Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
mlynek87
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2012, 17:15

Post autor: mlynek87 »

Witam, jestem nowy na forum, lecz czytam je już od dawna i w końcu zabieram się do zrobienia mojej pierwszej aparatury. Chcę zbudować aparaturę pot still z cynowanej kany na mleko o pojemności 20l. Kana nie jest pierwszej nowości, ale na początek musi wystarczyć. Grzane będzie na gazie. Na początku planuję robić cukrówki, później spróbuje sił na owocach lub zbożach. Mam do was bardziej doświadczonych kolegów kilka pytań odnośnie mojego projektu, mianowicie:

1.Czy dodawać deflegmator, początkowo nie planowałem dodawać deflegmatora, lecz teraz to rozważam, jeśli tak to jak konkretnie polecilibyście do mojego sprzętu? Myślałem o szklanym, budowa raczej nie wchodzi w grę ze względu na ograniczenia czasowe.
2. Czy taka http://allegro.pl/chlodnica-szklana-z-k ... 64650.html będzie wystarczająca, czy lepiej zainwestować w dłuższą http://allegro.pl/destylator-chlodnica- ... 20007.html oraz czy ustawić ja pionowo, lub poziomo pod kątem ok. 30 stopni?
3.Chcę założyć termometr, a ostatni natknąłem się na coś takiego http://allegro.pl/termomanometr-6-bar-1 ... 27633.html W tym przypadku mamy temperaturę i ciśnienie pod kontrolą. Czy taka dokładność termometru jest wystarczająca, ponieważ podziałka jest co 2 stopnie? Czy może lepiej zainstalować dokładniejszy rtęciowy lub inny?
4.Czy watro instalować zawór bezpieczeństwa, jeśli tak to na jakie ciśnienie?
5.Wejście par do chłodnicy ma 12mm w związku z czym wężyk silikonowy 12/14mm będzie odpowiedni?
6.Kana nie ma uszczelki, czy wyżej wymieniony wężyk po przekrojeniu będzie odpowiedni na uszczelkę?

Proszę o wyrozumiałość i o poradę. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)
alembiki
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: Amadeuss »

1. Z tego co wyczytałem na tym forum – deflegmator bezdyskusyjnie powinien być – znacznie poprawia jakość produktu finalnego.
2. Długość chłodnicy będzie raczej zależała od pojemności twojego kociołka i szybkości grzania nastawu, ale myślę że ta krótsza powinna spokojnie wystarczyć …
3. Przeglądając forum widziałem raczej, że rasowi psotnicy wolą termometry elektroniczne. O ciśnieniu i jego mierzeniu nic szczególnego nie wyczytałem ….
4. a w zasadzie jakiego rodzaju sprzęt ty chcesz zbudować? Jeśli zwykłego pot stilla to raczej nie …
Przejrzyj sobie galerię ze sprzętem użytkowników forum może ci się coś wyklaruje ….
:mrgreen:
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: pith »

Witaj.

1. Moim zdaniem szklany deflagmentator będzie miał sens tylko w wypadku, gdy szklane wypełnienie zastąpisz miedzią. W innym wypadku prawie nic nie zyskasz.

2. Ta krótka w zupełności wystarczy. Chyba że zamierzasz grzać na maxa tak, żeby siurkiem leciało jak z kranu. Jeśli nie - wystarczy.

3. Termometry fajnie wyglądają w sprzęcie a taki kolorowy to już całkiem. Tak poważnie to możesz go zamontować dla obserwacji i nauki na początek. Ciśnieniomierz przyda się ze względu na BHP. Jednemu z kolegów maszyna walnęła bo się wylot par zatkał. Ty zobaczyłbyś wzrost ciśnienia. Pod warunkiem, że wgapiałbyś się w tarczę. Dokładność jak na PotStil jest absolutnie wystarczająca. Termometr ma pełnić funkcję raczej poglądową. Naniesiesz pomiary aerometrem na wykres mocy i będziesz mniej więcej znał stężenie alkoholu kapiącego z chłodnicy.

4. Mi by się nie chciało. Przecież będziesz miał zegar. Jak będzie duży skok ciśnienia to wyłączasz grzanie i po sprawie.

5. Ja raczej dałbym wężyk 10/12. Końcówkę silikonu trzymasz przez chwilę we wrzątku i naciągasz na króciec na ciepło. Masz wtedy większą gwarancję szczelności.

6. Wiem, że tak robią. Ja u ojca w kanie nałożyłem silikon wysokotemperaturowy, lekko docisnąłem i uzyskałem pewność, że uszczelka jest przypasowana.

Prawie wszyscy na forum są wyrozumiali dla tego, kto zadaje konkretne pytania.
Pozdrawiam

[mod] deflegmator, aerograf...
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: pokrec »

Ciśnieniomierz i zawór bezpieczeństwa z reguły zatykają się jakimś fusem równie szybko, co wylot par. Po prostu nie gotuj nic, co ma jakiekolwiek cząstki stałe albo jest gęste albo ma konsystencję błotka jak np. kleik, czy inny zacier. Najwyżej mętne ciecze. I NIGDY nie dopuść do pracy na zamkniętej aparaturze. Musi być co najmniej jeden wylot - np. ten od chłodnicy, odbiorczy w przypadku pot - stilla. Szkoda zdrowia, życia i chałupy. O miłej rozmowie z prokuratorem na temat wydarzenia i jego przyczyn nie wspomnę...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: pith »

[mod] deflegmator, aerograf...

Do deflegmator się przyznaję.
Do tego drugiego nie. Areograf to pistolet do malowania.
Areometr służy do pomiaru cieczy.

A tak w ogóle to mamy obaj literówkę w tym słowie. :piwo:
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: lesgo58 »

@pith
Nie pozostaje Ci nic innego jak jeszcze raz przeczytać to coś napisał i wyciągnąć z tego prawidłowe wnioski.
Bo inaczej pogrążasz sie.
Zawsze możesz "spytać" Wujka Google o weryfikację... ;)
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: pith »

pith pisze:Witaj.

1. Moim zdaniem szklany deflagmator będzie miał sens tylko w wypadku, gdy szklane wypełnienie zastąpisz miedzią. W innym wypadku prawie nic nie zyskasz.

2. Ta krótka w zupełności wystarczy. Chyba że zamierzasz grzać na maxa tak, żeby siurkiem leciało jak z kranu. Jeśli nie - wystarczy.

3. Termometry fajnie wyglądają w sprzęcie a taki kolorowy to już całkiem. Tak poważnie to możesz go zamontować dla obserwacji i nauki na początek. Ciśnieniomierz przyda się ze względu na BHP. Jednemu z kolegów maszyna walnęła bo się wylot par zatkał. Ty zobaczyłbyś wzrost ciśnienia. Pod warunkiem, że wgapiałbyś się w tarczę. Dokładność jak na PotStil jest absolutnie wystarczająca. Termometr ma pełnić funkcję raczej poglądową. Naniesiesz pomiary dokonane areometrem, służącym do pomiaru gęstości cieczy na wykres mocy i będziesz mniej więcej znał stężenie alkoholu kapiącego z chłodnicy.

4. Mi by się nie chciało. Przecież będziesz miał zegar. Jak będzie duży skok ciśnienia to wyłączasz grzanie i po sprawie.

5. Ja raczej dałbym wężyk 10/12. Końcówkę silikonu trzymasz przez chwilę we wrzątku i naciągasz na króciec na ciepło. Masz wtedy większą gwarancję szczelności.

6. Wiem, że tak robią. Ja u ojca w kanie nałożyłem silikon wysokotemperaturowy, lekko docisnąłem i uzyskałem pewność, że uszczelka jest przypasowana.

Prawie wszyscy na forum są wyrozumiali dla tego, kto zadaje konkretne pytania.
Pozdrawiam

[mod] deflegmator, aerograf...
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: lesgo58 »

Uparty jesteś .A niepotrzebnie. ;)
Mam nadzieję ,że to tylko tzw. "czeski błąd' z twojej strony.
No to poczytaj na temat użycia przedrostka ( czy użyć aero-... czy areo-...)
I myślę ,że na miejscu będzie skończenie tego OT.

P.S. Wikipedia to ostatnia "encyklopedia " na wiarygodności której można się opierać...
Ostatnio zmieniony piątek, 31 sie 2012, 13:49 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: pith »

Kończmy, kończmy, bo zaśmiecamy koledze wątek.

Proszę, żeby ktoś na szybko poprawił jeszcze tylko definicję:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Areometr
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس

Autor tematu
mlynek87
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2012, 17:15
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: mlynek87 »

Dziękuję za szybką odpowiedź, po weekendzie zamawiam sprzęt i zabieram się za montaż :)

1.W takim razie na razie odpuszczę sobie deflegmator i w przyszłości gdy będę mieć więcej czasu zrobię sobie z wypełnieniem z miedzi.
3.O manometrze myślałem właśnie ze względów bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o nastaw to planuję po ściągnięciu z fermentatora przefiltrować jeszcze przez płótno, ale czytałem na forum że do drugiej destylacji można dodać skórki cytrusów dla smaku, taka skórka mogłaby zatkać wylot czy jest bezpieczne wrzucanie skórek do kotła?
6. Jaką uszczelkę spróbuję zmontować wężyk, jeśli nie da rady spróbuję z silikonem
7. Czy rurka wylotu par średnicy 15mm będzie odpowiednia?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: pokrec »

Pith, sorry, tak mi się skojarzyło, po wykresie to się rysuje. Wyszło mi tak, że jak się punkty na wykres aerografem natryska, to wyjdzie wykres w sam raz odzwierciedlający dokładność pomiarów robionych aerometrem z Biowinu, na aparaturze, gdzie oprócz wody i etanolu w baniaku mamy kilkaset innych substancji, no i w stanie po kilku głębszych. Aerograf do nanoszenia takich punktów jest jak znalazł.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: pith »

Spoooko, Bracie Piracie ...
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس

Autor tematu
mlynek87
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2012, 17:15
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: mlynek87 »

Witam, montaż sprzętu zbliża się dużymi krokami, wszystko już zamówione, pozostał tylko jeden dylemat. Wydawać się to może śmieszne ale z natury jestem bardzo dokładny i nie umiem się zdecydować, a chciałbym wybrać najlepszy wariant montażu termometru :). Mianowicie zdecydowałem się na termometr i manometr osobno ze względu na podziałkę co 2 stopnie na termomanometrze. Myślałem nad zainstalowaniem termometru w taki sposób jak zrobił to kolega Kucyk w swojej aparaturze http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view lecz w przyszłości myślę o dodaniu deflegmatora, a jak wyczytałem na forum powinien on być zamontowany nad kotłem, żeby flegma mogła spływać z powrotem. W związku z tym rozwiązanie odbioru pary z boku wydaje mi się niepoprawne, ponieważ ciecz nie będzie mogła swobodnie spłynąć do kotła.

1. Myślałem żeby do odbioru pary wlutować jedną rurkę miedzianą a do zainstalowania termometru i manometru drugą, w którą wkręcony zostanie trójnik i z góry będzie termometr tak jak w aparaturze Kucyka a w drugim odgałęzieniu trójnika zamontuje manometr.

2.Druga koncepcja to zastosowanie trójnika http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i- ... ypu-y.html i w jedno wyjście włożyć termometr jak w projekcie Kucyka w drugim zrobić odbiór pary, natomiast manometr zainstalowany będzie osobno.

3.Trzecim wariantem jest zamontowanie rurki z trójnikiem, odbiór par będzie szedł pionowo do góry a w odgałęzieniu zostanie zamontowany termometr tarczowy z podziałką co 1 stopień, natomiast manometr będzie zamontowany osobno. Czy któreś z rozwiązań montażu termometru będzie miało wpływ na dokładność pomiaru temperatury pary? Jeśli tak to które rozwiązanie najlepiej wybrać? Może rysunki lepiej pokażą o co mi chodzi ;) Pozdrawiam i proszę o odpowiedź :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: Wald »

Flegma wraca grawitacyjnie i nie ma znaczenia z której strony. Termometr może się przydać informacyjnie. Dla samego procesu nie ma znaczenia. Zdradź do czego przyda się manometr i jaki (wartości pomiaru) chcesz zamontować?
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: pokrec »

Zasadniczo nie ma znaczenia, jak zamocujesz termometr w pot - stillu. Co do deflegmatora, to sugerowałbym, aby deflegmator łączył się z kaną pełnym przekrojem, bez przewężenia na rurce doprowadzającej do niego pary. Choć w przypadku deflegmatora bez refluksu nie ma to wybitnie wielkiego znaczenia.
Manometr możesz zainstalować, jeśli lubisz oglądać wskazówkę na zerze cały czas. Masz aparaturę otwartą, bez kolumny, gdzie spodziewasz się w niej ciśnienia większego od atmosferycznego? Mogłoby tak się stać, gdybyś gotował pulpę fusiastą i fus zatkałby Ci odlot par, ale wtedy z reguły fusy zatykają również wejście manometru i ew. zaworu bezpieczeństwa...
Nie gotuj pulp, zawiesin i innych takich zabawek, to nie będzie możliwości zrobienia sobie qq.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

wasiek5
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 10:31
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: wasiek5 »

Witam serdecznie wszystkich psocących forumowiczów .
Kiedyś, kiedyś psociłem, ale psocenie odbywało się na garnku mniej więcej o pojemności 20 l, uszczelnionym i z podpiętą szklana chłodnicą , słowem partyzantka.
Postanowiłem wrócić do korzeni i zaprowadziło mnie to tego forum i tu moje zdziwienie z jakim sprzętem to się teraz wiąże , no full profeska .
Chciałbym zbudować dla siebie kolumnę, zamierzam przeznaczyć na nią około 1k .
Mam kilka pytań, ponieważ kompletnie zielony jestem w budowaniu takowych.
Czy do kolumny potrzebny jest deflegmator, czy chłodnica powinna być wykonana z nierdzewki, czy lepiej z miedzi, czy można zastosować jakiegoś rodzaju filtry, aby otrzymany destylat ( księżycówa ) nie posiadała, że tak rzeknę, swoistego zapachu i smaku.
Czy do kega lepiej (tańsze w eksploatacji) jest zastosować taboret gazowy, czy raczej grzałkę ,czy wysokość kolumny przekłada się proporcjonalnie na otrzymany destylat ( % oraz czystość ).
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 paź 2012, 21:20 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak kropek, przecinków i wielkich liter na początku zdania.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: Wald »

Miło nam powitać nowego w gronie. Domyślam się, że wybór sprzętu nie jest łatwy. Ale jak tu pomóc? Liczysz że przepiszę tu kilkanaście postów, jako odpowiedzi? To wszystko, o co pytasz, już jest po wielokroć zapisane. Nawet jak to zrobię i tak czytać będziesz musiał sam. Podpowiem tyle, że jak interesuje Cię najlepsza jakość, szukaj w opisach kolumn VM/LM. Sprzęt dwu systemowy do wszystkiego.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: radius »

Kurczątko :!: Następny leń, którego brzydnie czytanie forum :o a na wszystkie postawione pytania odpowiedzi można na nim znaleźć. Oczywiście przy minimum chęci i wysiłku umysłowego. Ale niech tam, odpowiem krótko;
wasiek5 pisze:Czy do kolumny potrzebny jest deflegmator
Nie
wasiek5 pisze:czy chłodnica powinna być wykonana z nierdzewki, czy lepiej z miedzi
Obojętnie
wasiek5 pisze:czy można zastosować jakiegoś rodzaju filtry, aby otrzymany destylat ( księżycówa ) nie posiadała, że tak rzeknę, swoistego zapachu i smaku.
Nie ma potrzeby
wasiek5 pisze:Czy do kega lepiej (tańsze w eksploatacji) jest zastosować taboret gazowy, czy raczej grzałkę
Tańsze i bezpieczniejsze jest grzanie elektryczne
wasiek5 pisze:czy wysokość kolumny przekłada się proporcjonalnie na otrzymany destylat ( % oraz czystość ).
Tak, ale raczej logarytmicznie niż proporcjonalnie.

Teraz dopiero kolega ma zagwozdkę i nie przespane noce w poszukiwaniu następnych informacji :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wasiek5
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 10:31
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: wasiek5 »

Przepraszam jeśli sprawiłem problem z Waszymi odpowiedziami , czytam forum i nie boje się szukać, problem mój wynika raczej z tego iż przy każdym projekcie jest coś nie tak.
A to ktoś zrobiłby inaczej a to lepiej a to zastosował by inne rozwiązanie , iiiiiiiiiiiii ? co dalej , stad właśnie te pytania.
Tym, którym sprawi problem z odpowiedzią po prostu niech nie piszą .
Te pytania , które zadawałem wcześniej raczej były ukierunkowane na to by dobrać projekt , który jest bez zastrzeżeń.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 paź 2012, 22:09 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wielkie litery !!!
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: radius »

Problemu nie sprawiłeś żadnego, co najwyżej lekko podniosłeś ciśnienie :D
Jeżeli, jak piszesz, chciałbyś kolumnę budować samemu i przeglądałeś projekty na forum, to naprawdę nie zadał byś tych pytań. Przecież były tematy porównujące grzanie gazowe z elektrycznym (jednoznacznie wygrywa elektryczność), zasadność stosowania filtrów przy kolumnie (po co :?: ) czy też rodzaju materiału na skraplacz/chłodnicę pod względem przewodności cieplnej, a już pytanie o deflegmator przy kolumnie :o No, wybacz stary ale dowodzi, że nie zdobyłeś się na wysiłek poczytania o zasadach rektyfikacji. Tyle z mojej strony, reszta należy do ciebie.
Wald dobrze cię ukierunkował, lecz jeszcze duuużo lektury przed tobą :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wasiek5
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 10:31
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: wasiek5 »

Po to właśnie udzielam się na forum aby zdobyć potrzebne informacje, oczywiście że nie wiem wszystkiego i wytykanie mi tu mojej niewiedzy jest sprawą wyjątkowo prostą .
Jeśli chodzi o filtry przy kolumnie to widziałem kolumnę która taki filtr miała zamontowany, zresztą tematy o filtracji już przegonionego produktu dają do myślenia czy czasem nie zastosować tego od razu w kolumnie.
Nie chcę tutaj odbijać piłeczki nieskończoność a tym bardziej uważać się za wszystko wiedzącego , po prostu szukam odpowiedzi na pytania , chcę to zrobić po prostu dobrze.
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: radius »

wasiek5 pisze:wytykanie mi tu mojej niewiedzy jest sprawą wyjątkowo prostą
Ja ci niczego nie wytykam, prostuję tylko twoje błędne pojęcia i nakierowuję cię na dobrą drogę :ok:
wasiek5 pisze:Jeśli chodzi o filtry przy kolumnie to widziałem kolumnę która taki filtr miała zamontowany, zresztą tematy o filtracji już przegonionego produktu dają do myślenia czy czasem nie zastosować tego od razu w kolumnie
Kolejne błędne myślenie. Widziałeś, że miała ale czy doczytałeś, że to bezzasadne :?:
Filtrację gotowego produktu przeprowadza się po rozcieńczeniu go do max. 50% i dobrym schłodzeniu a do tego baaardzo wolno.
wasiek5 pisze:po prostu szukam odpowiedzi na pytania , chcę to zrobić po prostu dobrze.
To prawidłowy tok, tylko szukaj najpierw odpowiedzi w postach już napisanych a jak natrafisz na jakiś rzeczywisty problem - pytaj. Na podobne pytania udzielaliśmy odpowiedzi już chyba 136 000 razy :lol:
Posłuchaj Walda :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wasiek5
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 10:31
Re: Pierwsza aparatura, pytania początkującego

Post autor: wasiek5 »

Nie wiem na którą z kolumn się zdecydować , właśnie dlatego, że przy każdej są jakieś wątpliwości.
Dziś przespałem się z tematem i już wiem, że zdecyduję się na kolumnę typu VM-LM myślę, że kolumna Jarosława lub Ksawerego ),co zresztą pokrywa się z twoja podpowiedzią.
Dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji.
Zmykam na temat projekty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”