Kolumna 3 modułowa i rozbudowa

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Psioro
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 sty 2018, 10:08
Podziękował: 1 raz

Post autor: Psioro »

Witam, jestem względnie nowym użytkownikiem forum, trochę poczytałem, zaczerpnąłem wiedzy i noszę się z zamiarem zakupienia/zlecenia budowy prostego aabratka z KO z możliwością rozbudowy w przyszłości. Na pierwszy strzał ze względu na ograniczenia budżetowe, chciałbym prostą kolumnę (60,3) z wypełnieniem ze zmywaków, w perspektywie mam rozbudowę o bufor, OLM i zmianę wypełnienia na sprężynki.
Zastanawiałem się nad budową modułową (3 moduły), tak żeby później dany moduł wymienić. Moje pytanie brzmi czy wysokości podanych modułów są wystarczające jak na taką kolumnę w konfiguracji podstawowej (zmywaki), i czy w przyszłości, jak już zamontuję OLM, długość kolumny pod OLM będzie wystarczająca.
1. 20 cm filtr katalityczny -> w przyszłości do przerobienia na bufor z wypełnieniem miedzianym
2. 130 cm kolumny właściwej -> w przyszłości wspawanie OLM
3. 30 cm dodatkowej kolumny, żeby coś nad OLM było w przyszłości

I jeszcze pytanie pomocnicze z kategorii konfrontacji teorii z praktyką. Chodzi mi o zapach, w teorii podczas procesu cała para powinna się skroplić na chłodnicy i nic nie powinno się wydostawać górą. Rozumiem, że odbierany urobek będzie ciepły/gorący i w pomieszczeniu można będzie można wyczuć jego zapach. Mieszkam w bloku, czy intensywność zapachu podczas procesu jest tak duża, że sąsiedzi mogą się zacząć martwić, że mi się dużo wódki rozlało na podłogę?

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna 3 modułowa i rozbudowa

Post autor: irek89 »

Nie sądzę, żeby sąsiedzi coś wyczuli :) Tym się nie martw.
Ogólnie dobrze myślisz. Wypełnienie i bufor masz odpowiednio wysokie. Wystarczą moim zdaniem do sprężynek z zapasem. Do zmywaków może być wydaje mi się. Jednak zmień jedno. Zamiast zmywaków od razu kup sprężynki bo wydasz kasę na zmywaki a później je wywalisz i wydasz kasę na sprężynki. Kupując od razu sprężynki tak naprawde zaoszczędzisz pieniądze

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Kolumna 3 modułowa i rozbudowa

Post autor: johnex »

Jeżeli sąsiedzi mają coś wyczuć to że wylał się szampan kiedy drożdże będą pracować. Również radzę ci od razu zainwestować w dobre sprzężynki. Najpierw bedziesz pierwsze procesy walczył z metalicznym posmakiem na zmywakach a później to samo będziesz przechodził na sprężynkach.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Psioro
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 sty 2018, 10:08
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna 3 modułowa i rozbudowa

Post autor: Psioro »

Czyli kwestię zapachu mamy rozwiązaną, dzięki za informacje.

Prosił bym jeszcze żeby ktoś zweryfikował wysokości kolumny. Nie skorzystam z rady kolegów żeby od razu kupić sprężynki, ogranicza mnie budżet :(. Będę walczył z metalicznym posmakiem, trudno, ale zrzucam to na karb doświadczeń początkującego.

Jak rozumiem w projekcie pierwotnym, przy wypełnieniu zmywakowym 20cm miedzi + 160cm zmywaków jest wystarczające. Ale jak to będzie wyglądało kiedy zamienię zmywaki na sprężynki i na szczycie kawałka 130cm dorobię OLM? OLM "zje" mi jakieś 10-15cm więc zostanę z 20cm miedzi + 115cm sprężynek. Czy to wystarczy? I czy 30cm nad OLM jest wystarczające?

Wysłane z mojego LG-E975 przy użyciu Tapatalka
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7342
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1696 razy
Re: Kolumna 3 modułowa i rozbudowa

Post autor: radius »

Psioro pisze:Jak rozumiem w projekcie pierwotnym, przy wypełnieniu zmywakowym 20cm miedzi + 160cm zmywaków jest wystarczające.
Tak.
Psioro pisze: OLM "zje" mi jakieś 10-15cm więc zostanę z 20cm miedzi + 115cm sprężynek. Czy to wystarczy?
Tak.
Psioro pisze:czy 30cm nad OLM jest wystarczające?
Tak.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Psioro
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 sty 2018, 10:08
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna 3 modułowa i rozbudowa

Post autor: Psioro »

3x na TAK, dziękuję, przechodzimy do następnego etapu:)

Wysłane z mojego LG-E975 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”