Początki zabawy

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
kotan88
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 10 lis 2014, 13:15
Podziękował: 2 razy

Post autor: kotan88 »

Witam wszystkich. Na forum jestem od niedawna. Czytając różnego rodzaju posty oraz tematy staram się zrozumieć zasady destylacji oraz wszystkie jej procesy acz kolwiek nie ukrywam że nie jest to takie łatwe. Czasem pędze swoje wina ale przyszedł czas na coś mocniejszego. Z racji że mam trochę zdolnośći manualnych zdecydowałem się na samodzielne zrobienie kolumny. Wiec tak na początek podstawą będzie keg 30 litrów ( chyba że łatwiej będzie znaleźć 50 to będzie większy ) na pewno ogrzewany gazem. Do tego kolumna miedziana przekrój 54mm typu Aabratek. Kolumna miedziana ponieważ mam palnik do lutowania oraz doświadczenie w lutowaniu miedzi natomiast TIG-a i dośwadczenia brak. Teraz dalej projekt kolumny postaram się przedstawić na dniach bo wciąż są pytania na które szukam odpowiedzi. Kolumne chcę wypełnic 30cm miedzianymi sprężynkami a resztę spreżynkami KO.

Co do budowy to chyba wszystko jakoś tam ogarne. Problemy mam ze zrozumieniem destylacji. Dręczy mnie kwestia przedgonu i pogonu. Gdzieś coś słyszałem ze sa to związki trujące. Czy to prawda?? Dodatkowo jeśli dobrze rozumiem sam proces to w momencie gdy temperatury są nie stabilne to to co nam kapie jest złe a gdy temperatura jest stabilna to można zbierać czy tak?? Nastepnie zacier przydalo by sie destylować dwa a nawet czytałem że trzy razy. Drugim razem to co otrzymaliśmy po pierwszej destylacji mieszamy z wodą w odpowiednich proporcjach i destylujemy trzeci raz czy tak?? Czytalem też że do drugiej destylacji dodaje się przedgon z pierwszej.

Dodatkowo po destylacji przydało by się filtrowanie. Czy taki filter zda egzamin ?? http://allegro.pl/filtr-wody-do-lodowki ... 81163.html. może ktoś już prubował??
promocja

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Początki zabawy

Post autor: PETER29 »

Może od końca. Na kolumnie Aabratek nie potrzeba żadnej filtracji pod warunkiem poprawnie przeprowadzonej destylacji. Przzedgon i pogon możesz dodać do innej destylacji lub uzbierać ich więcej i przedestylować same. Po drugim razie będziesz miał już towar pierwsza klasa. Poczytaj sposób lesgo58 o metodzie destylacji 2,5 raza. Temperatura ma być stała i nie powinna skakać. Jeśli już zacznie coś się z nią dziać musisz skorygować zaworem odbioru. Pierwsze 50 ml zawsze porcelanowemu panu w paszczę lub jako podpałka do grilla.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 lis 2014, 11:14 przez PETER29, łącznie zmieniany 1 raz.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Początki zabawy

Post autor: greg0004 »

Każdy chce, a niewiele może. Zapoznaj się z pojęciem rektyfikacji zanim zaczniesz gotować, bo żaden sprzęt nie wybaczy niewiedzy. Nawet automat w tym przypadku nie pomoże!

Autor tematu
kotan88
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 10 lis 2014, 13:15
Podziękował: 2 razy
Re: Początki zabawy

Post autor: kotan88 »

Dziękuje za te porady. Poczytam o tym bardzo chętnie i mam nadzieje że te materiały wyjaśnia mi bardzo wiele.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”