Czwórniak - robienie octu spożywczego

Przepisy i sposoby wytwarzania domowego octu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy

Post autor: Juliusz »

Jakieś trzy tygodnie temu mój czwórniak skończył szybką fermentację. Odebrałem 10L i nastawiłem na ocet miodowy. Ocet miodowy, o ile wiem, jest najszlachetniejszym octem spożywczym. Że jest bardzo smaczny do gotowania i jako dodatek do sałatek wiem z własnego doświadczenia.

Do tego gotowego czwórniaka dodałem trochę octu z cydru jabłkowego. Stoi już prawie trzy tygodnie i occieje bardzo wolno ale ma już ten swój unikalny, piękny zapach octu miodowego.

Po całkowitej fermentacji octowej podzielę się wynikami.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Czwórniak - robienie octu spożywczego

Post autor: djprezes »

Hej Juliusz!

Jak to sie zoctuje, to trzeba ow ocet wydestylowac z tego, czy to juz jest octem gotowym do spozycia?? I wogole jak to robisz ze to sie zamienia w ocet :roll:

pozdr
djprezes
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Czwórniak - robienie octu spożywczego

Post autor: Juliusz »

@djprezes

Nie, nie ja tego nie destyluję. Robię czwórniak więc on nie jest zbyt mocny na ocet. Nie mam pojęcia czy alkohol np 10% przerabia się na 10% ocet? Coś tak myślę, że ocet jest słabszy...?

Ocet :weź bardzo młode wino o niezbyt wysokiej mocy (radzą 6%-10%) - może być czerwone, białe czy np. słaby miód. Przy lewarowaniu (spuszczaniu z pojemnika fermentacyjnego) nie dodawaj żadnych środków prezerwujących (siarka). Dobrze jest to winko wzburzyć - napowietrzyć. Pojemnik zakryć tylko szmatką, nie rurką fermentacyjną. W zasadzie to winko samo powinno zamienić się w ocet. Ja dodałem (na 5L) po setce octu jabłkowego.

Nie wiem ile trwa proces fermentacji octowej ale po 1-2 miesiącach będzie wyjątkowo smaczny ocet, który sam się konserwuje.

Ocet jest tak smaczny że można go pic dla zdrowia - bo jest i zdrowy.

Juliusz

ps.

Jak mi dojrzeje wszystko opiszę dokładnie.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ocet Domowy”