Siatka miedziana w kolumnie

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
pawel_g1
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 15 kwie 2010, 16:58

Post autor: pawel_g1 »

Na forum wyczytałem, że aby pozbyć się przykrego zapachu zapachu siarkowodoru, należy do wnętrza kolumny włożyć siatkę miedzianą, np. taką: http://www.allegro.pl/item1003350697_si ... on0_2.html

I teraz nasuwa mi się pytanie: czy mam tam wcisnąć cały zwinięty rulon czy wystarczy wyciąć z siatki okrąg o średnicy takiej jak kolumna i umieścić wewnątrz?
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Siatka miedziana w kolumnie

Post autor: Zygmunt »

Rulon. Im więcej, tym lepiej.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
pawel_g1
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 15 kwie 2010, 16:58
Re: Siatka miedziana w kolumnie

Post autor: pawel_g1 »

Taka siatka eliminuje całkowicie ten zapach i nieprzyjemny posmak?
Ostatni mój wytwór nie pachnie najładniej, ale nie odrzuca i gdyby oceniać po samym zapachu - można pić. Natomiast ze smakiem jest trochę gorzej, ale ujdzie chociaż jeden znajomy stwierdził, że więcej tego pić nie będzie (nie wie chłop co dobre). Najgorsze jest to jak po wypiciu odbije się (tzn. beknie), wtedy powiedzenie "trampek w ustach" nabiera nowego znaczenia. Jest obrzydliwy niesmak w ustach.

Zakładając, że miałbym kolumnę ok. 150 cm, to mam dać, np. 80 % wypełnienia - jakiś standardowy materiał (zmywak, albo coś) i 20 % długości wypełnienia - siatka miedziana.

O to chodzi?
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 kwie 2010, 20:51 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: scalenie postów

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Siatka miedziana w kolumnie

Post autor: sverige2 »

To jest bardzo dobra siatka,tylko w tej formie się nie nadaje .Jest to siatka z której ja zwijałem właśnie owe rureczki (Pierscionki DIXONA )przedstawione na moich fotkach. Możesz ja ew.zrolować w rulon, jednak nie za ciasno, i włożyć w dolna cześć kolumny. Efekt poprawy jakości smaku i zapachu masz ze 100% gwarancja. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 kwie 2010, 20:53 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ogonki i ortografia
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Siatka miedziana w kolumnie

Post autor: Juliusz »

Siatka miedziana z pewnością usunie część zapachu 'zgniłych jaj' = siarkowodoru. Jednak powstawanie siarkowodoru w nastawie nie jest zjawiskiem normalnym i tego należy unikać.

Często w czasie fermentacji w zbyt wysokiej temperaturze może powstać ten zapaszek, żywe drożdże zbyt wcześnie reagują z drożdżami nieżywymi.

Współczesne zasady i instrukcje na paczkach drożdży powinny być brane z pewną dozą sceptycyzmu. Pamiętajmy, że producenci drożdży na rynek amatorski chcą te drożdże sprzedać - nie interesuje ich jaki mamy wynik, jaki cukier używamy, jaką wodę i gdzie fermentujemy. Wiara w napis na paczce z drożdżami nie może być podobna do wiary w tekst "najpopularniejszej" księgi.

Co by nie mówić, temperatura w jakiej odbywa się fermentacja jest bardzo ważna, ważne jest też miejsce gdzie fermentacja się odbywa (środowisko).

Bezpieczną temperaturą dla drożdży jest przedział 16C -22C. Oczywiście, że wielu z nas (i mnie) udaje się fermentować w wyższych temperaturach bez problemów (nawet 25C-30C), problem pojawia się gdy nastaw zawiera zbyt mało tlenu w początkach fermentacji. Zaraz przed lub zaraz po dodaniu drożdży, dobrze jest napowietrzyć nastaw - napowietrzanie jest niezbędną i normalną praktyką w każdej winnicy (jest zbyt dużym ryzykiem aby takim zaniedbaniem zniszczyć np. 5000L wina). Takie zaniedbane wino, ponieważ 'leży długo' może być zniszczone całkowicie gdy powstanie np. kolejna formacja chemiczna merkaptanu (praktycznie wino idzie do ścieku).

Początkowe utlenienie nastawu i zachowanie niższej temperatury fermentacji zmniejszy możliwość powstania smrodku siarkowego.

Jestem pewny że Zygmunt doda i wyjaśni co może się dziać i dlaczego powstaje ten niezbyt miły zapaszek.

No a jak zapaszek już jest to miedź a i węgiel aktywowany staje się konieczny.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Siatka miedziana w kolumnie

Post autor: Winiarek5 »

pawel_g1 pisze:Jest obrzydliwy niesmak w ustach.
Mentos, the fresh maker!

:idea:

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Siatka miedziana w kolumnie

Post autor: sverige2 »

Wtaj kol.Pawle. Jest dokładnie tak jak mówi kol.Zygmunt,im więcej siatki miedzianej w kolumnie tym lepiej. Możesz śmiało wypełnić kolumnę siatką miedzianą.Tak robi zdecydowana większość " kapaczy " na świecie.Tam jednak łatwiej kupić odpowiednią siatkę.Powinna to być siatka,szczególnie nadająca się do naszych celów,no i oczywiście koszty nabycia siatki są znacznie wyższe niż koszty wypełnienia zmywakami.Nie każdego na to stać.Siatka usuwa absolutnie całkowicie nieprzyjemne zapachy i polepsza w sposób bardzo znaczny walory smakowe destylatu.W Amphora Society np,koszt siatki na wypełnienie całej przeciętnie dużej kolumny wyniesie 30 dolarów czyli ok.110 Polskich złotych.Plus koszt przesyłki z USA ok.50zl. no ale coś za coś.Kupuje się przecież raz na wiele lat.Każdy ma oczywiście wolny wybór i kupuje co mu odpowiada,jednak siatka miedziana to prawie konieczność,jeżeli chce się otrzymywać "super" destylat,bez wielu dodatkowych zabiegów,jak filtrowanie przez węgiel,czy chemiczne oczyszczanie ,ale zależy przecież co kto lubi.Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”