Obróbka kega, materiał grzałek i inne pytania początkującego

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
lukas333
20
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 21:06
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: lukas333 »

Witam jestem początkujący, dopiero kompletuje sprzęt i mam kilka pytań. W tej chwili już mam:
- KEG 30L
- grzałka z regulatorem AVT1007 2000W
- termometr ST-9281
- chłodnica, rurka fi10, miedź, 3,5m
Do kupienia:
- kolumna fi 50,8 wysokość 1,4m
1. KEG
Czy wszystkie nadają się do naszych celów?
Mój, Kompania piwowarska ale: górny dekiel jest niemagnetyczny, boki natomiast lekko przyciągają magnes (neodymowy). Skąd ta różnica? Gdy zajrzałem do środka wydaje mi się że ścianki są jakby napylone emalią.
OBRÓBKA KEGA
Chciałbym zrobić otwór fi120 - następnie na 6 śrub mocować blachę z kolumną do KEGA. Czy naprawdę obróbka cięcie, wiercenie wymaga specjalnych nażędzi? Czy można do celów cięcia użyć szlifierki lub wyżynarki? Czytałem posta, w którym kolega wiercił otwór (taki podłużny) pod grzałkę specjalnym wiertłem kobaltowym, otwór przy otworze. Nie mógł po prostu użyć szlifierki?
2. USZCZELNIENIE
Wiem, tylko silikon ale jakie uszczelki do grzałki? Czy te co są zazwyczaj dostarczane razem z nią są dobre?
Czy silikon wysokotemperaturowy nadaje się do uszczelnienia?
Czy może on mieć kontakt z naszym wyrobem żeby go nie zepsuć?
Czy można używać teflonu do uszczelniania, czy może mieć kontakt z wyrobem?
Czy taki otwór fi 120 trudno uszczelnić biorąc pod uwagę że keg ma nie płaski dekiel?
3.GRZAŁKI
Jakie materiały do rurek grzałki (osnowy) są dobre do naszych celów, które nie wpływają na smak, które są najlepsze w eksploatacji??
Gdzieś przeczytałem że grzałki z nierdzewki nie można stosować do pojemników z nierdzewki - czy to prawda i dlaczego skoro mają ten sam potencjał?
Czy grzałki z jtmikro.pl np. GO2-32 2000W U z opisem: "Rurki miedziane pokryte galwanicznie" się nadają?
4.TERMOMETR
kupiłem termometr tablicowy ST-9281. Czy jego sondę trzeba umieścić np. w miedzi, czy można bezpośrednio umieścić w oparach?

Wiem sporo tych pytań :) , ale tak to jest kupujesz komponenty maszynki próbujesz ją poskładać a im więcej czytasz tym pytań przybywa a to dopiero początek mojej zabawy.
Więc będę wdzięczny ludziom dobrej woli, którzy przeszli przez ten proces i mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami.
W swojej drodze do psocenia nie jestem sam jest jeszcze ojciec - niestety różnimy się co do rozwiązań technicznych. On jest za nierobieniem otworu fi120 tylko za wykożystaniem gwintu fittingu do połączenia kolumny.
Niestety nie mamy zaufanego spawacza i pewnie takie łączenie trochę kosztuje.
Ja chciałbym tego uniknąć na początek tylko użyć uszczelek silikonowych a fi 120 daje dobry dostęp do wnętrza baniaka (można zobaczyć co z grzałką - sam montarz, lepsze czyszczenie itd.).
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lis 2012, 07:19 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Uff, post przeredagowany
“Alcohol may be man’s worst enemy, but the bible says love your enemy.”
~ Frank Sinatra
promocja

Lucyferek
30
Posty: 45
Rejestracja: środa, 25 maja 2011, 17:51
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Obróbka kega, materiał grzałek i inne pytania początkującego

Post autor: Lucyferek »

Co do pytań, to nie jestem pewien wszystkich, dlatego poczekajmy na starszych stażem kolegów, ale mam bardzo podobny zestaw i na Twoim miejscu wziąłbym rozmiar większą rurę (60). Sam mam taką, jaką Ty planujesz (50), i wydajność pozostawia troszkę do życzenia (aczkolwiek nie ma tragedii).

pit_b
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 4 kwie 2012, 12:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: centralna Polska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Obróbka kega, materiał grzałek i inne pytania początkującego

Post autor: pit_b »

Odpowiedzi na WSZYSTKIE te pytania są już na forum. Wystarczy odrobina chęci poczytania...

Autor tematu
lukas333
20
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 21:06
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Obróbka kega, materiał grzałek i inne pytania początkującego

Post autor: lukas333 »

Lucyferek dzięki za radę.
Forum czytam ale chciałem mieć wszystko w jednym miejscu.
To są konkretne pytania.
Czekam więc na pomoc.
“Alcohol may be man’s worst enemy, but the bible says love your enemy.”
~ Frank Sinatra
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Obróbka kega, materiał grzałek i inne pytania początkującego

Post autor: radius »

Jako, że nikt nie kwapi się z odpowiedziami, spróbuję ci pomóc :ok:
KEG - czy wszystkie nadają się do naszych celów?
Wszystkie. Nawet te z fittingiem na zatrzask można zaadaptować do naszych celów.
Czy naprawdę obróbka; cięcie, wiercenie wymaga specjalnych narzędzi? Czy można do celów cięcia użyć szlifierki lub wyrzynarki?
Do wiercenia w stali nierdzewnej najlepsze są wiertła kobaltowe, do szlifierek również są tarcze przeznaczone do obróbki tej stali. Wyrzynarkę sobie odpuść :mrgreen:
...jakie uszczelki do grzałki? Czy te co są zazwyczaj dostarczane razem z nią są dobre?
Oczywiście, dobrze uszczelniają i nie rozłażą się tak, jak silikonowe.
Czy silikon wysokotemperaturowy nadaje się do uszczelnienia?
Czy może on mieć kontakt z naszym wyrobem...Czy można używać teflonu do uszczelniania?
Na wszystkie pytania, jedna odpowiedź - tak :!:
Grzałki nadają się wszystkie oprócz tych z gołej miedzi (rurka).
Sondę termometru nie zakrywaj, szybciej będzie reagował na zmianę temperatury.
jest jeszcze ojciec - niestety różnimy się co do rozwiązań technicznych. On jest za nierobieniem otworu fi120 tylko za wykorzystaniem gwintu fittingu do połączenia kolumny.
I ma rację. O wiele łatwiejsza konstrukcja. Po co ci ten otwór :?:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
lukas333
20
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 21:06
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Obróbka kega, materiał grzałek i inne pytania początkującego

Post autor: lukas333 »

Przepraszam, że nie odpowiadam zbyt szybko.
Za namową i przejrzeniu forum postanowiłem zmienić rurę na fi 60.3
Dzięki za odzew.
Chciałbym tylko uściślić:
1. Z czystej ciekawości dlaczego grzałek z miedzi nie można stosować?
2. Rozumiem że: Cu/Ni, stal stopowa Cr/Ni, Stal niklowa, stal nierdzewna są Ok na osnowę grzałek.
3. Co jeżeli w sklepie internetowym jest napisane, że grzałki nie można stosować do pojemników z nierdzewki - czy takie stwierdzenia dyskwalifikują taką grzałkę do naszych celów?
4. Czy gwint w KEGu jest znormalizowany czy ma jakieś oznaczenie w calach itp?
5. Zmieniam rurę na fi 60.3 - Czy jest jakiś dostosowany nypel z gwintem do KEGa pasujący do takiej rury?
Myślę również o zrobieniu takiej konstrukcji w której nypel z gwintem byłby przechodni.
Przechodni w takim rozumieniu, że chciałbym mieć możliwość zamontowania na KEGu zarówno rury o długości 150cm jak i 50cm. Macie jakieś pomysły rady?
6. Zmywaki - możecie podać listę zmywaków przetestowanych i sprawdzonych do naszych celów wraz z zdjęciami opakowań?
7. Zmywaki w kolumnie należy upychać ile się da czy "upchanie" wynika raczej z doświadczenia?
8. Mam miedzianą matę, gęsto tkaną i chcę z niej zrobić 20cm katalizatora.
Czy wystarczy, że go zwinę w rulon w włożę? Czy może powinienem taką matę plisować (pomysł ojca)?
Czy może powinienem powycinać kawałki fi60 i poukładać jeden na drugim na 20cm (mata jest dość gęsta - pewnie trzeba by powyjmować co 2 przeplot -> sporo roboty, no ale czego się nie robi czytałem że niektórzy spędzili całe godziny przy cięciu wiórów z nierdzewki )? Jeżeli ktoś chciał w ten sposób użyć maty to jaka ona powinna mieć wymiary: fi drutu i rozmiar oczka?
9. Ojciec oczywiście się na czytał o Abratku itp. systemach i myśli o zrobieniu czegoś takiego. Ja mówię że na początek może zróbmy coś prostszego Kolumna może odstojniki chłodnica i tyle. Dostał od kolego rodzaj szklanej chłodnicy kolba z spiralą na wodę w środku średnica fi40mm. Mam taki pomysł na rozbudowanie w późniejszym terminie naszej kolumny o taki projekt.
Projekt.JPG
Co myślicie o tym pomyśle?
9.1. Jaka powinna być pojemność Zbiorniczka?
9.2 Czy H1 powinna być - czy może być 0?
9.3 Rozumiem, że H2 ma być dostosowana do wielkości zbiorniczka?
9.4 Gdzie w takiej konstrukcji powinna być sonda termometru?
9.5 A teraz pytanie do samej konstrukcji tego typu: Jeżeli zamkniemy zawór to opary nie będą miały gdzie uchodzić. Gdzie w takim razie pozbyć się ciśnienia które na pewno będzie wzrastać? Czy jest jakiś zawór bezpieczeństwa? Czy gdy używamy takiego systemu co jakiś czas otwieramy taki zawór żeby zredukować ciśnienie?

Jak zwykle kłaniam się nisko wszystkim którzy mają chęć pomagać nowicjuszom w ich drodze do psocenia, odpowiadają nawet na najprostsze pytania, a nie tylko
krytykują lub piszą że wszystko już było.
Dzięki radius :poklon;

P.S.
Jeszcze parę pytań do zmywaków i kolumny:
1. Czy taką kolumnę myjemy za każdym psoceniem?
2. Czy wystarczy ją odkręcić i zalać wodą z węża ogrodowego, myjką ciśnieniową?
3. Czy trzeba wyjąć zawartość (zmywaki, mata miedziana) i umyć np. w wiadrze?
4. Czy i jakie środki czystości używamy do czyszczenia KEGa i zmywaków kolumny?
5. Wiem że miedź robi jako katalizator i wyłapuje związki siarki. Co jakiś czas trzeba ją wytrawić - pytanie czym?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 lis 2012, 16:37 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
“Alcohol may be man’s worst enemy, but the bible says love your enemy.”
~ Frank Sinatra
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Obróbka kega, materiał grzałek i inne pytania początkującego

Post autor: radius »

Kolego, odpowiem ci tylko jednym zdaniem;
lukas333 pisze:Ojciec oczywiście się naczytał o Aabratku itp. systemach i myśli o zrobieniu czegoś takiego. Ja mówię, że na początek może zróbmy coś prostszego Kolumna może odstojniki chłodnica i tyle.
Posłuchaj ojca :ok: W tym wypadku ma całkowitą rację, a na resztę pytań odpowiadaliśmy już setki razy. Trochę inicjatywy i chęci skorzystania z wyszukiwarki :evil:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Obróbka kega, materiał grzałek i inne pytania początkującego

Post autor: Emiel Regis »

@lukas333,
Brawo, bardzo wnikliwe i szczegółowe pytania :D , które świadczą głównie o ...lenistwie ich autora.
Dziwię się radiusowi że wcześniej udzielił Ci odpowiedzi na powielane po raz kolejny pytania, może to dlatego że jest dobrym człowiekiem :mrgreen:
A tak poważnie- jeśliby ktoś szczegółowo i wnikliwie odpowiedział punkt po punkcie na Twój post to zachęciłoby Cię to tylko do zadawania następnych, podobnych pytań, które na pewno się pojawią na Twojej dalszej drodze.
Poświęć czas na lekturę, dogłębna wiedza nie zastąpi żadnej prostej odpowiedzi, którą widzę z Twoich postów i tak byś drążył żeby zrozumieć co się za nią kryje.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”