Połaczenie deflegmatora z butelki do pokrywki szybkowara.

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
bimberek95
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 6 sie 2012, 09:25

Post autor: bimberek95 »

Witam Bractwo Kapaczy,

Rozważam budowę budżetowego zestawu pot-stillowego i mam pare pytań.

Do budowy użyty byłby szybkowar ~15L pojemności ze stali nierdzewnej, butelka po winie o pojemności 1L (jako deflegmator) z wyciętym denkiem oraz szklana chłodnica.
Za połączenie chłodnicy z butelką odpowiadałby silikonowy korek z balonu od wina i wężyk silikonowy.
Otwór w dnie butelki planuje wywiercić przy uzyciu wiertła diamentowego do wycinania otworów w płytkach sciennych.

Jedyne co nie daje mi spokoju to jak szczelnie i stabilnie zamontować szyjkę butelki w pokrywce od szybkowara. Najlepiej to by było dospawać / dokręcić rodzaj kołnierza i w taki kołnierz wsadzić szyjkę od butelki uszczelnioną korkiem silikonowym od balonu na wino.
Nie wiem tylko czy stosunkowo cienka pokrywka jaką posiada szybkowar, nadaje się w ogóle do spawania ?
Może jakiś rodzaj połączenia gwintowanego ?

Poradźcie proszę Koledzy jak podejść do rozwiązania tego problemu.

Dodatkowo na dół butelki (deflegmatora) planuje wsadzić taki zwinięty kłębek cienkiego miedzianego drutu, żeby wyłapywał smrody siarkowe i ze 3, no może 4 zmywaki.

Czy ocieplać pianką taki butelkowy deflegmator ?

Poza tym chciałem zapytać w jaki sposób kontrolować przebieg destylacji:

Czym się kierować przy sterowaniu grzaniem ? Czy warto domontować termometr ?
Kiedy przerwać odbieranie urobku: czy kierować się steżeniem ilości procentów ?


Pozdrawiam,
-----------
bimberek95
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Połaczenie deflegmatora z butelki do pokrywki szybkowara.

Post autor: pokrec »

Kolego, zastanów się, czy oszczędzisz więcej na używaniu butelki (która najprawdopodobniej pęknie z powodu szoków termicznych przy psoceniu - to nie jest szkło laboratoryjne), czy lepiej poszukać metra jakiejś rury metalowej o średnicy przynajmniej 30 mm (miedź albo stal nierdzewna).
Termometr możesz dać na wlocie do deflegmatora albo wręcz w kotle, w gnieździe na pokrywie. Nie jest on niezbędny, w pot - stillu pełni on role wygodnego gadżetu. Kieruj się wskazaniami alkoholomierza i serca.
Grzanie zależy od wydajności chłodnicy - ma skroplić wszystko, co do niej wtłoczysz. W przypadku użycia deflegmatora jednak, im wolniej psocisz, tym lepsza jakość psotki. Musisz poeksperymentować.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”