Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
borygo
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 16 lis 2012, 18:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)

Post autor: borygo »

W jednym z szalonych pomysłów Alexa, w bojlerze zasadniczym zastosował on przegrodę, którą nazwał jak w temacie postu. Nie kumam na co mu ona. Przecież rebojler dostaje refluks z pierwszej kolumny bez jakiegokolwiek kontaktu z resztą. Nowy jestem i boję się pisać, te obrazki obok tak strasznie machają łapkami...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Post autor: Teroon »

Po to, że jak w drugim zbiorniku- tym z prawej, zbierze się za dużo płynu, to aby nie przytykał rury z pierwszej kolumny, tylko aby nadmiar został przelany do pierwszego zbiornika.

Swoją drogą ciekawy pomysł. Coś jakby płaszcz olejowy tylko z nastawu. Ale czy dałoby to dużo lepsze efekty. hm..

Autor tematu
borygo
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 16 lis 2012, 18:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Post autor: borygo »

Dzięki, starałeś się, niestety, nie jestem przekonany. Bez obrazy; co ma piernik do wiatraka :freak:
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1417
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 125 razy
Kontakt:
Re: Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Post autor: mtx »

A no to, że jak będzie w tym drugim zbiorniku za dużo wrzącego płynu to jest mozliwość
"przerzucania" go na wypełnienie co poskutkuje marną jakością odbieranego destylatu -
ale oczywiście mogę się mylić...
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Post autor: lesgo58 »

Pierwsza kolumna wykonuje destylację prostą - powstająca surówka skierowywana jest do drugiego zbiornika gdzie poprzez drugą kolumnę poddawana jest rektyfikacji.
Czyli dwa w jednym. Oszczędność czasu.
Jaki efekt jakościowy - to już osobna historia.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7349
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Post autor: radius »

Lesgo58 ma rację :ok: Kolumna po lewej działa jak deflegmator. Pary wzmocnione na wypełnieniu i skroplone na szczycie deflegmatora, spływają do dodatkowego zbiornika (reboiler) i podgrzane ponownie w postaci pary przechodzą do głównej kolumny gdzie następuje rektyfikacja, a overflow jest dlatego, że deflegmator "daje" więcej płynnego dobra niż jest w stanie odebrać go kolumna główna (refluks) więc krąży sobie destylat pomiędzy zbiornikami wzmacniając procentowo nastaw. Taki aparat wykonuje stripp i rektyfikację jednocześnie :ok: Ale jak to będzie działać w praktyce... :roll:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Post autor: pokrec »

W praktyce, to mi to wygląda jak zrobienie kilku półek teoretycznych i jednej półki rzeczywistej pod kolumną rektyfikacyjną. Obawiam się, że zrobienie kolumny rektyfikacyjnej o 20 cm dłuższej da taki sam efekt. Poza tym, obawiam się, że z deflegmatora będzie wychodzić nie ciecz, ale para. W reboilerze będzie tylko to, co wróciło z kolumny.

Można jeszcze popatrzeć tak: z kotła wali wszystko, jak leci. Wszystko - łącznie z fuzlami, przedgonami, co pójdzie. Dunder porektyfikacyjny zostanie w reboilerze, gdzie będzie stężony bardziej, niż ten przy destylacji surówki na klasycznej kolumnie, więc będzie szedł w pary w zwiększonym procencie. Nie o to chodzi. Para wodna włażąca z kotła będzie usiłowała pchać się w kolumnę, gdzie będzie dodatkowo rozcieńczać jej zawartość...

Ech, wygląda mi to na komplikowanie prostych rzeczy...

Gdyby jednak dodać chłodnicę między odpływem z deflegmatora a reboilerem... Tylko po co rozgrzewać ciecz raz skroplona ponownie?

Panowie - lepiej chyba wydłużyć kolumnę o kilka półek.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Post autor: Zygmunt »

Ciecz w reboilerze będzie tylko z drugiej kolumny, z pierwszej nic się tam nie skropli. Flegma z drugiej kolumny będzie spływać do reboilera, a jakby było jej za dużo spłynie sobie do pierwszego kotła. Taki "odstojnik pod kolumną" testował kiedys Kolega z sąsiedniego forum i o ile pamiętam działało. Kolumna była ustawiona obok kotła. Obija mi się o pamięć, że i Cayx coś podobnego kiedyś zrobił.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7349
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Overflow guard w jednym z projektów Bokakob

Post autor: radius »

Zygmunt pisze:Ciecz w reboilerze będzie tylko z drugiej kolumny, z pierwszej nic się tam nie skropl
No chyba, że deflegmator będzie miał na tyle małą przepustowość, że będzie się zlewał i destylat będzie przerzucany do reboilera.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”