Nalewka z pigwowca

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
reotaksja
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 10 lip 2021, 21:13
Podziękował: 7 razy

Post autor: reotaksja »

Cześć, pierwszy raz zrobiłam nalewkę na pigwowcu. Wcześniej tylko pigwa i wychodziła idealnie - zrównoważony smak, klarowna , piękna barwa. ale nasłuchałam się o tym jaki to pigwowiec "taki sam ale o wiele bardziej aromatyczny" więc spróbowałam tym razem z tych owoców. Właśnie minęło 3 miesiące i degustacja w czasie zlewania. I zawód - nalewka ma intensywną cierpkość i kwaśność charakterystyczną dla pigwowca, w natężeniu nieprzyjemnym. Prawie nie czuć cukru, miodu w ogóle. Zawsze tak jest z tymi owocami? Co zrobić, żeby dała się pić? Poniżej przepis wg jakiego robiłam, dodam , że faktycznie przepis był na nalewkę z pigwy oryginalnie.

2 kg owoców pigwowca 1 kg cukru,
0,5 l miodu,
1,5 l wódki,
0,5 l spirytusu,
1 laska wanilii, kora cynamonu, 3 goździki,
korzeń imbiru (ok. 3 cm), skórka pomarańczowa.
1. Owoce pigwowca myjemy, osuszamy. Kroimy je na mniejsze kawałki, oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy na malutkie kawałki – im mniejsze, tym lepsze.
2. Owoce wrzucamy do słoja, zasypujemy cukrem, przykrywamy ręcznikiem i zostawiamy na 48 godzin w chłodnym miejscu.
3. Po tym czasie do owoców wlewamy wódkę i spirytus, dodajemy resztę składników.
4. Zakręcamy słój i odstawiamy go w chłodne, ciemne miejsce na ok. 3 miesiące.
5. Następnie nalewkę przelewamy do butelek.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Nalewka z pigwowca

Post autor: HeniekStarr »

Pigwowiec Ci dojrzał pod koniec sierpnia? Migusiem, jakaś wczesna odmiana czy mieszkasz na Węgrzech? Dosłodzić by trzeba, skoro 1,3 kg cukru, licząc z miodem, to mało na 2 l alkoholu plus sok.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Nalewka z pigwowca

Post autor: jakis1234 »

Przede wszystkim czekaj, spróbuj za rok, a może za dwa - zdziwisz się,
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
reotaksja
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 10 lip 2021, 21:13
Podziękował: 7 razy
Re: Nalewka z pigwowca

Post autor: reotaksja »

jakis1234 pisze:Przede wszystkim czekaj, spróbuj za rok, a może za dwa - zdziwisz się,
dziękuję, tak właśnie zrobię :)
HeniekStarr pisze:Pigwowiec Ci dojrzał pod koniec sierpnia? Migusiem, jakaś wczesna odmiana czy mieszkasz na Węgrzech? Dosłodzić by trzeba, skoro 1,3 kg cukru, licząc z miodem, to mało na 2 l alkoholu plus sok.
wczesna odmiana, sama zdziwiłam się widząc żółty na rynku. Po zlaniu zasypałam owoce cukrem, może coś puszczą jeszcze. Na pewno dosłodzę.
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 lis 2022, 07:19 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”