Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy

Post autor: lesgo58 »

Od jakiegoś czasu obserwuję ewolucję systemu VM (vapour management). W związku z tym, iż całość jest rozrzucona po różnych tematach - postanowiłem zebrać wszystko do kupy i opisać ten system podpierając się też swoimi ( i nie tylko) doświadczeniami czy też obserwacjami.
Jak ogólnie wiadomo system ten krąży po świecie już od 2006 roku. Aż dotarł do nas jakieś 3 lata temu. Propagatorem był kol. Swerige vel Jarosław.
W oryginalnym założeniu ujście dla tego systemu umieszczono w głowicy - zwyczajowo na przeciwko ujścia LM (liquid management). Jaka idea przyświecała temu faktowi - nie umiem określić. W każdym bądź razie powstał system, który od samego początku został okrzyknięty "cudownym". Niestety po jakimś czasie hurraoptymizm opadł.
Chcąc dowiedzieć się co było przyczyną tego stanu rzeczy postanowiłem wykonać szereg doświadczeń i eksperymentów. Zresztą nie tylko ja. Z tego co mi wiadomo wykonywał takie doświadczenia też kol. Akas.
Do jakich wniosków doszliśmy?
Ano destylat otrzymany ujściem VM niewiele się różni (jeśli w ogóle!) od tego otrzymanego systemem LM. Główną tego przyczyną jest miejsce zamontowania VM. Czyli w głowicy. Miejsce to jest przestrzenią w której spotykają się opary unoszące się z kotła do góry ze schłodzonym płynem w postaci refluksu.
Jaki jest minus tego faktu?
Ano to, że lekkie przedgonowe frakcje krążą w głowicy przez bardzo długi czas. Skutecznie zanieczyszczając odbierany destylat. Przyczyną tego faktu jest to, iż po stabilizacji kolumny i odebraniu wyliczonej hipotetycznej ilości przedgonów, gdy przechodzimy do serca, to ciągle na początku wyczuwamy nikłe ale wciąż przedgonowe aromaty, które są wypłukiwane z ciągle zanieczyszczonej chłodnicy. Aby chłodnica się dobrze wyczyściła potrzebuje czystych oparów unoszonych się ciągle ze zbiornika do góry. Tak więc tracimy nawet i 500 ml dodatkowego serca aby pozbyć się tych aromatów.
Fakt zanieczyszczonego destylatu dotyczy tak ujścia LM jak i VM. Nie istnieje taka opcja, którą wielu podnosiło, że w głowicy następuje podział par na dobre i złe. Te dobre w/g ich teorii miały uchodzić ujściem VM, a te złe miały unosić się do góry omijając interesujące nas ujście. Stąd powstał mit systemu VM jako remedium na wszelkie bolączki systemu LM. Totalna bzdura. Obydwa systemy dają ten sam jakościowo destylat. Z tym, że używając jako główny system VM i tak musieliśmy zaprzęgać do odbioru przedgonów dodatkowo system LM. Tym sposobem montując system VM w głowicy nic nie zyskiwaliśmy, wręcz przeciwnie - trzeba było wydać dodatkowe pieniądze nie otrzymując nic w zamian poza dodatkowym gadżetem.
Dlatego wspomniany już kolega Akas wymyślił inną wersję ujścia VM. Wersję obniżoną.
Jaka idea przyświecała temu faktowi? Porównując próbki otrzymane przy pomocy obydwu systemów wpadł na pomysł obniżenia ujścia VM ( w późniejszym czasie nawet LM) wytwarzając dodatkowy bufor magazynujący frakcje lekkie, który to skutecznie izolował je od obniżonego ujścia VM.
Bufor ten powstał na odcinku od ujścia VM do głowicy. W zależności od wypełnienia i wielkości kolumny - może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu cm.
Co nam daje ten bufor?
Muszę cofnąć się do idei odbioru destylatu systemem LM. Po stabilizacji kolumny i odebraniu przedgonów wielu z nas kombinowało na różne sposoby aby móc wyeliminować z początku serca ( bądź późnego pogonu - zależy jak na to spojrzeć) ten dodatkowy feler w postaci obcych aromatów wskazujących ciągle na obecność śladowych ilości przedgonów. Są tacy co odbierają dodatkowe ilości destylatu ( nawet i 0,5 litra) i go izolują od serca, są inni co dodatkowo po odbiorze przedgonów dodatkowo stabilizują kolumnę i jednym rzutem opróżniają jeziorko, są też tacy co przerywają pracę kolumny i płuczą chłodnice wymywając śladowe ilości przedgonów zgromadzone na wężownicy czy ściankach chłodnicy.
I właśnie w zabrudzeniu chłodnicy i konieczności jej umycia upatrywałbym tę niedogodność i stratę jakiejś tam początkowej ilości serca celem umycia rzeczonej chłodnicy.
Do głosu więc dochodzi wymieniony wcześniej bufor, dzięki któremu izolujemy się od tych ciągle zanieczyszczonych oparów - tym samym mając możliwość przejścia od razu po odbiorze przedgonu do odbioru czystego serca.
Zadaniem buforu jest akumulowanie resztek frakcji lekkich, które nie mieszczą się w jeziorku. Jeziorko oczywiście opróżniamy w sposób kropelkowy ujściem LM równolegle do odbioru serca obniżonym ujściem VM (bądź jego wersją LM). Tak więc mając obydwa systemy wykorzystujemy je równolegle i z korzyścią dla otrzymanego destylatu.
Ktoś w tym momencie może powiedzieć- ale przecież możemy taki myk zrobić mając ujście LM i VM umieszczone na przeciwko siebie w głowicy. jest to błędne rozumowanie.
Winę ponosi refluks. Powracając na wypełnienie w postaci płynu bardzo szybko zamienia się w opary i ponownie unosi się go góry. Jak już wspomniałem refluks ten zanieczyszczony jest przez resztki frakcji lekkich osadzonych w chłodnicy. Tak więc opary powracające z wypełnienia do głowicy są w dalszym ciągu składające się z czystego alkoholu i frakcji lekkich. I to właśnie jeszcze przez jakiś czas już po odbiorze przedgonów ciągle odbieramy czy to ujściem LM czy VM. I to właśnie z tego faktu wynikają nasze straty w sercu.
Z kolei obniżając ujście VM izolujemy go od refluksu i zanieczyszczonych oparów, które - powtórzę - krążą między chłodnicą, jeziorkiem a górną częścią wypełnienia. A w tym czasie odbieramy już czyściutkie serce. Jednocześnie - już kropelkowo - odbieramy ujściem LM resztki przedgonów. Ci co mają bardzo dokładne termometry z rozdzielczością 0,01*C są w stanie prześledzić ten etap destylacji w sposób "naoczny".
Ot i cała idea tego pomysłu.
Wnioski:
- odbiór boczny wpływa korzystnie na jakość odebranego destylatu,
- wpływa na zwiększenie ilości odebranego serca ( ja serce zaczynam odbierać już gdy mam odebrane "dopiero" 100ml przedgonów)
- mniejsza ilość przedgonów oraz doatkowo odbierana w tzw. międzyczasie bez straty czasu podstawowego wpływającego na długość całego procesu destylacyjnego,
- boczne ujście umiejscowione w kolumnie wpływa korzystnie na działanie systemu VM. W kolumnie jest większe ciśnienie niż w głowicy. Przez co destylat wylatuje "chętniej". A samo ujście wystarczy, że ma zaledwie 1/2 cala. W moim przypadku mam takie ujście i mimo to muszę go przymykać go nawet do połowy przy normalnej pracy.
- bufor wytworzony nad ujściem VM spełnia zadanie izolatora i akumulatora. W pierwszym przypadku izoluje niechciane frakcje od ujścia VM, a w drugim magazynuje je aż do momentu odebrania ich definitywnie ujściem LM.
Zalecenia do prawidłowego działania unowocześnionego systemu VM:
- b. dobrze ocieplona kolumna, zbiornik i głowica. Ja mam trzy warstwy otuliny do rur hydraulicznych. Ale myślę, że wystarczą dwie,
- porządne zalanie kolumny. W przypadku nowych sprężynek nawet 2-3 krotne. Gdy ktoś posiada już sprężynki po "przejściach" bądź specjalnie trawione to wystarczy jeden raz,
- dokładna i dosyć długa stabilizacja kolumny. Ja stabilizuję zwyczajowo 60 minut. Im dłużej tym dokładniej następuje wygotowanie i rozfrakcjonowanie oparów unoszących się ze zbiornika.
- jak najniższe umiejscowienie termometru w kolumnie. Ja ma na 10 półce. Utrzymanie stałej temp. w tym miejscu gwarantuje nam pełną rozdzielczość kolumny w całym procesie i jednocześnie pozwala nam znacząco opóźnić odbiór a tym samym zmniejszyć ilość pogonów.
Podsumowując:
Obniżony odbiór boczny VM bądź alternatywnie LM powoduje otrzymanie większej ilości serca już w czasie jednokrotnej rektyfikacji. Serce jest neutralnie czyste ( wręcz sterylne - patrz wykresy chromatografów krążące po forum). Ilość przedgonów spada znacząco. W moim przypadku ze 100l nastawu i 2,5- krotnym gotowaniu ( w tym czasie odbieram trzykrotnie przedgon) mam ich zaledwie ok. 300ml.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2013, 10:21 przez lesgo58, łącznie zmieniany 7 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
alembiki
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: szfagir »

Bardzo fachowo wszystko opisałeś:smile:

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Marcin.U »

Dodaj może jakiś prosty rysunek przedstawiający co jak i gdzie. Średnio rozumiem gdzie dokładnie ma być bufor i poziomy sprężynek pod VM i pod głowicą.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Emiel Regis »

Tłumacząc w prosty sposób; jeśli masz np. 140cm wypełnienia w kolumnie to obniżony odbiór możesz dać na wys. np. 120cm.
W ten sposób masz nad nim jeszcze 20cm wypełnienia.
Oprócz tego miejsca na wys. 120cm gdzie powinna być pusta przestrzeń umożliwiająca swobodny przepływ par do VM, wszystko inne jest jak w klasycznej wersji.

Lesgo58
Niby wszystko proste i znane, ale jednak takie kompendium wiedzy na dany temat w jednym miejscu znacznie ułatwi poszukiwania tym, którzy jeszcze do tej wiedzy nie dotarli.
:klaszcze:

Ps. Panowie i Panie- używać przycisku Dzięki! :D
Kolega lesgo58 zrobił kawał dobrej roboty
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: radius »

@ lesgo58, bardzo dobra robota :ok:
Ja uściślę jeszcze jedną kwestię;
lesgo58 pisze:Bufor te powstał na odcinku od ujścia VM do głowicy. W zależności od wypełnienia i wielkości kolumny - może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu cm.
Testy kol. Akasa wykazały, że wystarczająca wysokość bufora to ok. 4-5 półek teoretycznych, więc przy dobrym wypełnieniu (sprężynki) wystarczy ok. 15-20 cm. Tracimy w ten sposób te kilka półek przy pracy kolumny z pełną rozdzielczością, ale zyskujemy na jakości odbieranego destylatu. Ponadto, strata tych kilku półek nie ma żadnego znaczenia przy wysokim zasypie - min. 120 cm.
Przy wypełnieniu zmywakowym oczywiście bufor będzie większy - ok. 30 cm a i całego wypełnienia powinno być więcej. Myślę, że 150 cm to realna wysokość przy pracy z obniżonym odbiorem.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

szfagir pisze:Bardzo fachowo wszystko opisałeś :smile:
Ty chyba jesteś jedyny, które mnie jeszcze rozumie. Bo czasami to sam siebie nie bardzo... :mrgreen:

@Emiel Regis
Oprócz tego miejsca na wysokości 120cm gdzie powinna być pusta przestrzeń umożliwiająca swobodny przepływ par do VM, wszystko inne jest jak w klasycznej wersji.
Jeśli dobrze zrozumiałem to zalecasz na wys, ujścia VM zostawić wolne miejsce.
Powiedziałbym raczej, że nie. Ma być normalnie wypełniona rura bez pustych przestrzeni. Właśnie przez to, że jest w normalny sposób wypełniona występujące w czasie pracy kolumny zwiększone ciśnienie powoduje wręcz wypychanie par na zewnątrz.
Pomijam oczywiście możliwość montażu w tym miejscu półki odbiorczej, która pozwoli nam odbierać destylat systemem LM alternatywnie do systemu VM. Ale o tym napiszę wieczorem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Marcin.U »

I wszystko jasne. Początkowo czytając bufor zrozumiełem, że chodzi właśnie o wolną przestrzeń jak w przypadku pierścieni centrujących. Jeśli nie ma podziału wypełnienia przy VM to czy sprężynki nie przesypują się przez zawór i dalej chłodnicę?
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Nie bo wystarczy wcisnąć kawałek zmywaka w otwór. Ja mam półmufkę i właśnie tam mam ten kawałek zmywaka włożony.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Ciąg dalszy historii obniżonego odbioru.
Alternatywą dla obniżonego odbioru systemem VM może być odbiór systemem LM. Polega on na tym, że w tym samym miejscu zamiast półmufy 1/2 cala dla ujścia VM wspawujemy zaworek precyzyjny dla regulacji odbioru płynu z półki dzieląco-odbiorczej wspawanej, bądź "wpuszczonej" do rury i umiejscowionej dokładnie na wysokości ujścia w taki sposób aby z półki odbierać bezpośrednio płyn. Obowiązuje taka sama zasada jak w głowicy. Półka musi mieć taką konstrukcję aby na niej tworzyło się jeziorko.
Dodatkową zaletą takiego sposobu odbioru destylatu jest jego dodatkowe "oczyszczenie" poprzez ogrzanie płynu gromadzącego się na półce poprzez gorętsze opary i tym samym dodatkowe odparowanie pozostałości niechcianych frakcji. Półka ta jest dosyć skomplikowana w budowie i wymaga zachowania odpowiednich wymiarów i precyzji w "budowie". Jest więc raczej dodatkowym gadżetem dla prawdziwych purystów. i pokazują ją raczej jako ciekawostkę. Co nie znaczy, że dla chcącego nie ma nic trudnego. I na pewno znajdą się tacy co będą chcieli spróbować tego rozwiązania.
Nie mam obecnie oryginalnego zdjęcia półki o której piszę, ale jest taka sama jak te prezentowane na zdjęciach. Z tą różnicą, że otwór refluksowy jest umiejscowiony 4mm nad półką. W ten sposób tworzy się jeziorko.
Te prezentowane na zdjęciach używam jako "pierścieni centrujących". Posiadam ich 4.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lip 2013, 12:40 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: gary1966 »

Witam,
oto dwie ciekawostki na w/w temat
Lepiej zamiast VM zrób obniżony odbiór LM (daje lepszy destylat). Wymaga zrobienia półki buforującej

Tak twierdzi autor rozwiązania, o którym pisze kolega lesgo58.
Druga ciekawostka to "powiększone jeziorko" do Obniżonego LMa
Powiększone jeziorko ma rację bytu tylko przy obniżonym odbiorze bocznym, upraszcza odbiór przedgonów. Po prostu magazynuje i zagęszcza je. Można nawet wcale ich nie odbierać.
Powyższe z korespondencji, mojej z akasem autorem rozwiązania obniżonego bocznego odbioru z dnia 10.04.2013.
Może niedługo stanę się posiadaczem nowej głowicy puszkowej z omawianymi rozwiązaniami, mam nadzieję że będzie to "milowy krok" w mojej Przygodzie z Destylacją.

Ciekawe tematy jak na sezon ogórkowy :piwo: .
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Zygmunt »

Jeszcze inną wersją, forsowaną swego czasu "zagramanicą" jest kolumna VM z głowicą młota Thora- odbiór przedgonu odbywa się od pewnego momentu ciągle, podczas gdy gon główny odbieramy z VMa ok. 40cm niżej. Jezioro (bo potrafi mieć i 300ml) kumuluje sobie frakcje lekkie. Wadą tej kolumny jest brak systemu LM - aczkolwiek można ją tak przerobić, żeby ów system był (RLM). Dużym plusem jest wybitnie niska głowica, zwykle wysokość jej równa jest przekrojowi kolumny.

EDIT:
Thor z LM i OVM: https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... movm-.html
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Zygmunt pisze: Jezioro (bo potrafi mieć i 300ml) kumuluje sobie frakcje lekkie.
Zwróciłeś uwagę na jedną korzystną dla systemów, które opisywałem rzecz - pozytywny wpływ większego jeziorka w głowicy. :klaszcze:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: michal278 »

małe pytanie. Gdzie wstawić port termometru przy obniżonym VM? np kolumna ma 150cm wysokości, vm to 3/4 cala 20 cm od góry.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Emiel Regis »

@michal278
Wypadałoby przed zadaniem pytania choć rzucić okiem na temat... :idea: :!:
radius pisze: Testy kol. Akasa wykazały, że wystarczająca wysokość bufora to ok. 4-5 półek teoretycznych, więc przy dobrym wypełnieniu (sprężynki) wystarczy ok. 15-20 cm. Tracimy w ten sposób te kilka półek przy pracy kolumny z pełną rozdzielczością, ale zyskujemy na jakości odbieranego destylatu. Ponadto, strata tych kilku półek nie ma żadnego znaczenia przy wysokim zasypie - min. 120 cm.
Przy wypełnieniu zmywakowym oczywiście bufor będzie większy - ok. 30 cm a i całego wypełnienia powinno być więcej. Myślę, że 150 cm to realna wysokość przy pracy z obniżonym odbiorem.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: michal278 »

do kol. Emiel. W cytowanym przez ciebie cytacie, brak informacji o porcie termometru. Pytam się bo w zasadzie tam gdzie chciałbym wstawić VM mam teraz port termometru. Czy port termometru przy obniżonym VM wstawić nad czy pod wyjście par? Gdzieś czytałem że powinien być jak najniżej, ale czy będzie wskazywać dokładnie temp. procesu?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: radius »

michal278 pisze:Czy port termometru przy obniżonym VM wstawić nad czy pod wyjście par?
Zrób go z 10 cm poniżej ujścia VM.
michal278 pisze:Gdzieś czytałem że powinien być jak najniżej,
W granicach rozsądku. Przy obecnym stanie wiedzy o pracy kolumny, normą są co najmniej dwa termometry.
Jeden umieszczony na wysokości 8-10 półki (ok. 30-40 cm w zależności od rodzaju wypełnienia) i drugi 25-30 cm poniżej górnej granicy wypełnienia. Trzeci - w głowicy - też się przydaje przy odbiorze przedgonów :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: michal278 »

do kol. Radius. Dziękuje za podzielenie się fachową wiedzą. Na ciebie można zawsze liczyć.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Emiel Regis »

michal278 pisze:do kol. Emiel. W cytowanym przez ciebie cytacie, brak informacji o porcie termometru.
Masz rację, mój błąd. Źle zrozumiałem Twoje pytanie, zdarza się niestety.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

zebas
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 19 sty 2013, 23:21
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: zebas »

@ lesgo58

Czy w VM używasz systemu E-ARC?

Mógłbyś podać przybliżone (+/-10cm) wymiary swojej kolumny: jaka długość części z miedzią, długość do VM i ile jest wypełnienia nad VM.

Dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

@zebas
Kolumna moja ma 2,5 m. Wszystko wypełnione KO. Do pierwszego odpędu stosuję dodatkowo część kolumny 30 cm wypełniona miedzią, którą to odpinam jako już niepotrzebną ( przy okazji oszczędzam miedż)do następnych gotowań surówki.
Ujście VM mam 40 cm poniżej głowicy.
Wypełnienia nad VM jest 40 cm. ( można obejrzeć na zdjęciu w pierwszym poście)
Mam wymiary tak ekstremalne ponieważ mogę sobie na to pozwolić z racji dobrych warunków lokalowych.
Jednak jeśli uda Ci się zrobić ujście VM "zaledwie" 20 cm pod głowicą ( z racji krótkiej kolumny) - to już będzie OK. W tych 20 cm można wliczyć wziernik - który też można całkowicie wypełnić sprężynkami ( nie musi być wcale pusty).
@michał278
Co do umieszczenia termometru obok ujścia VM to nie jest on aż tak bardzo niezbędny w tym miejscu. Możesz po prostu zamienić port z ujściem VM. Bo termometr w tym miejscu to raczej przydaje się tylko do kontroli odbioru pogonów. Najważniejszy jest ten u dołu kolumny. I musisz przy obniżonym VM'ie tak wstawić nowy port ( no chyba, że już masz). Jeśli tu termometr "stoi" w miejscu to destylacja przebiega prawidłowo.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

zebas
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 19 sty 2013, 23:21
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: zebas »

Dziękuję.

To jeszcze bym ponowił pytanie o elektrozawór na VM :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Faktycznie zapomniałem... :oops:
Mam zamontowany elektrozawór, który jest sprzężony z termometrem w dole kolumny, ale służy mi tylko jako bezpiecznik. Nie używam go do E-arc.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

zebas
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 19 sty 2013, 23:21
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: zebas »

Czy przy zachowaniu wszystkich dobrych kanonów rektyfikacji można się pokusić o twierdzenie, że już przy pierwszym gotowaniu z obniżonego ujścia bocznego VM uzyska się identyczną (super) jakość, taką jak po drugim gotowaniu?
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Nie!
Pierwsze gotowanie to jest tylko odpęd nastawu. I nie ma takiej opcji aby na naszych maszynkach - nawet tych najbardziej wypasionych uzyskać jakość jak po drugim albo trzecim gotowaniu. W innym przypadku jaki byłby sens ponownego gotowania.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1186
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Kula »

Zgadzam się z kolegą Lesgo58, że dodatkowy port termometru w okolicy odejścia VM nie jest wymagany. Jak dla mnie będzie on wyłącznie poglądowy. Osobiście posiadam tam czujkę ale nie używam jej. Mój termometr jest za mało dokładny. Aby używać go do kontroli pogonów trzeba mieć czujnik z rozdzielczością 0,01C a 99% osób ma termometry o gorszych parametrach.
Podstawą pracy jak dla mnie jest termometr w dole kolumny.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: szfagir »

Koledzy czy obniżone ujście VM stosujecie tylko do odbioru czystego spirytusu, czy może odbieracie nim też inne pychotki? Chodzi mi o destabilizacje kolumny i odbiór np spirytusu zbożowego o mocy 90%/92%, bądź destylatu na whisky (75%)?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Ja stosuję tylko do spirytusu. W konfiguracji kolumny przystosowanej do odbioru destylatów zapachowych ( używam tylko odcinka dolnego kolumny 50cm wypełnionego miedzią) obniżone ujście u mnie nie występuje.
Ale myślę, że w niczym nie powinno przeszkadzać korzystanie z tego ujścia jeśli ktoś używa całej kolumny tak do rektyfikacji jak i destylacji prostych.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: szfagir »

Niestety, dochodzę do wniosku, że obniżony VM nie nadaje się do odbioru smakówek (albo robię coś nie tak). Następne granie zrobię tylko i wyłącznie na LM. Dam znać co udało mi się zaobserwować.

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: grzewo1 »

Mam za sobą co prawda dopiero dwie rektyfikacje , ale śmiało i z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że koleś który wymyślił obniżone ujcie VM powinien nobla dostać :) Normalnie nie da się zepsuć urobku ( przy zachowaniu minimum staranności) :)
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: szfagir »

Wiele na forum ostatnio informacji odnosnie destylacji i wykorzystaniu systemów OVM i OLM. Wyżej pisałem że dam znać ze swoich obserwacji. OVM nadaje się tylko do spirytusu. LM powoli przestaję używać na rzecz OLM którego ciągle się uczę.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Taka jest kolej rzeczy - czyli ewolucja. I własnie OLM jest tego świetlanym przykładem. Tylko, że ja na razie utylizuję go do spirytusu. Do owocówek będę eksperymentował jak skończę wszystkie zaległe destylacje.No chyba, że prędzej uruchomię kolumnę półkową... :freak:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Pretender »

Koniecznie! Pisz w odpowiednim dziale jak idą prace ;)

marcin_ek6
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 20:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: marcin_ek6 »

Witam!!!
Czy zastosowanie OVM zwiększy prędkość odbioru destylatu? Chodzi mi o sytuację kiedy po ustabilizowaniu kolumny i odebraniu przedgonów w sposób tradycyjny odkręcam zawór VM i dobroć leci z drugiej rurki, czyli cały proces znacząco dzięki takiemu rozwiązaniu można skrócić.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1186
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Kula »

Nie ma powodu dla którego OVM ma zwiększyć prędkość odbioru.
Prędkość odbioru zależy od Ilość wyprodukowanych par w kotle (mocy grzania) i rodzaju wypełnienia. Jeśli te dwa parametry nie zmienią się to prędkość odbioru także się nie zmieni.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Możesz odbierać i z 3 ujść, ale suma wypływającego destylatu nie może przekroczyć możliwości produkcyjnych kotła.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

darex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 15:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: darex »

Zastanawiam się nad zastosowaniem w systemie obniżonego odbioru LM półki dzwonowej lub kołpakowej /być może i sitowej/ takiej jakie mają zastosowania w tradycyjnych kolumnach półkowych.Stąd moje pytanie ;czy to dobry pomysł :?: ;czy lepiej zastosować jeziorko większe ok 3cm wysokości czy mniejsze.Posiadam kolumnę z rury fi 76. :help:
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Nie ma reguły. Wszystkie chwyty dozwolone. Byleby utworzyło ci jeziorko z możliwością odbioru. Głębokość jeziorka chyba nie gra roli.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

seat2
20
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 26 sty 2014, 17:04
Krótko o sobie: Jestem poczatkującym w tym temacie. Chętnie wysłucham wszystkich ciekawych podpowiedzi
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Łódż
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: seat2 »

Do lesgo58. Obserwuje to forum od niedawna, ale rzeczywiście pozazdrościć znajomości tematu. :ok: Mam zatem pytanie: ten problem dotyczy nowych kolumn rektyfikacyjnych kupionych ze sklepu i trzeba to przerabiać? Czy np. w AD doszli już do tego i mogą to poprawić?
Ostatnio zmieniony sobota, 1 lut 2014, 21:00 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja.

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: michal278 »

O jakie kolumny pytasz?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Nie rozumiem pytania. O jakim problemie piszesz?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”