bioetanol czy da się pić po destylacji ?

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
Swistak
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 16 sie 2017, 20:59
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Swistak »

Hej, przyglądałem się wzorowi chemicznemu bioetylenu i właściwie nie widzę różnicy ze zwykłym spirytusem.
Ma ktoś wiedzę czy można go uzdatnić do spożycia np po przedestylowaniu na aabratku?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek, 9 mar 2018, 14:04 przez Swistak, łącznie zmieniany 1 raz.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: bioetylen

Post autor: aronia »

Etylen z tego co wiem ma wzór C2H4, a etanol C2H5OH. Jeżeli chodziło Ci jednak o bioetanol to jest to jak najbardziej ten sam związek chemiczny, a przedrostek "bio" w nazwie jest związany z surowcem z jakiego się go uzyskuje. Jak najbardziej możesz go przerobić na aabratku - tylko w jakim celu?
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: bioetylen

Post autor: zzibii »

Kolega Swistak pytał czy można uzdatnić w celu spożycia. Pewnie że można, ale czy taki trunek bedzie smakował. Ja bym nie ryzykował. Zwłaszcza że cukier taki tani...
Można też uzdatnić wodę z WC i otrzymamy H2O, jak to robią na stacji kosmicznej. Czy taka woda będzie nam smakowała? Podobnie z destylacją bioetanolu.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: bioetylen

Post autor: radius »

Bioetanol produkuje się w znakomitej większości z surowców roślinnych, więc nie widzę problemu z jego powtórnym "przetworzeniem".
A smak...? No cóż, jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki. I obaj mają coś wspólnego z rolnictwem :mrgreen:
Na pewno jednak będzie to zdatne do picia 8-)
Więcej można poczytać tutaj - http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly ... i-etanolu/
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: bioetylen

Post autor: psotamt »

radius pisze:Na pewno jednak będzie to zdatne do picia 8-)
Gdy zajrzałem do literatury i Twojego linka traktujących o produkcji bioetanolu, to od razu mam skojarzenie, że "monopolowa" w większości tam ma źródło ;) Pewnie zbyt daleko idący wniosek, ale gdy przypomnę sobie smak popularnych wódek, to ich źródło musi leżeć w zgniłej łodydze kukurydzy. Zwykła czysta z cukru zrobiona na naszych maszynkach, które tylko imitują poważny sprzęt, jest o niebo lepsza od wielu wódek uznanych jako "te lepsze". Już nawet nie wspomnę o glukozie czy zbożach, bo to inna, wyższa półka smakowa. Rozumiem, że to wszystko tylko chemia - C2H5OH - ale surowiec i metody osiągnięcia tej substancji dla jej smaku obojętne nie są.
Doskonalmy więc nasz sprzęt, nasze metody pracy z nim i cieszmy się z efektów naszego hobby :D
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Autor tematu
Swistak
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 16 sie 2017, 20:59
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: bioetylen

Post autor: Swistak »

Jeżeli chodziło Ci jednak o bioetanol to... tylko w jakim celu?

Tak chodzi mi o bioetanol, pomyłeczka.
Jest taki do lampek i kominków które nie potrzebują wentylacji wewnątrz pomieszczenia. jest czysty i nie posiada zapachu.
tylko nie wiem czy nie jest skażony jakimś środkiem którego nie można by było oddestylować.
Nie mam warunków na trzymanie zacieru w beczkach po kilka tygodni.
Ale skoro ma to mieć przykry zapach i kiepski smak to chyba nawet nie będę próbował.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: bioetylen

Post autor: zzibii »

Fermentacja cukrówki przy pomocy drożdży typu turbo trwa do 7 dni. Turbo-28 wyrobią się w 2 dni.
Ja swoją przygodę zaczynałem od fermentowania w butelkach 6 litrowych po wodzie mineralnej z marketu. 4-5 takich butli idealnie pasuje do 30 kega.

Autor tematu
Swistak
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 16 sie 2017, 20:59
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: bioetylen

Post autor: Swistak »

Fermentacja cukrówki przy pomocy drożdży typu turbo trwa do 7 dni. Turbo-28 wyrobią się w 2 dni.

Mam aabratka 60l. Kupiłem dwie beczki po 60l na nastaw. Użyłem drożdże double Snake według receptury. Beczki stoją trzeci tydzień i jeszcze nie zaczynają sie klarować, są całe mętne. temp w pokoju 18-20 stopni. Uciążliwy zapach w całym domu szczególnie na początku fermentacji. nie mam pojęcia jak to przyspieszyć

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: bioetanol

Post autor: zzibii »

Ile cukru i jakie blg startowe?
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: bioetylen

Post autor: inblue »

Swistak pisze: Jest taki do lampek i kominków które nie potrzebują wentylacji wewnątrz pomieszczenia. jest czysty i nie posiada zapachu.
tylko nie wiem czy nie jest skażony jakimś środkiem którego nie można by było oddestylować.
Jest i nie kombinuj.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: bioetanol

Post autor: mardok »

Wydaje mi się, że producentem może być ta firma http://www.aww.com.pl/ zaciekawiło mnie nazwisko Wawrzyniak na karcie producenta. A Pawłówek od Niedźwiad leży 2 km.
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”