Wino Wiśniowo - Porzeczkowe

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Megiddo
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2016, 20:50

Post autor: Megiddo »

Witam!

Chciałbym zasięgnąć waszej opinii dotyczącej planowanego przeze mnie wina wiśniowo - porzeczkowego. Z góry dodam że w kwestii wyrobu wina mam niewielkie doświadczenie, 3 lata temu zrobiłem swoje pierwsze wino z owoców dzikiej róży (niewielki nastaw, 4kg owocu). Przyszedł czas żeby zmierzyć się z większym nastawem, w dodatku wieloowocowym. Do rzeczy:

Owoce: Wiśnia (8kg) oraz czarna porzeczka (2kg).
Cukier: 1,6kg
Woda: 6,2l
Drożdże: Burgund Biowin + pożywka
Zakładana moc wina: 12%
Wielkość balonu: 25l

W przypadku 10% wiśni pozostawię pestki(posmak Cherry), reszta zostanie wydrylowana. Z wiśni spodziewam się około 4l soku, natomiast z porzeczek 1l. Według tabel z książek o domowym wyrobie wina (Cieślak oraz inne starsze pozycje) ustaliłem że liczba kwasów powinna wynosić 8g/l. Zarówno ilość kwasów w owocach (wiśnie 13g/l, porzeczka 30g/l) jak i zawartość cukru (wiśnie 100g/l, porzeczka 85g/l) odczytałem z tabel i o to oparłem swoje wyliczenia. Przyjąłem że do uzyskania 12% wina powinienem dodać 206g cukru/l (2112g) minus cukier zawarty w owocach (485g). Mam świadomość że każda odmiana, rosnąca w różnych warunkach mikroklimatycznych odznacza się różną kwasowością i inną zawartością cukru, jednakże nie mam cukromierza, więc muszę polegać na uśrednionych danych. Mam zatem następujące pytania:

- Czy ustalone przeze mnie proporcje są odpowiednie do uzyskania wina oscylującego w granicach 12-14% alkoholu?
- Nastaw będzie fermentował w 25l balonie czy zatem ilość owoców jest odpowiednia czy za mała lub za duża (tego się raczej nie spodziewam)
- Po wyciśnięciu soku, fermentację przeprowadzam na samym soku czy dodaję całą miazgę owocową i otrzymany sok? Może to i głupie pytanie ale widziałem różne przepisy i mam lekki mętlik głowie. Przy poprzednim winie nie miałem tego problemu gdyż fermentowałem umyte i wypestkowane owoce dzikiej róży.
- Jak poradzić sobie bez prasy do owoców i sokowirówki/sokownika? Podgrzać umyte porzeczki i wydrylowane wiśnie i sukcesywnie odsączać z nich sok przez lnianą ścierkę?
-Czy jeśli jutro rozpocznę wstępne przygotowanie to matkę drożdżową mogę dodać po 1/2 dniach? Jeszcze jej nie zrobiłem i zastanawiam się czy jeśli zrobię ją równolegle podczas otrzymywania moszczu i odczekam 1/2 dni to czy dzikie drożdże nie źle nie wpłyną na nastaw? Lepiej wstrzymać się zakupem owoców i najpierw zrobić MD i dopiero po kilku dniach moszcz i od razu dodać ją do nastawu?
-Wiem że ile ludzi tyle opinii ale chciałbym się dowiedzieć jak rozłożyć dawkowanie cukru? Czytałem o różnych sposobach np dodawanie 2/3 a po jakimś czasie 1/3 masy cukru lub też dzielenie tego na 3 etapy. Prosiłbym tu o podpowiedź

Z góry dziękuję za wszystkie udzielone mi odpowiedzi.

Ps. Wiem że liczba uzyskanego soku jest mocno orientacyjna i muszę dopiero po jego uzyskaniu skorygować ilość dodawanej wody oraz cukru.
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Wino Wiśniowo - Porzeczkowe

Post autor: inblue »

Megiddo,

Z 8 kg wiśni otrzymasz ok 4,5 litra soku natomiast z 2 kg porzeczki niecałe pół.
Dysponując taką ilością owocu możesz otrzymać ok. 13 litrów wina.

Zakładając, że chcesz otrzymać wino o zawartości alkoholu ok. 12 %
powinieneś dodać do nastawu 2 kg cukru i ok. 7 litrów wody.

Ad 1 Tak
Ad 2 Fermentację możesz prowadzić w balonie 25 litrów - zastanów się gdzie je przelejesz jak się skończy.
Ad 3 Skoro przyznałeś się już do "Cieślaka" przeczytaj rozdział o fermentacji w miazdze
Ad 4 jw
Ad 5 Matkę drożdżową dodaje się gdy jest "silna", a nie po 1 czy 2 dniach; miara czasu nie jest najwłaściwszym kryterium.
Spóźnione dodawanie matki drożdżowej to błąd, ponieważ drożdże dzikie mogą opanować nastaw,
a wtedy nie wiadomo co będzie.
To ma być impreza przy drzwiach zamkniętych,
inaczej wpuścisz paru lumpów, potem przyjdą kumple i w efekcie możesz mieć rozwałkę.
Ad 6 Cukier dajesz rozpuszczony w wodzie na raz, po fermentacji w miazdze.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wino Wiśniowo - Porzeczkowe

Post autor: eldier »

Jak nie zacząłeś jeszcze robić to zaopatrz się w drożdże redukujące kwas jabłkowy. Bo 5l soku na 13l wina to chyba troszkę mało? Moim zdaniem wyjdzie woda...

Odnośnie uzysku to ja z 50kg wiśni otrzymałem 38l soku. Rozdrobnione mieszadłem, 4g piro i pektoenzym - nie wiem ile, ale mniej niż zalecana dawka, bo zapomniałem kupić.
Po około 20h wycisnąłem w worku do zacierów.
U mnie kwasowość dość wysoka, bo aż 14g/l. Cukier 11blg po odjęciu poprawki na niecukry - 4blg.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino Wiśniowo - Porzeczkowe

Post autor: Pretender »

Pekto plus rozdrobnione owoce, nie ważne jak lub czym. Możesz pognieść lub potraktować mieszadłem. Resztę koledzy napisali.

Ps
Wiśniowe jest bardzo dobre samo. Zmniejszył bym dodatek CzP do 1kg.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino Wiśniowo - Porzeczkowe

Post autor: Wald »

Wiśniowe -bardzo dobre, wiśniowo porzeczkowe -doskonałe. Tyle że nie z czarnej, a czerwonej. Piłem genialne autorstwa koleżanki Mercedes, a teraz sam zrobiłem i nie żałuję. Oczywiście czysta wiśnia z pestką też pracowała, bo jak inaczej?
Jeśli jeszcze nie zrobiłeś zakupów, przemyśl sprawę. Jak zwykle, decydują indywidualne gusta i kropka.
0,5 litra z kilograma wiśni to bardzo słaby wynik. Średnio winno być 0,8, zobacz tu http://www.klubwiniarzy.pl/forum/viewto ... ?f=6&t=382 . Wynik eldier'a jest już przyzwoity. Ostatnio zrobiłem lepszy, ale z prasą do owoców.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Megiddo
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2016, 20:50
Re: Wino Wiśniowo - Porzeczkowe

Post autor: Megiddo »

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim pytaniem i udzielone mi rady. Dzięki zastosowaniu pektoenzymu, z 8kg wiśni uzyskałem około 6ll soku natomiast z 2kg porzeczek (finalnie wybrałem czerwone porzeczki) 1l soku, co znaczenie przewyższyło moje oczekiwania. Raz jeszcze dziękuję :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”