Jaka najlepsza temperatura zacieru

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
tommy24
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 00:59

Post autor: tommy24 »

Tak jak w temacie chcialbym sie dowiedziec jaka jest najlepsza temperatura zacieru i ile dni powinno uplynac aby zacier nadawal sie do gotowania. Otoz pierwszy moj zacier mial kompletnie za zimno i niestety drozdze nie ruszyly a potem to juz go wylalem. Kupilem wiec grzaleczke do wody 150w z termostatem. Ustawilem ja na 27 stopni i zostawilem na poltora miesiaca gdyz nie mialem jeszcze gotowego destylatora. Wczoraj to przepuscilem. No i sie troszke zdiwilem :o . Z zacieru 30 litrow wyszly mi tylko dwa litry gotowego roztworu :cry: Tym razem chcialbym sie upewnic w stu % ze robie wszystko jak sie nalezy. Jesli ktos moglby mi podpowiedziec jaka temperature nalezy utrzymac i czy zacier musi sie wyklarowac bede wdzieczny. Pozdrawiam

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Jaka najlepsza temperatura zacieru

Post autor: Markizpucek »

Wszystkie warunki zależą od rodzaju użytych drożdży, składu wina, jakości pożywek.
Praktycznie temperatura przy robieniu wina powinna wynosić 20 - 22 st. C, aby drożdże nie wnosiły swojego posmaku, fermentacja trwa do ok. 3 tygodni, moc ok. 15%.
Temperatura do 30 st. C nie zaszkodzi drożdżom (nie zabije ich), przyspieszy fermentację, drożdże mogą zostawić posmak, czas fermentacji 7 - 10 dni, nastąpi obniżenie możliwych do osiągnięcia %. Są oczywiście drożdże TURBO, ale tam zapewne na opakowaniu dokładnie opisano wymagania temperaturowe.
Jeżeli kogoś interesują wina 7 - 8 % to fermentacja trwa znacznie krócej.
Jeżeli ktoś bazuje tylko na drożdżach z owoców (tacy zwykle mawiają, że drożdży nie dają ) to fermentacja zwykle trwa miesiącami i kończy się na 6 - 7%.
Grzałka to dobry pomysł, lecz grzanie wina gdy zakończyła się fermentacja jest błędem. Do akcji wkraczają inne drobnoustroje które się będą łatwo namnażać na martwych drożdżach.
Pozdrawiam

Autor tematu
tommy24
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 00:59
Re: Jaka najlepsza temperatura zacieru

Post autor: tommy24 »

Ja osobiscie mam dostep tylko do drozdzy w malych paczuszkach po 100 gram, drozdze babuni bodajze. Nie wiem czy ma to jakies znaczenie ale nie robie z tego wina tylko bimberek. Sklad standard 50 l wody 40 dkg drozdzy i 10 kg cukru. Wychodzi na to ze jesli zacier bedzie mial powiedzmy 22 stopnie to drozdze przerobia cukier w jakies trzy tygodnie. Ale co z klarowaniem zacieru? Ten proces o ile sie nie myle tez musi zajsc, prawda?

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Jaka najlepsza temperatura zacieru

Post autor: Markizpucek »

Klarowanie wina to jest proces po fermentacji. Obecnie klarowanie win robi się KLAROWINEM (lub czymś podobnym) trwa to ze dwa trzy dni.
Zerknij tutaj : http://alkohole-domowe.com/forum/post15795.html#p15795
Klarowin kupisz np. w firmie BIOWIN http://www.biowin.com.pl/

Ja wina klaruję tak:
1)Koniec fermentacji
2)Przelewam wino przez kuchenne sitko ( oczka tak 1x1 mm )
3)Przelewam przez płócienny filtr ( np. taki jak w Biowinie ) lub zrobiony z nogawki dżinsów
4)Zadaję klarowin:
a)1 g bentonitu stosujesz na 1 litr wina.
b)odpowiednią ilość bentonitu należy wsypać do małej ilości letniej wody - dla 10 g będzie to ok. 100 ml wody (ja robię to w zakręcanym słoiku) i mieszając (wstrząsając) co jakiś czas odczekać co najmniej 24 godziny (może być dłużej).
c)po tym czasie w słoiku zrobi się zawiesina - "galareta". Zawiesinę dodać do wina np. 1 litra dokładnie wymieszać (może być mikserem), dolać do całości i ponownie dokładnie wymieszać.
Po 24 - 48 godzinach wino jest nie do poznania. W tym czasie wino powinno stać w zimnym.
5)Po 2 dniach zlewam wino z nad osadu

Powodzenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”