Modernizacja mojej dużej berty

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
zetto76
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 11 lut 2015, 08:37

Post autor: zetto76 »

Witam
Koledzy jestem na etapie rozbudowy mojej kolumny Aabratek.
Obecnie jest rura 76,1 długości 120 cm, wypełnienie zmywaki i katalizator miedziany 15 cm. Keg 50 z grzaniem elektrycznym około 7000 W do rozgrzania kolumny a później 3000 W do pracy. Chłodnica DN 16 około 50 cm.


Dojdzie element środkowy 100 cm, che zrobić boczny odbiór i wziernik, tak więc proszę o opinie i sugestie. Czy termometr przy samym bocznym odbiorze jest potrzebny, czy wystarczą na 50 cm i w głowicy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Modernizacja mojej dużej berty

Post autor: aronia »

Zacznijmy od tego - na co Ci 76-tka jak używasz mocy grzewczej jaką można by na upartego użyć do rury 63x1,5mm( http://pracowniametaloplastyczna.pl/pl/porady) ? Spokojnie możesz grzać 4kW, a nawet i trochę więcej. Następne - tak mały zbiornik do tak "szerokiej" kolumny - to może napisz z jaką prędkością odbierasz i kiedy musisz robić korekty, żeby inni mogli się nauczyć na Twoich nieprzemyślanych pomysłach. Kolejna sprawa modernizację zacznij od wymiany wypełnienia na lepsze - chyba, że wolisz obsługiwać sprzęt z drabiny...
Jeżeli obcinasz koszty to możesz pominąć termometr.
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Modernizacja mojej dużej berty

Post autor: przemu87 »

@zetto76-Zastosuj się do tego co napisał kolega @aronia jesli już będziesz dorabiał ten odcinek to pomyśl nad OLM zamiast OVM będziesz mógł bardziej precyzyjnie sterowac odbiorem spirytusu. Jakość urobku też będzie wyższa.
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ

Autor tematu
zetto76
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 11 lut 2015, 08:37
Re: Modernizacja mojej dużej berty

Post autor: zetto76 »

Przed tą kolumną robiłem na pot stilu i tam mi pasowało (rura 54 miedziana 1mb z chłodnicą prostą) a Aabratek powstał bo rurę 76 miałem za free wraz z złączami więc było łatwo zrobić.
Jestem dopiero po kilku destylacjach i na razie grzałem 3 - 3,2 KW było ok a zwiększyć moc zawsze mogę jest i regulator i różnorodność grzałek.
OVM jest łatwe do zrobienia a OLM muszę doczytać co z czym.
Jak macie jakieś gotowce to chętnie zobaczę co z czym bo to jak na razie dla mnie lekkie czary mary a muszę powiedzieć koledze co ma wyspawać.

Autor tematu
zetto76
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 11 lut 2015, 08:37
Re: Modernizacja mojej dużej berty

Post autor: zetto76 »

Witam ponownie z małymi przemyśleniami i tu pytanie o OLM.
1. Czy odległość od głowicy powinna być 30 czy raczej 40 cm przy zmywakach.
2. Znalazłem opis wykonania z obróconej dennicy i tą wersję chciałbym zrobić (rysunek w załączniku)
i tu znów pytania czy wersja A,B,C
3. Czy montować dodatkowo termometr 5 cm poniżej odejścia OLM (takie wersje też były opisywane)
4. Czy wypełnienie wokół półki (dennicy) ma być z takiej samej gęstości, czy luźniej ułożone.
5. I najważniejsze pytanie: Jaka ma być średnica dennicy (półki) czy 48, może wystarczy 42, lub 33 mm.
6. Oraz czy dennica (półka) ma być umiejscowiona centrycznie w kolumnie czy nie ma to większego znaczenia.

I tak w odpowiedzi na uszczypliwości to wysokość kolumny (3 m) z kegiem nie zawsze oznacza że trzeba obsługiwać z drabinki :) czasem zwykły stołeczek wystarczy a na sprężynki przyjdzie czas i pora, na razie trzeba się pouczyć i poeksperymentować.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”