor wyczaiłem na allegro:
https://allegro.pl/oferta/hailea-rozdzi ... 8035756469
i cena 2,60 zł mnie przekonała. Myślę, że mogę zaakceptować takie kompromisowe nalewanie od środka.
MalyJack pisze:Szymonwoj, a nie byłoby lepszym pomysłem dorzucenie tych rurek odpowietrzających do tej Twojej "rozdzielni"? Na moją głowę to się będzie samo zapychać i podnosić poziom...


Jest ryzyko, że ciecz zaliże się na rurkę odpowietrzającą i stworzy się korek powietrzny, którego ciśnienie jakie mam do dyspozycji =1 cm słupa cieczy nie przepchnie. W konsekwencji kolektor może pominąć np. jedną butelkę. Taki układ jak na zdjęciu gwarantuje, że linie odpowietrzające pracują do ostatniego momentu "na sucho". Ale montażowo było by to bardziej eleganckie na pewno.
czamnian pisze:Czy w tym projekcie podczas dzielenia frakcji nie następuje samoczynne ich mieszanie się w kolektorze po zapełnieniu I zbiorniczka? Tak że po skończonej destylacji w każdym zbiorniczku znajduje się jedno i to samo?
Nie, mieszanie nie występuje. Jedyne mieszanie jakie się pojawia to w małej objętości przestrzeni kolektora pomiędzy aktualną frakcją, a poprzednią. Objętość kolektora jest chyba najmniejsza z możliwych, żeby kolektor działał. Przy demontażu odbieralników następuje też zlew cieczy z kolektora do odbieralników i w konsekwencji do każdej frakcji dostaje się ~2 cm3 ostatniej frakcji (pogonu). Do rozwiązania poprzez dodanie dodatkowego krócica na spodzie kolektora do opróżnienia kolektora przed demontażem odbieralników. Istniało też ryzyko spływu np. gęstszych pogonów grawitacyjnie do frakcji przedgonów o niższej gęstości, wypierając te do kolektora. Przy czym rurka 4 mm raczej na taki przepływ w przeciwprądzie, w racjonalnym przedziale czasu nie pozwala. Ewentualnie jeszcze dyfuzja.
radius pisze:Przecież to tylko pot still i dzielenie frakcji jest bardziej intuicyjne niż ściśle określone
Ja tam za wiele tej intuicji nigdy nie miałem i frakcje muszę oznaczać na chromatografie gazowym w robocie :)
Góral bagienny pisze:Czegoś tutaj nie rozumie :scratch: Jak obliczyć ilość przedgonu?
Jest nastaw z którego odbieram 300ml a jest taki z którego i 700ml odbiorę :scratch:
System kończy pracę, gdy temperatura na szczycie krótkiej kolumny osiągnie zadaną temperaturę. Temperatura ta jest bezpośrednio skorelowana z stężeniem alk. w fazie gazowej, więc ustawiam ~96,2*C co daje coś poniżej 30% alk. w ostatniej frakcji. Dalej nie odbieram, bo mi się syfić wypełnienia nie chce. Więc ilość pogonu jest "skończona". Ale tak to bardziej na doświadczenie trzeba ułożyć. Z reguły celuje w jedną mniejszą butelką 500 ml w miejsce pomiędzy serce a pogon i wątpliwości mam głównie jak tą graniczną frakcję zakwalifikować. Pogony też odbieram z dbałością, bo idą do recyklingu.
wawaldek11 pisze:I dlatego po zastosowaniu tego układu można ustawić sobie jako pierwsze trzy flaszki po ok. 200ml, następna 100, kolejne jak mi wyobraźnia podpowie
Dokładnie, celem było sprowadzenie procesu do "partii szachów" i przewidzenia ruchów przeciwnika :) A to zacier się trochę napowietrzył za bardzo, to przedgonu będzie tyle... a, że śliwowica to trochę cięższych nut może być to tu będzie litrowa... :)
Góral bagienny pisze:No ok ;) ale gdzie przyjemność patrzeć jak kapie :( (...)
Kapie do papugi, z płynie do kolektora. Ale przepływ przez wężyki do odbieralników i tak wygląda tak dobrze, że kombinuje z podświetleniem LED :)
Góral bagienny pisze:(...) ja się nie oddalam od destylatora ;) Lata temu kumpel się poparzył naszym wspólnym sprzętem :(
O bezpieczeństwie i blokadach na system sterowania postaram się napisać przy następnej okazji. Ale śpię jak dziecko :)
Ostatnio zmieniony sobota, 16 lis 2019, 18:24 przez szymonwoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: Szlumf »

Ja bym nie stosował tego kolektora z Allegro. Cholera ich wie jakie to tworzywo. Mi plastik z niektórych igieł jednorazowych dawał lekką spalenizną w destylacie. Zrobił bym z wężyków silikonowych wtykanych na wcisk w rurkę z nierdzewki lub wklejanych w grubszy wężyk. Z silikonowego kolektora bardzo fajnie też można zrobić wyjścia przy pomocy obciętych ampułek po np. Clexane. Idealna by była rurka szklana jako kolektor ale pewnie nie masz odpowiedniego sprzętu by wywiercić dziury.
P.S.
Chętnie przyjmę od jakiegoś połamańca puste ampułki po Clexane lub odpowiedniku. Kończą mi się zapasy a jakoś nikt się nie chce połamać w moim towarzystwie :D .
Awatar użytkownika

marcingrzesik
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 11 maja 2019, 22:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podzielnik frakcji dla pot-still

Post autor: marcingrzesik »

Na test palenia skrawka kolektora wychodzi mi, że albo PE albo PP więc ujdzie. Do wymiany na nierdzewny z zaworami (foto przy początku tematu). Sprzęt by się znalazł nawet gdyby trzeba to było CNC z litego diamentu wyfrezować :D
Tutaj macie filmik jak odbierać frakcje
https://youtu.be/byY0uImZiw8


Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 lis 2019, 07:16 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eureka!”